Adria Airways (JP/ADR)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

cristi_avb

Well-Known Member
fly-ra 2017
Feb 29, 2012
2,210
2,202
153
37
Ploiesti
Flugstatistik / Flightmemory
[IMG]
Adria Airways – a anunțat 6 rute noi, care vor fi lansate începând cu 25 martie 2018
Vor fi operate 4 zboruri săptămânale, în zilele de luni, marți, joi și duminică, după următorul orar:
JP314 Ljubljana 12:05 – 14:55 București
JP315 București 15:25 – 16:30 Ljubljana
 
Ăștia sunt pe bune, fara PPT :)

Mă întreb dacă există cerere pentru trafic p2p intre București și Ljubljana. Legături nu par să aibă ceva deosebit.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Ruta a mai existat, @Zsolt nu mai stiu unde era forumul vechi, acolo probabil se poate vedea ... cred ca undeva în vârful crizei financiare a fost anulata
 
da asta nu arata asa cum ai gasit mai demult ... nu le-ai salvat pe alea undeva?
 
Din câte știu pe OTP era un sticker cu Adria Airways la una dintre intrările de la plecări.
 
Sincer, nu vad mult potențial in OTP-LJU. Si @defence intreba daca mai este cerere pentru trafic P2P - ceea ce nu prea cred. De asemenea, cred ca va fi nevoie de un LF destul de înalt ca sa se ajungă măcar la break even, capacitatea unui Saab 2000 fiind de doar 50 Pax. M-as aștepta sa se întâmple ca la OU - adică, cursele sa devină sezoniere.
 
@Peter OU la ZAG a fost de la bun început sezoniera, nu te lua dupa câte un site sau altul care zice ca au fost oprite/anulate cursele ;)

Vorbim totusi de doua capitale UE + turism în Slovenia si vara si iarna (inclusiv zonele adiacente) ... nu cred ca un 4/7 nu s-ar justifica
[doublepost=1512075063,1512073508][/doublepost]se poate ca anuntarea rutei sa fie (si) în contextul actual de mai jos:

Noi perspective de colaborare România - Slovenia, după 25 de ani de relații diplomatice și economice – AGERPRES
 
@Thomas Sunt de acord, insa imi este greu de închipuit zboruri profitabile OTP-LJU cu Saab 2000.. puteau sa încerce cu CRJ la început, sa vadă cum stau lucrurile. Sau poate ca daca vor merge bine lucrurile, vor face upgrade la CRJ pe OTP :)
 
@Peter cred ca operarea cu S20 constituie din punct de vedere comercial un risc mai mic decât cu CR7 sau CR9, nu sunt expert în acest domeniu dar înclin sa cred ca la S20 costul de operare/seat este mai redus decât la celelalte doua
 
Adria va opera zboruri pentru OS (wet lease).
 
Da,mai ales al celor cu bloguri care uita sa mentioneze pe ce forum au vazut intai stirea.:eaea: