Toulouse Blagnac (TLS/LFBO)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Exceptionale poze Radule, la cit mai multe pe Airliners.net, felicitari.

Fiindca esti foarte familiar cu TLS :D, am si eu o intrebare: cu aproximatie, care ar fi traficul tipic ZILNIC al avioanelor NOI dealungul pistelor, cailor de acces, parcarilor etc.
 
Multam; nu prea inteleg intrebarea. Pista din sud-vest este la modul general pista Airbus, iar cea de nord-est ramane pentru traficul comercial, insa nu rar se intampla sa aterizeze si zboruri scheduled pe 14R/32L. Pentru ce te intereseaza, spotting? Avioanele noi le vei prinde practic doar pe 14R/32L si practic doar in zilele lucratoare.
 
Deci cam cite REG-uri NOI (prospaturi din fabrica) ti-ar trece (posibil) prin fata aparatului de fotografiat intr-o zi de spotting? Din experienta, la Everett Boeing nu prea ai multe miscari zilnice de PROSPATURI. Si inca o intrebare care iti este echipamentul preferat camera, lentile, etc pentru o sesiune foto DE PERIMETRU la TSL
 
Intr-o zi intreaga poti avea si 10-15 de miscari de la Airbus (noi din fabrica). Mai vin si Beluga destul de des, alte A380 mai vechi, A350 al Airbus plus eventuale noutati de la ATR. Obiective nu am decat doua, unul 18-105 si unul 55-300, deci e nevoie de cel lung.
 
Da este un pic mai mult trafic decit pe Everett asta probabil si din cauza liniei de asamblare ATR adiacenta aeroportului TLS. Linia de asamblare a familiei B737 este locata in Renton, citiva km sud-est de centrul orasului Seatlle. Everett este in nordul orasului Seattle, vreo ora de condus intre cele doua locatii (functie de traficul de masini). Boeing Field, vechiul aeroport din Seattle, foarte aproape de downtown, este locatia unde se vopsesc aceste proaspete B737 fiind zburate de pe Renton imediat dupa finalizarea asamblarilor. Exceptionale conditii de spoting in ambele locatii Everett si Boeing Field.

Dupa calitatea pozelor tale se pare ca lentilele respective sint optimizate specific si se focuseaza foarte sharp la 300mm cu camera foto pe care o folosesti (Nikon ...?) In zilele astea este tot mai dificil sa imperechezi aparate foto cu lentile, pentru a realiza poze de inalta calitate la preturi oarecum decente. Inca odata felicitari