Aeroportul International Craiova (CRA/LRCV)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Multumesc frumos pentru intelegere!
Vad ca ati rezolvat dvs. problema!
Din pacate nu am vesti bune ptr CRA.Se pare ca s-a amanat ptr. primavara 2013 o ruta maghiara de pe CRA??????. Singura veste buna este ca s-a promis un contract de reparatii ptr SOIM la AVIOANE S.A. CRV.. Voi incerca sa fiu pe faza!
Mai am o veste: CARPATAIR va opera ,din 10 iulie 2012, 3 zboruri pe saptamana de la CRA to FCO cu SAAB 2000! Se pare ca nu pot, deocamdata , sa renunte la acest tip de aeronava! Zborul va fi de la ora 17:05 cu return pe CRA la 22:00(marti,joi,duminica)
Aceste zboruri vor fi efectuate pana in luna septembrie a.c.
 
Buna seara stimati Domni
Astazi 25 iunie 2012, Boeing 737 -300 YR ADB al KRP a aterizat pe CRA.
Din pacate, pentru ca am ajuns la o ora la care nu mai puteam sa fac fotografii de pe APRON , am incercat sa efectuez cateva de afara. Cu regret va informez ca nu sunt prea reusite. Daca ma puteti ajuta, va rog frumos sa imi spuneti!
Poate d-l Zsolt!Totusi, sunt multumit ca am marcat evenimentul.
Azi s-a lansat FORD B Max la Craiova si de aceea au venit mai multe persoane din Germania( in afara de zborul pentru Ford al companiei Germania).Sa stiti ca mai am cateva neclare!!
Deci:
DSCN1348.jpg

DSCN1355.jpg

DSCN1357.jpg

DSCN1360.jpg

DSCN1361.jpg

DSCN1362.jpg

DSCN1363.jpg

DSCN1364.jpg

DSCN1373.jpg

DSCN1374.jpg
 
De ajutat nu prea avem ce sa ajutam la aceste poze. Este problema de focalizare.
Posibil camera sa fie setate pe folcaizare multipunct, astfel focalizand lela. Vedeti daca aveti optiunea de focalizare pe centru, atunci sunt sanse sa iasa poze mai bune, dar asta depinde daca stie camera sa faca asa ceva.
 
Am un NIKON L120. Am incercat Prim paln,Peisaj si Portret. Aparatul e in garantie., daca este ceva, o sa merg la reprezentanta. Nu pot sa ii atasez obiectiv.
Cu acest aparat am facut si celelalte poze(in majoritate).
Sa stiti ca am cautat unghiuri bune, dar era prea multa vegetatie si nu am putut mai mult!Plus de asta , datorita evolutiei santierului( care se misca f.f. bine), pe zi ce trece nu mai poti face fotografii din afara CRA daca avionul este postat in partea stanga a APRON.De obicei, cand sunt pasageri multi il pun acolo ca este mai aproape de usa de intrare a terimnalului SOSIRI. Pe CRA nu exista autobuz pentru transport pasagerii datorita dimensiunilor f.mici ale APRON. Nu incap decat 2 AERONAVE Boeing( sau AIRBUS, s-au posibile combinatii)!!!!!
Imi pare nespus de rau.!!!
 
Salut alex,
nu aparatul este problema, ci locatia din care ai facut ultimele poze dar si setarile pe care le-ai folosit.
Iti recomand sa pozezi pe modul AV (Aperture priority/Prioritate de diafragma).
Diafragma (F number): f/5.6
ISO: ~80-100 daca e soare afara
~200 daca e innorat

Alte sfaturi:
- daca ai un gard in fata incearca sa te apropii cat mai mult de el, astfel nu va mai iesi gardul in focus ci obiectul din spatele lui (cel mai bine ar fi daca ai putea sa pui obiectivul prin gard)
- inainte de a face poza, apasa butonul de declansare doar pe jumatate pentru a fi sigur ca a focalizat ceea ce doresti tu si doar apoi apesi pana jos (e putin greu la inceput sa rezisti tentatiei de a apasa din prima pana jos dar cu timpul te vei obisnui).
Ca sa iti faci o idee vezi filmuletul urmator:
Photography 101: #1 How to focus any camera in laymen terms
Sper sa te ajute :)
 
