19 Iulie 2014 - ZIUA FORŢELOR AERIENE LA BAZA 71 AERIANĂ, CÂMPIA TURZII

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Aerostar Bacau Festival R40FS, Reg: YR-5084, Cn: 06.04.01, Private



Romanian Airclub, Extra EA-300L, Reg: YR-EWA, Cn: 096

 
Last edited by a moderator:
  • 👍
Reactions: 5 users
Imi pare rau ca nu am ramas si eu in public la acest miting. Din pozitia unde am stat n-am reusit sa fac fotografii de calitate pentru ca migurile decolau de dupa iarba inalta de langa pista iar evolutia aeronavelor s-a petrecut in fata publicului nicidecum in fata noastra. O alegere mai proasta n-am facut niciodata asa cum nici "organizatorii" nu au ales mai prost niciodata : sa treaca peste capul ofiterului de presa de la Baza 71 si sa faca cerere direct la Bucuresti. De la acel moment eu nu am mai vazut nici o fotografie facuta dupa acel miting, acolo. Sunt curios daca e doar intamplarea sau nu.
 
D71_3825.jpg


Uitandu-ma la propriile poze ma intreb daca exista cineva din grupul foto care sa ii fi intrat vreo poza de acest gen pe vreun site de specialitate. Evident ca avioanele arata bine in iarba si strainii s-or fi gandind ca in Romania pe semne se aterizeaza pe iarba.
Luand lucrurile in serios si meditand mai profund ma gandesc ca personal am jignit pe cei de la Baza 71 prin faptul ca am mers si eu in grupul celor care .... cunoasteti povestea si tare imi e teama ca m-au bagat in aceeasi categorie. Cu aceasta ocazie imi cer scuze daca i-am ofensat fara sa vreau.

D71_3429.jpg


YR-DAS , prins frumos cu iarba in fata, nu ma mir ca poate e si miscata dar aparatul imi facea hunting nehorarandu-se unde sa faca focus : pe iarba deasa sau pe avion.

D71_3536.jpg


EWA intr-un cadru care am inteles ca se poarta. Personal nu apreciez felul asta de unghiuri dar se pare ca are succes printre artisti.

D71_3923.jpg


Raman la convingerea ca pentru fotografii trebuie soare si unghiuri bune.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Alex, de cand s-a cerut loc de spotting direct de la Bucuresti trecandu-se peste capul celor de la Baza 71, cei din urma s-au suparat si de atunci nu au mai aparut poze pe net. Nu se stie. RCAF are zboruri aproape zilnic, de transport, cu C-130 si C-17 dar nu a mai fost nimeni la pozat.
 
Frumos Radu ! Nu ma asteptam chiar din partea ta sa te prezinti cu un asemenea mesaj dar se pare ca m-am inselat. In continuare nu cred ca in alta parte o asemenea postare ti s-ar tolera dar noi aici cred ca ne amuzam copios pe marginea acesteia si te rugam sa mai pui din astea pentru ca presupun ca nu iti vor fi sterse pentru ca se pare ca te reprezinta. Mai asteptam ....
 
Din cand in cand constat ca va place sa bagati strambe si ne trezim ca discutati gateje despre noi! Octavian, din cate imi aduc aminte ai fost printre primii care te-ai trecut pe lista..... Nu te plange de alegerea ta si ne improsca cu noroi pentru ca tie nu iti convine ce ai ales! Cat despre intrat poze pe undeva.... imi intra oriunde daca vreau sa ma obosesc sa le urca, dar la fel cum tu ai ales sa te infingi cu noi si noi alegem sa ne bucuram in liniste de pozele noastre si sa nu simtim nevoia sa epatam si sa dam pe dinafara de mandrie ca am facut niste poze..... Sincer eu nu mai intru pe aici pentru ca in afara de a ne barfi si de gasi tot felul de teorii ale conspiratiei una mai nastrusnica de cat cealalta nu este nimic! Daca voi credeti ca pe noi ne intereseaza ce faceti sau ca povestim despre voi va inselati amarnic, nu o facem, avem altele mult mai bune! Asa ca rugamintea mea, daca vreti sa pastram relatia de amicitie este sa o lasati balta, daca vreti sa ajungem din nou la cutite rugamintea mea este sa continuati in directia asta! Deciziava apartine intru totul! Cum vreti voi asa voi face! Eu unu, desi mi-as dori sa fie "liniste si pace" sunt constient ca dorinta mea nu este nici viabila nici de actualitate asa ca pot sa procedez in consecinta pentru ca nu pierd si nu castig nimic!

