Aegean Airlines (A3/AEE)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
@Gabriel B. Multumesc foarte mult! Este de folos :) apreciez! Daca mai are cineva vreun comentariu sau feedback in legătura cu experiența A3, accept cu mare caldura :)
 
@Peter Aegean mi se pare una din cele mai bune companii din Europa și chiar îți recomand experiența. Este una din companiile mele preferate, cu câteva clase peste Tarom. Ai să vezi.


Sent from my fabulous iPhone 7 Plus using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Peter, business la Aegean înseamnă că doar blochează locul din mijloc. Nu e nimic special la business. Oricum poți să-ți rezervi gratis loc în primul rând.


Sent from my fabulous iPhone 7 Plus using Tapatalk
 
@Peter, nu...
@bv01 :) meniul... anyway, merită să zbori odată cu ei și în business, pe urmă o să vezi că cele 5 premii consecutive primite de la Skytrax sunt pe merit...
 
@bv01 si @Gabriel B. Mersi mult din nou :) pacat ca nu exista acea optiune, dar daca Business Class este si la ei practic tot aia cu Economy, nu merita.

Tocmai am mai dat o cautare, si platesc cu 25 EUR mai putin daca la dus zbor cu Wizzair direct OTP-LCA. Orele zborului (14:35-16:50) la W6 sunt perfecte, insa nu am fost foarte incantat de W6 la experiente din trecut.. Chestia este ca la ce comentarii am primit despre Aegean, parca as da acesti 25 EUR *in plus*, ca sa testez Aegean :) ma mai gandesc un pic.. doar ca pretul, zborul fara escale, si orele la Wizzair, toate fac optiunea respectiva foarte atractiva..
 
Păi LOL... Oricând merită Aegean 25€ în plus. E chiar ridicol. Ai mâncare plus bagaj normal de cabină. Nu ghiozdan.


Sent from my fabulous iPhone 7 Plus using Tapatalk
 
@bv01 si @Gabriel B. Mersi mult din nou :) pacat ca nu exista acea optiune, dar daca Business Class este si la ei practic tot aia cu Economy, nu merita.

Tocmai am mai dat o cautare, si platesc cu 25 EUR mai putin daca la dus zbor cu Wizzair direct OTP-LCA. Orele zborului (14:35-16:50) la W6 sunt perfecte, insa nu am fost foarte incantat de W6 la experiente din trecut.. Chestia este ca la ce comentarii am primit despre Aegean, parca as da acesti 25 EUR *in plus*, ca sa testez Aegean :) ma mai gandesc un pic.. doar ca pretul, zborul fara escale, si orele la Wizzair, toate fac optiunea respectiva foarte atractiva..
mergi cu A3, mai admiri la ATH și niște widebody, EK, QR și acel antic B742 Hellenic Imperial :), iar ATH e un aeroport ok pt 1-2h de pierdut timpul.
 
Am zburat cu A3 și a fost foarte plăcut. Și eu recomand.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Ideea e ca gustul despre cum este un vin "bun" difera foarte mult de la o regiune la alta a Europei. De aceea eu as descrie in alte calificative.

In Sud Estul Europei exista asocierea vin-> dulce, ceea ce in tarile cu tradite mare in vinuri nu prea este considerat ceva de soi. Sau Rieslingul transilvanean de Jidvei - apreciat in comunitatea maghiara pentru ca este "tare" - ar fi considerat in patria Rieslingului, in Rheingau, o bautura primitiva careia ii lipseste catifelarea.

Daca spunem "selectie de vinuri regionale" e totul ok, pentru ca pina la urma orice operator cauta o solutie decenta.
 
Ideea e ca gustul despre cum este un vin "bun" difera foarte mult de la o regiune la alta a Europei. De aceea eu as descrie in alte calificative.

In Sud Estul Europei exista asocierea vin-> dulce, ceea ce in tarile cu tradite mare in vinuri nu prea este considerat ceva de soi. Sau Rieslingul transilvanean de Jidvei - apreciat in comunitatea maghiara pentru ca este "tare" - ar fi considerat in patria Rieslingului, in Rheingau, o bautura primitiva careia ii lipseste catifelarea.

Ei bine, daca vorbim de Jidvei, asocierea vin-> dulce nu prea exista. Pot spune ca la Cluj cel putin, exista o masa de consumatori cunoscatori suficient de mare. Am facut cadou colegilor din alte tari (inclusiv Germania) sticle de vin de Jidvei si au fost laudate. Mai adaug si o istorie personala. Pe vremea cand locuiam in Belgia, la 2 minute de unde locuiam exista un magazin de vinuri importate exclusiv din Franta... asa ca ideea, vinurile de Bordeaux cu pret asemanator cu cele Jidvei, mi s-au parut destul de slabe calitativ... N-oi fi eu vreun oenolog sau ceva, dar asa mai am idee de una alta, ca imi place sa stiu ce beau...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Dragi colegi,
Am marea plăcere de a va prezenta comentariile mele in ceea ce privește Aegean Airlines.

In primul rând, LF-ul :)
A3960 ATH-OTP 152 Pasageri+1 infant (Lf 88% pe A320)
A3961 OTP-ATH 108 Pasageri+6 infanti (Lf 65%)

Cu toate ca zborul a plecat de la București cu o intârziere de 30 min, am coborât din aeronava cu un zâmbet de la ureche la ureche.

Loc (+legroom): 12A (la ieșirea de salvare). Legroom fantastic, iar locul in sine a fost confortabil.

Serviciile la bord: TOP! TOP! TOP! Sandwich-ul cu curcan si salata de cartofi a fost 'to die for', fără exagerare! A fost consistent si extrem de gustos. Cafeaua naturală era excelenta iar cu cafea a fost servit si un desert, anume Müsli-Bar cu miere, care a mers foarte bine cu cafeaua. Mi-a placut si bomboana servita dupa decolare.

Echipajul: 2 piloți bărbați + 4 însoțitoare de bord, toate sub 35 de ani, incl. Senior Cabin Crew. Toate 4 au fost foarte amabile si vorbeau o engleza destul de buna.

Concluzie: B-R-A-V-O! Am rămas foarte uimit de Aegean si abia aștept sa mai zbor cu ei, eventual sa ii testez pe un zbor mai lung, precum VIE-ATH. Deocamdată cobor din aeronava cu un zâmbet mare pe buze, inca cu gândul la sandwich-ul fantastic :)) in final, le acord Nota 10/10.
 
  • 👍
Reactions: 3 users