Smaranda Braescu

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Feb 13, 2012
2,208
1,190
153
61
Cluj
www.aviatiacivilacluj.wordpress.com
Trebuie sa impartasesc cu voi o veste buna: Azi, Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca a aprobat HCL prin care i se confera Dnei Smaranda Braescu titlul de "Cetatean de onoare (postmortem) al Municipiului Cluj-Napoca".
Mai trebuie spus ca Smaranda Braescu este inmormantata in Cimitirul Central din Cluj, prin grija profesorului Iuliu Hatieganu.
Esenta mesajului meu: sculptorul Ilarion Voinea, cel care a realizat statuia Dr Mircea Luca de la intrarea Stadionului ce noi "U"istii il numim "Dr.Mircea Luca" (indiferent cat de Arena ii spun altii), Dl Voinea deci, are deja realizat un bust al Smarandei Braescu. De aici mi-a venit ideea de a incerca amplasarea acestui bust in incinta Aeroportului Cluj. Cine vrea sa se alature acestei initiative, e binevenit. Eu o sa vorbesc maine cu sculptorul.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Trebuie sa impartasesc cu voi o veste buna: Azi, Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca a aprobat HCL prin care i se confera Dnei Smaranda Braescu titlul de "Cetatean de onoare (postmortem) al Municipiului Cluj-Napoca".
Mai trebuie spus ca Smaranda Braescu este inmormantata in Cimitirul Central din Cluj, prin grija profesorului Iuliu Hatieganu.
Esenta mesajului meu: sculptorul Ilarion Voinea, cel care a realizat statuia Dr Mircea Luca de la intrarea Stadionului ce noi "U"istii il numim "Dr.Mircea Luca" (indiferent cat de Arena ii spun altii), Dl Voinea deci, are deja realizat un bust al Smarandei Braescu. De aici mi-a venit ideea de a incerca amplasarea acestui bust in incinta Aeroportului Cluj. Cine vrea sa se alature acestei initiative, e binevenit. Eu o sa vorbesc maine cu sculptorul.
O forma de respect in plus ar fi sa redenumeasca si aeroportul Smaranda Brăescu. Avram Iancu parcă n-a pilotat...

Trimis de pe al meu extraordinar aparat!
 
De acord cu idea bustului Smarandei Braescu in aeroport.

Cat despre numele aeroportului, hai sa schimbam numele anual, ca ar fi tare fain! Din punctul meu de vedere trebuia sa ramana doar simplu Aeroportul Cluj. Dar daca tot s-a schimbat, lasati-l in pace acum si folositi-va energiile pe ceva constructiv si util. E plina lumea asta de aeroporturi cu nume ce n-au nicio legatura cu aviatia, deci ala nu-i argument.
 
Macar are legatura cu aviatia si Cluj, nu ca Avram Iancu si aeroportul ;)
 
  • 👍
Reactions: 1 user
De acord cu idea bustului Smarandei Braescu in aeroport.

Cat despre numele aeroportului, hai sa schimbam numele anual, ca ar fi tare fain! Din punctul meu de vedere trebuia sa ramana doar simplu Aeroportul Cluj. Dar daca tot s-a schimbat, lasati-l in pace acum si folositi-va energiile pe ceva constructiv si util. E plina lumea asta de aeroporturi cu nume ce n-au nicio legatura cu aviatia, deci ala nu-i argument.
Cred ca fiecare are dreptul la o parere aici! Iar cum si isi foloseste fiecare energia, nu cred ca esti tu in masura sa judeci.

Trimis de pe al meu extraordinar aparat!
 
Numa' pe continentul nost': Paris Charles de Gaulle, Istanbul Ataturk, Madrid Adolfo Suarez, Roma Leonardo da Vinci, Praga Vaclav Havel, Varsovia Frederic Chopin, Budapesta Ferenc Liszt, Venezia Marco Polo, Porto Francisco de Sa Carneiro, Pisa Galileo Galiei, Belgrad Nikola Tesla, Liverpool John Lennon, Doncaster Robin Hood, Salzburg W.A. Mozart.

Insa repet, parerea mea e ca trebuia sa ramana doar Aeroportul Cluj si gata.
[doublepost=1480416650,1480416240][/doublepost]
Cred ca fiecare are dreptul la o parere aici! Iar cum si isi foloseste fiecare energia, nu cred ca esti tu in masura sa judeci.
Fac un pas in spate ca m-ai inteles gresit. Evident ca fiecare are dreptul la o opinie. Si eu tocmai mi-am exprimat-o: mai bine ne concentram pe lucruri utile si constructive. Insa nu judec pe nimeni.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Un update: Am vorbit cu Ilarion Voinea, sculptorul. Nu exista bustul de fapt. Exista insa un proiect pentru un monument al eroilor aerului, cu personaj central Smaranda Braescu. El spune ca poate face din acel proiect doar bustul, plecand de la acel proiect.
Acuma zic asa: nu am discutat cat ar costa, dar pentru clujenii care stiu si cunosc statuia Dr. Luca de la stadion facuta de acelasi sculptor, intreaga sa prestatie a costat 25,000 de lei, si e o statuie de 2,15m inaltime (fara soclu si fara turnare). Acum, avand in vedere ca e un bust si nu trebuie turnat (fiind interior se poate realiza din material gipsat), nu cred ca costul ar atinge 10,000 de lei cu totul. Credeti ca ar fi faina o asemenea initiativa? Desigur, o sa umblam dupa sponsorizari, in primul rand la ROT care are un 318 botezat "Smaranda Braescu", dar si la altii (inclusiv Primaria Cluj). Ce parere aveti?
 
Ce sponsorizări? Punem mână de la mână și strângem întreaga sumă într-o săptămână. Geez...
10k lei înseamnă 2.2k eur. WTF?


Sent from my mobile phone
 
  • 👍
Reactions: 1 user