Cat despre RAdu si Transilvania Spotters..... a postat in nume personal, nu este aici in calitate officiala si sincer il sustin intru totul, indiferent de ce si cum posteaza si indiferent in numele cui o face!

Eu sper ca pana la urma atat @Thomas cati si @TotalGruv vor decida sa puna piciorul in prag si sa opreasca povestile astea de baba beata, chiar si @petrudimoff ar putea sa fie mai matur si sa intervina intr-un mod pozitiv !

Acua fiecare intelege ce vrea si face ce vrea, eu sunt aici in nume personal si asta este parerea mea personala, sper in continuare sa aveti puterea sa va maturizati si sa va comportati adecvat varstei voastre si statutului vostru social!

Cu asta eu personal sper ca mi-am incheiat activitatea aici, sper ca ati priceput si ne vedem toti de viata noastra publica, viata aia care se petrece departe de tastatura!
 
Doamne.... diversa iti mai este ograda!!!

Jur ca sunteti mai suparaciosi si imaturi decat fiica-mea de 4 ani...

Daca aveti ceva de impartit faceti-o in privat... Rufele nu se spala-n public... nu degeaba e si vorba aia: "Daca taceai, filozof erai"

Va rog sa dati dovada de maturitate si profesionalism indiferent daca va convine sau nu ce are unul sau altul de spus.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Desi speram ca acest subiect s-a inchis acum aproape trei luni se pare ca isi arata capul urat si acum.
In primul rand ma bucur ca Octavian ne poarta de grija, noua "organizatorilor", si pe aceasta cale tin sa ii multumesc.
Dupa cum spunea si Rares, din ce retin eu, Octavian a fost printre primii care s-a inscris pe lista de 20 de persoane care trebuia sa includa fotografi romani si straini facuta la fata locului la hotararea ofiterilor de presa, local si central. Domnul Octavian nu stie ca datorita celor de la Bucuresti i-a fost asigurata prezenta prin faptul ca s-a decis sa se faca doua liste cu fotografi, una pentru cei romani si una pentru cei straini.
Stiu ca e greu sa iti asumi o greseala, Octavian, dar faptul ca tie nu ti-au iesit fotografii bune, nu ma invinovateste pe mine ca am ales un loc sau altul de unde sa facem poze.
Din cauza ca s-a hotarat sa se faca o lista ad-hoc, fiecare fotograf inscris acolo era pe cont propriu si se obliga sa trimita poze la SMFA si la Baza 71 dupa eveniment. Sper ca ai trimis poze la SMFA.

