A380

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
jucatorii de table ar spune 6*6 ( 6 avioane productie minima pe an ori 6 ani) poarta-n casa.

6 ani e perioada de dezvoltare a unui model nou (recte 350-1100)...plus gurad e oxigen va da programului justificarea strategica ca la 20 de ani de la lansare sa vina cu un New Generation.

Si atunci piata va arata altfel : produsul va fi upgradat, poate va aparea o varianta -900, motoare noi, ici-colo ceva carbon in loc de metal iar cumparatorii vor fi cei vechi care isi vor reinnoi flotele ( 777x va avea problema unui design vechi, inainte erei "ovaulurilor" pe verticala) plus piete noi - sa vedem unde vor ajunge pietele mari si busy.
 
mai mult de 6x6 ... chiar si cu 20% anulari au acum cu ce sa tina programul pe profit in urmatorii 10 ani - tinind cont ca pragul de profitabilitate al programului este pe undeva intre 8 si 9 bucati pe an ...

egOLXFw.jpg
 
Eu ma refeream la timp. Practic cele 20 vin sa compenseze orderele undisclosed sau cele foarte discutabile gen Virgin.
 
A380 revine in actualitate si la IAG ... Walsh mentiona acum ceva vrema ca ar mai fi vrut 6/7 bucati in plus de cele 12 pe care le detine - dar o lasase moale datorita incertitudinii ce plana asupra viitorului programului.
Emirates a oferit o bula de oxigen lui A380 ... iar Heathrow va ramine congestionat pina cind nu va exista o a treia pista...
 
  • 👍
Reactions: 2 users
A380 mai are viata lunga, desi multi il dadeau mort.

IAG are de inlocuit 36 de 744 - target pina in 2024 - cele mai vechi au deja 27-28 de ani si tb inlocuite pina in 2021. Forate probabil vom vedea un split intre 388 si 77x. Tot asa e posibil sa vedem citeva 788 la Iberia (cel mai probabil la mina a doua dar nu dintre primele exemplare) - IAG propaga de ani de zile avantajul 388 la a reduce costurile la rutele deservite de 3 ori pe zi la 2 rotatii.

Si sa fim cu totii convinsi ca va veni momentul in care Air China va plasa o comanda.
 
in cazul unei comenzi, pana va primi BA alte A380 va fi gata si a treia pista si treaba cu redusul de la 3 la 2 frecvente pe zi pe anumite rute nu o prea vad pusa in aplicare, de obicei acele frecvente sunt acolo pentru a oferi o flexibilitate mai mare pasagerilor, asa culeg si ei mai multi, si nu cred ca load factorul pe acele rute ii nemultumeste atat de tare incat sa renunte la o frecventa
 
Vezi prezentarile corporate ale IAG din ultimii ani. Pe distante foarte lungi de ex coasta de vest a SUA numarul frecventelor este mai putin important.
 
IAG propaga de ani de zile avantajul 388
O mare problema a lui A380 este valoarea la mina a doua. La momentul de fata nu exista o piata - iar prima tranzactie va fi benchmarku'.
Pe care nimeni nu vrea sa fie primul a-l defini. Deoarece: in momentul de fata, spreadurile sint foarte cracanate intre:
a) valoarea tehnica (valoarea de nou minus normal wear and tear plus checkurile majore facute care sint in jurul a 115-125mioUSD);
b) valoarea financiara (de pilda, structurile DoricONE sint bazate pe un rezidual la 109mioUSD);
c) valoarea mercantila (bidurile de care am avut cunostinta pentru A380 ex-SIA se invirt pe la 80mioUSD ...
Anul asta vor trece off-lease 11 bucati (6*MH & 5*SIA), ceea ce va pune si mai multa presiune in piata ...
 
Last edited:
Asta cu presiunea e un "depinde pentru cine".

340-600 a avut valori reziduale garantate de Airbus.

La primele 380 sunt sigur ca dealurile contin asemenea clauze pentru ca nici un model nu nu atinge parametri optimali de la primele livrari samd.

Va exista si o piata pentru second handuri, intreabarea e doar unde ajunge pretul - asa cum in piata se gasesc 777 la 20 mil USD se vor gasi si 380 la 60-80 cu o resursa suficienta pina la un heavy check.
 
"depinde pentru cine"
Tinind cont de lipsa de versatilitate a produsului si de costurile operationale ridicate - e clar un buyer's market.
La primele 380 sunt sigur ca dealurile contin asemenea clauze
Doric-urile nu contin ... DP-urile: nu sint sigur...
Cit despre faptul ca va exista o piata second-hand: cu certitudine. Intrebarea este: la ce nivel (si cine dintre primii lessori / owneri va singera cel mai mult...
 
Ati amortit toti, ca deja au tredcut 3 zile de cind s-a anutat finalul productiei :)
 
  • 🤣
Reactions: 1 user
Era de asteptat. Emirates vroia NEO, Airbus nu a vrut sa se bage la asa ceva asa ca Emirates a dat cancel la comenzi. Altii nu prea s-au aratat interesati, unele iesite de pe leasuri din cate aud deja au ajuns la tocator. Pacat pentru ca a fost un avion extraordinar, dar a venit 20 de ani prea devreme. Eu cred ca acest concept va fi revizitat candva peste 10 ani. Deja sunt mari probleme cu congestionarea spatiului aerian si a unor aeroporturi gen LHR, acolo ar fi putut fi o solutie. Sau poate vom calatorii toti P2P si importanta huburilor se va reduce (dar asta va duce la si mai multa aglomeratie in spatiul aerian). Time will tell.
 
