[TGM] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Forli e in camp, TGM si SBZ sunt langa orase marisoare.
As compara Forli cu un eventual aeroport la Campia Turzii.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Da, dar eu as zice ca SGZ, TGM si cu Brasov e un alt cluster. Tine de infrastructura , dezvoltare pe regiuni ( se va finaliza cindva si in Romania) samd.

Aeroportuirle mici vor avea in urmatorii ani de-a face cu un triunghi al Bermudelor:

- aviata regionala e sucombata
- low costurile se indreapta spre aeroporturi mai mari
- UE stringe surubul la subventii
 
Da asa e ,dar sper totusi ca autostrada Campia Turzii-Tg Mures sa inceapa lucrarile anul asta,sau cel tarziu anul viitor pana in primavara(asa cum s-a zis)si scuze de offtopic,dar chiar duminica a zis presedintele Cj Mures ca s-a reusit sa lungeasca proiectul autostrazi chiar pana in TGM nu pana la Ogra cum era initial( http://www.mediafax.ro/economic/sov...strada-campia-turzii-targu-mures-11713215),eu sper totusi in sansa noastra,chiar daca e mica si as mai zice ceva daca ar fi sa opereze FR pe un alt aeroport inafara de OTP si dau un ex. CLJ sau SBZ sper sa opereze de la CLJ,
 
Last edited by a moderator:
Deocamdata nu cred ca RYR va avea capacitate pt Ro, in urmatorii 2-3 ani. Pe vechea strategie da, acum mai greu. Dar mai stii?
Important e sa se dezvolte toata infrastructura... si eu cred ca daca s-ar concretiza o autostrada a nordului Oradea-Cluj-Tg.Mures-Bacau-Iasi patrulaterul Tg.Mures-Cimpia Turzii-Alba Iulia -Sibiu va avea enorm de cistigat ca zona economica.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Nu mă pot abține să nu comentez cu toate că ar trebui să tac. @malev2009 tu tot speri și speri degeaba. Din niște discuții avute, RYR a operat la TGM cu taxe sub 0,5 euro, ceea ce vor și de la CLJ și SBZ ... dar nu vor obține niciodată! Dacă cei de la CLJ/SBZ, le-ar zice mâine vă dăm taxe 0 ... ar găsi o cale de a deschide câteva curse în mai puțin de 24 de ore. Cum susține și @oldblueeyes suntem într-o perioadă în care companiile aeriene analizează foarte bine intrarea pe o anumită piață, iar cum piața românească este extrem de low-yield ... evită. Pe termen scurt, atât SBZ/TGM - LTN vor merge bine, evoluția pe termen lung va fi mai favorabilă zonei cu infrastructură mai dezvoltată și venituri mai ridicate decât restul zonelor. Va fi interesant de urmărit evoluția Wizz la TGM în condițiile în care Wizz plănuiește să deschidă o a doua rută din SBZ chiar din toamnă.
Și nu uita o chestie ... spre deosebire de TGM, SBZ are ”pile” și influențe politice pozitive la nivel înalt, gata să își arate puterea în curând. Și când vorbesc iar de Easyjet ... știu ce spun.
 
Și nu uita o chestie ... spre deosebire de TGM, SBZ are ”pile” și influențe politice pozitive la nivel înalt, gata să își arate puterea în curând. Și când vorbesc iar de Easyjet ... știu ce spun.
Ce pot sa spun e ceea ce imi doresc si ma refer la ,,pile'' imi doresc ca primarul din SBZ sa NU intre la guvernare,in rest nu te contrazic cu nimica,daca SBZ o sa subventioneze cursele mai bine ca TGM ,da..., sunt sanse ca Wzz sa opereze cu o aeronava de la SBZ,pana atunci ma bucur de zborurile care sunt de la TGM,operate de Wzz si in cazul in care nu o sa mai fie ,o sa ma bucuru de zborurile de la CLJ ,dar cu siguranta nu de la SBZ :)
 
o sa ma bucuru de zborurile de la CLJ ,dar cu siguranta nu de la SBZ :)
Deja dăm în copilării. Sentimentul acesta de dispreț trebuie să dispară cu toate că atașamentul emoțional este mult prea puternic la tine. Alții ar trebui să aibă motive să deteste activitatea neconcurențială a celor de la TGM, existând niște motive mult mai grave decât cele expuse de Călin. Ține minte ... nu degeaba directorul economic de la TGM a fost demis.

Scuze de off-topic! Won't happen again!
 
Daca tu zici ca dam in copilari atunci asa e :).Eu ti-am zis ceva simplu ce as alege si asa alege CLJ ,ce e asa mare lucru,ce am zis asa de grav ...
 
Amenajare peisagistica Aeroportul Transilvania
[DOUBLEPOST=1396964743][/DOUBLEPOST]Cred ca in maxim 1 luna se apuca de lucru din cate am auzit eu!
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Parcarea e bine gandita, cu loc de descarcare rapida a pasagerilor.
Dar... Daca au bani e bine venit proiectul. Bani au daca au curse....
 
Investii trebuie facute altfel nu au cum sa pastreze cursele si cursele noi tot deinfrastructura depind...
 
  • 👍
Reactions: 1 users