Vreau sa clarific faptul ca eu personal, am o relatie absolut normala cu ofiterul de presa de la Campia Turzii si in acelasi timp si cu Departamentul Informare si Relatii Publice al SMFA. Imi cer scuze pe aceasta cale fata de cei pe care i-am deranjat ca am avut curajul sa port discutii cu cei de la SMFA inca de la BIAS pentru a creste vizibilitatea noastra ca fotografi de aviatie si de a promova activitatea SMFA cu fotografii de calitate. Poate ati observat de-a lungul verii faptul ca pe pagina de Facebook a Fortelor Aeriene Romane, au aparut fotografii facute de fotografi din cercul nostru cunoscut (evident cei care au ales sa trimite fotografii la SMFA spre publicare) dar si a colegilor polonezi dupa mitingul de la Campia.
Ca urmare a relatiei bune stabilite cu cei de la SMFA si de la Baza 71, le-am prezentat ideea unui loc rezervat fotografilor cat mai aproape de actiunea din timpul mitingului. Locatia a fost aleasa prin consultare cu cativa fotografi locali, cu colegii polonezi si cu cei de la Baza 71 si de la SMFA. Nu a fost vorba vreodata de a merge peste capul cuiva. In toate discutiile purtate pe aceasta tema a fost implicat de fiecare data ofiterul de presa al bazei. Tin sa ii anunt pe cei care arunca zvonuri doar pentru a-mi mânji numele, ca si daca as fi vrut eu sa fac ce vrea muschiu meu si sa ma duc direct la Bucuresti, nimic in baza nu se face fara stiinta si aprobarea celor de aici, inclusiv a ofiterului de presa.
Ca sa clarificam inca un lucru, noi continuam proiectele cu Baza 71, nu s-a suparat nimeni pe nimeni si avem in continuare o relatie buna. Faptul ca nu am fost la pozat nu inseamna ca nu mai putem merge acolo. Dorim sa mergem sa acoperim activitati importante, nu dorim sa mergem in baza doar pentru ca sa ne afisam ca am fost acolo. Imi pare rau daca aceasta a fost impresia lasata pana acum.

As vrea sa pot sa inteleg cum se face ca din cei care au fost prezenti in locul fotografilor, doar tu Octavian ai fost nemultumit. Vreau sa iti aduc la cunostinta faptul ca am avut in compania noastra 3 fotografi polonezi care au hotarat sa conduca 14 ore dus si 14 ore intors de la Varsovia pentru a fotografia acest miting. Din ce am povestit cu ei, au fost foarte multumiti de loc si de show. La fel s-a intamplat si cu colegii nostri de la Suceava sau Timisoara care au condus 6-8 ore pana la Campia pentru a fi la un eveniment aviatic. Acelasi lucru poate fi spus si despre fotografii maghiari care au venit destul drum pentru show. Cred ca i-ai vazut si pe cei cativa fotografi englezi care au zburat special pentru miting de la Londra si care, unii dintre ei, au purtat discutii direct cu Directia de Informare si Relatii Publice a SMFA. Sper ca nu l-au suparat si ei pe PR-ul de la Campia, pentru ca nu ii vad postand din baza.
Tu Octavian cred ca ai avut de condus cam 45 de minute din Cluj... Sper ca nu te-ai trezit prea devreme si ti-ai iesit din cale sa participi la acest eveniment nesemnificativ pentru tine.

Pentru mine a fost cel mai important eveniment aviatic de anul acesta. Am avut onoarea sa lucrez cu oameni extraordinari de la Baza 71 si de la SMFA carora le multumesc din nou pentru sprijin si pentru ca au inteles ca pasiunea noastra pentru aviatie nu este ceva iesit din comun. Suntem bolnavi de aviatie impreuna cu multi altii. Am avut ocazia sa fiu gazda unor fotografi polonezi de la care am invatat foarte multe. Am avut ocazia sa ma bucur cu ei si cu restul fotografilor de evolutiile pilotilor romani si canadieni, de munca depusa de ei si de personalul de la sol. M-am bucurat ca le-am strans mana de ziua lor. Pentru mine, Baza 71 e un loc unde am intalnit si am cunoscut oameni frumosi care sunt pasionati de munca lor. O fac cu profesionalism si cu daruire. Pe mine ma motiveaza sa ma autodepasesc si sa fac mai mult din ceea ce am si sa ma bucur de ceea ce am. M-am bucurat enorm cand am vazut cati fotografi, romani si straini, au venit la un eveniment mic. Ei au venit pentru Mig-ul 21. S-au bucurat de el si au fost impresionati de cum a fost zburat de pilotii nostri. Am asigurari ca vor reveni si la anul.

