Canon EOS 400D si ale lui

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,310
2,895
903
Aotearoa
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Propun in atentia detinatorilor de 400D acest firmware hack. Eu il folosesc inca din 2009, cand aparea sub alt nume.
Cateva chestii care le aduce in plus fata de firmware-ul original:
- spot metering
- auto ISO in toate modurile
- folosirea senzorului de proximitate pe post de declansator, necesar cand se fac poze pe lumina slaba si nu este o telecomanda la indemana
- "Intervalometer" un mic script care ne ajuta sa facem poze in serie, la intervale presetate de utilizator
- extended AEB
- afisare ISO in viewfinder si posibilitate modificare in timp ce ne uitam prin el
si altele.
 
Eu am o astfel de camera tot din 2009 (nu mai pun la socoteala cele 5 zile din 2008) si inca nu am aflat tot ce poate. Cred ca il folosesc la jumatate din capacitate, totusi am de la el aproape 40000 de amintiri. I-am promis ca pana la ziua lui onomastica (oare cand e sfantul Canon?) ii fac cadou un obiectiv nou, ca sa fie cuminte si motivat.
 
Cu un obiectiv nou il readuceti la viata. Pana la urma ati rezolvat? doar obiectivul era problema?
Va doresc succes in descoperirea celorlalte setari, chichite ale aparatului, iar daca aveti intrebari, suntem aici si incercam sa va ajutam