Poate totusi va incerca IAG sa ia cateva SH pentru BA... la LHR chiar ar fi utile... mai reduci din 12 frecvente de JFK/zi cu ele si iti eliberezi sloturi pt alte rute... Spre exemplu... acum depinde si cum sunt dispusi sa plateasca si in ce stare sunt... dar ma gandesc eu ca totusi ar trebui sa dea mai bine decat tocatorul...
 
380 nu a venit 20 de ani prea devreme ci 10 ani prea tirziu.

La sfirsitul anilor 90 a existat un ultim mare val de 744 - daca 380 l-ar fi prins pe ala, acum am fi discutat deja de inlocuirea primei generatii.

Asa, a ramas un produs ghinion intre doua geenratii - fiind un design "clasic" la motoare, componente etc e prea tinar sa fi materializat generatia sa dar prea batrin fata de noile generatii ( un 350-1100 cum e cerut de Singapore practic ar fi fost killerul comercial care acum are Cale libera la dezvoltare).

380 e un fel de Daniel Iordachioaie acum 20 de ani …. el saracul era inca tinerel, dar deja era in perceptia tuturor un mamaist obosit. Prea junior ca sa fie trash adevarat ca Dan Spataru, prea fante de autogara ca sa cinte cu Voltaj.
 
Nu stiu cine a fost sau este Daniel Iordachioaie, eu am crescut pe Queen, Deep Purple, Pink Floyd, etc. Dar revenind la A380, poate ca ai dreptate, desi 744 spre deosebire de 748 nu sunt sigur daca se inscrie in categoria VLA. Asa ca daca ar fi venit prea devreme ar fi fost mult prea mare. Sa nu uitam ca aripa lui A380 a fost proiectata pentru un avion si mai mare: A389 care trebuia sa vina si acela la un moment dat daca pariul lui Airbus ar fi mers.

Citeam zilele trecute un articol cu cresterea numarului de locuri pe relatiile transatlantice. Vorbim de dublari sau triplari ale capacitatii la fiecare cativa ani. In anii '90 calatoreau mult prea putini oameni ca sa poti umple A380-ul pe majoritatea rutelor. Astazi avem mult mai multi calatori dar si mult mai multe companii ce opereaza o gama larga de avioane, unii zboara inclusiv cu narrow-body. Cum ziceam in postarea precedenta, nu poti sa mai cresti foarte mult aglomeratia din spatiul aerian, in Europa si in Germania mai ales sunt destul de multe probleme. Anul trecut s-a intamplat nu o data sa ne spuna pilotul pe DLH ca amanam plecarea cu 10-20-30 de minute sau chiar o ora cu motivatia "airspace congestion in Germany".

Asadar nu poti creste numarul de avioane in aer la nesfarsit si nici nu poti extinde mai nou aeroporturile cu alte piste pentru ca se trezesc tot felul de oameni care s-au mutat in apropierea aeroportului (ca era ieftin) si acum ar vrea ca aeroportul sa se mute de acolo ca ei sa aibe liniste, dar daca nu se poate sa se mute macar sa nu se mai dezvolte mai departe. Acestea ar fi argumentele pro A380 insa sunt si argumente contra. Spre exemplu daca visul lui Ciceo devine realitate (🤣 ), orice orasel mai mare va avea zboruri spre New York, scazand astfel presiunea pe unele aeroporturi (gen MUC) dar va creste pe altele (JFK). Vom avea rute long and thin (cu avionul potrivit - care insa se lasa asteptat). Intr-un astfel de scenariu A380 nu prea isi are locul.

Un scenariu intre cele doua ar putea fi un avion mai mare cu doua motoare ceva gen A350-1100 dar nu stiu cat de mare il poate face Airbus, daca intr-adevar s-ar inscrie in clasa VLA si daca ar fi suficient pentru rezolvarea problemelor de mai sus.
 
  • 🤣
Reactions: 1 user
Nu știu ce să zic, la CLJ eu aș merge pe ceva Triple Decker. Este clar că 380 nu are cum să facă față.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
In 1994 cind s-a dat startul la 380 inca nu exista Open Skies transatlantic si 757 inca nu era certificat TATL ca sa zbori provincie-provincie.

BA chiar are o problema cu nr de conexiuni transatlantice ca LHR se va extinde .. mai vedem cind. De aia se tot uita la 380 - acum au intins coarda prea tare si vor ramine cu piata de mina a doua.

Airbus a publicat rabaturile date, intre 20 si 60% - asa ca aca or fi vrut un 380 la 150 mil. Airbus a spus "pas".

Cit despre 350-1100... hai sa vedem un pic piata.

777-9 va avea 76,7 metri
346 a fost construit la 75,3 metri
350-1000 are 73,8 metri (7 metri mai lung decit -900)

Un de ca 4 metri ar face loc la 1 rind Business si 4 rinduri eco, adica 4-5C plus 36Y si s-ar incadra in tarmac 80x80metri.

Cine are First ar avea configuratii pe la 380pax, fara first s-ar merge spre 400.
 
Acum cu A380 practic terminat, pe Leeham se vorbeste chiar si de un A350-2000 cu o configuratie peste 400 de pasageri.