Legat de faptul ca eu am hotarat sa fac fotografii mai "altfel" nu inseamna ca trebuie sa iti placa tie Octavian si nici nu trebuie sa iti bati joc de mine pe Facebook sau prin alte locuri. Cred ca e normal sa avem o conduita decenta unii fata de altii. Nu stiu cu ce te-am deranjat eu pe tine direct ca sa merit porcaiala asta. As vrea sa aflu. Te rog sa imi spui, aici sau in privat. Acelasi lucru e valabil si pentru cei care au mai lansat zvonuri aiurea despre mine sau care tot asa aud ca imi porcaiesc numele.

Legat de Radu, te rog sa nu ai indrazneala sa il ataci pe in vreun fel. E un fotograf de un milion de ori mai bun decat vei fi tu vreodata si un om cu un caracter rar intalnit. Nu iti permit sa il tragi si pe el in mocirla ta de idei. Reactia lui la comentariile tale venite la 3 luni de la eveniment este mai mult decat normala. Eu il sustin fara rezerve. Comportamentul lui ca membru al Transilvania Spotters va fi discutat in sedintele noastre.

Poate a fost o postare cam lunga si pe alocuri cam acida. Eu va respect pentru faptul ca reusiti sa tineti acest forum in picioare dar ma deranjeaza cand vad ce caractere si discutii se aduna aici. Din pacate am fost si eu atras in acest gen de discutii. Cred ca ati observat ca nu am mai intrat in nici o discutie pe aici de mai bine de jumatate de an. Imi cer scuze pentru ca am fost violent in exprimari dar consider ca atunci cand o limita a fost depasita, trebuie contracarat cu o forta mai mare. Limita mea este destul de larga, dar atunci cand este depasita consecintele sunt mult mai puternice.

Al vostru,
Liviu "poze strambe" Dnistran
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Doamne.... diversa iti mai este ograda!!!

Jur ca sunteti mai suparaciosi si imaturi decat fiica-mea de 4 ani...

Daca aveti ceva de impartit faceti-o in privat... Rufele nu se spala-n public... nu degeaba e si vorba aia: "Daca taceai, filozof erai"

Va rog sa dati dovada de maturitate si profesionalism indiferent daca va convine sau nu ce are unul sau altul de spus.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Asta ii din ciclul "rade ciob de oala sparta" nu mai continui ca nu are rost, voi incerca sa am o discutie privata, civilizata, in viata reala cu cativa dintre colegii tai! Se pare ca am asteptat mult prea mult de la voi cand v-am rugat sa interveniti si sa puneti capat acestor rahaturi! Vorbiti de profesionalism si maturitate dar....... ce este matur si profesionist in a cere cuiva sa intoarca obrazul cand este pleznit si daca nu o face sa cauti sa il umilesti!

In fine, multumesc pentru atitudine si raspuns, ma simt mult mai matur si mai moral dupa ce l-am primit!
 
Chiar daca este off topic, de ce nimeni de la Transilvanian Spotters nu mai posteaza nicio poza aici? Sunteti suparati pe admini sau moderatori si ati decis sa ignorati tot restul membrilor fly-ra? De pe o zi pe alta ati dat bir cu fugitii fara nicio explicatie. Deci pasiunea pentru aviatie este inferioara sentimentelor de orgoliu si isi face fiecare bisericuta lui. Pacat!
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Eu personal nu am obligat nici influentat pe nimeni sa vina sau sa plece cineva... cine o face o face de buna voie si nesilit de nimeni...

Eu sunt de mentalitatea ca daca cineva vrea sa-si arate minusurile in public e problema lui... trebuie sa fim respectuosi cu fiecare chiar daca se mai intampla sa ne supere cineva din cand in cand.. daca incepe toata lumea sa se agite si sa jigneasca unde ajungem? nu am dat niciodata intentionat apa la moara si de aceea am vorbit la modul general fara sa numesc pe cineva anume...

Consider ca am incheiat subiectul si voi continua, ca de obicei sa fac din mana, ori de cate ori vad pe cineva la gard

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 5 users