Buna seara Stimate Domn Raduq,
Va multumesc frumos pentru amabilitate!
Sa stiti ca unghiul din care am efecuat fotografiile este f.f. greu deoarece nu pot sa ma apropii mai mult de gard( este interzis din acea zona si nu pot sa fac mai mult) . Din reverse angle, construiesc la greu si nu se mai poate face o fotografie ca acum o luna. Daca nu pozitioneaza avionul in partea dreapta, singura solutie ramane accesul pe APRON sau un aparat cu obiectiv suplimentar.
Va multumesc frumos, din nou, si poate data viitoare voi avea mai multa sansa.
Cu deosebita stima,
alex
 
De astazi
Un SB 20 (CARPATAIR YR SBE) in configuratia de aterizare, spre pista" 09" a CRA , de la TSR.
Acelasi SB 20 a decolat la ora 17:20 de pe pista "27", a CRA, spre FCO , zborul V3 537.
DSCN1468.jpg
 
Buna seara!
Deoarece , mai devreme, am vazut fotografiile colegului de la Constanta,vin cu un articol din presa locala craioveana.
Deci:
"Până în 2013, România va avea opt baze aeriene de Salvare, pe care vor opera elicoptere SMURD, aparatele de zbor dotate pentru urgenţe medicale realizând, anul acesta, 950 de intervenţii şi transferuri de pacienţi, în 1.832 de ore de zbor. Ministrul Sănătăţii, Vasile Cepoi, şi dr. Raed Arafat, subsecretar de stat, au decis, în urmă cu aproximativ o săptămână, dotarea Serviciului Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD) cu un nou elicopter.

Noul elicopter vine în septembrie

Ministerul Sănătăţii are un contract-cadru semnat pe patru ani, care prevede achiziţionarea a şase elicoptere pentru asigurarea serviciilor de urgenţă, iar unul dintre acestea va fi direcţionat către Iaşi, după ce anul trecut un altul a fost localizat pentru intervenţiile din regiunea de vest a ţării. “Sistemul de salvare aeriană SMURD va beneficia de un nou elicopter de tip EC135, pentru intervenţiile aeriene de urgenţă. Acesta va fi direcţionat către baza Iaşi. Ministerul Sănătăţii are un contract-cadru semnat pe patru ani, care prevede achiziţionarea a şase elicoptere pentru asigurarea serviciilor de urgenţă. Contractul se află în derulare, anul trecut achiziţionându-se un elicopter care a fost localizat pentru intervenţiile din regiunea vest. De data aceasta vom livra un alt elicopter la Iaşi, reuşind astfel să înlocuim elicopterul pe care MAI l-a asigurat până în prezent în această zonă. În luna septembrie vom beneficia de un nou aparat de zbor. În anul 2012, elicopterele SMURD au realizat peste 950 de intervenţii şi transferuri de pacienţi, efectuând 1.832 de ore de zbor”, a declarat Vasile Cepoi, ministrul Sănătăţii.

Ministerul oscilează între Craiova şi Constanţa

Cepoi a mai declarat că, pe parcursul acestei luni, se va decide către ce bază aeriană de salvare va fi trimis cel de-al cincilea elicopter din cele şase achiziţionate prin contractul-cadru, Ministerul oscilând între Craiova şi Constanţa. “Elicopterul care urmează a fi livrat în luna septembrie va fi alocat Bazei Aeriene de Salvare de la Craiova sau celei din Constanţa, urmând a se lua o decizie finală până la livrarea acestuia. Astfel, până la finalul acestui an, vor fi operaţionale cinci baze aeriene de salvare, la Bucureşti, Tg. Mureş, Arad, Iaşi şi Craiova/Constanţa”, a mai spus Cepoi."
(editie speciala/02.08.2012)

Cred ca suntem la "concurenta" CRA si CND!
Succes pentru ambele aeroporturi!
 
Off airport - aeronave statice Craiova

In fata Facultatii de electrotehnica din Craiova YR-AMX (cn 02107)

an24-1.jpg


an24-2.jpg


an24-3.jpg


an24-5.jpg


an24-6.jpg


an24-7.jpg


an24-8.jpg

Regul YR-FEL e fake, adica Facultatea de electrotehnica
an24-9.jpg


an24-10.jpg


an24-11.jpg


an24-12.jpg


an24-13.jpg


an24-14.jpg


an24-15.jpg


an24-16.jpg


an24-17.jpg


Mikoyan-Gurevich MiG-15 Fagot, 746, Romanian Air Force in curtea liceului traian Vuia Craiova

mig-0.jpg


mig-1.jpg


mig-2.jpg


mig-3.jpg


mig-4.jpg


mig-5.jpg


mig-6.jpg


mig-7.jpg


mig-8.jpg


mig-9.jpg
 
Fain fain. Superb MIGul, raritate.
Ziggy pune o poza cu neamtul cand face poze :))
 
Felicitari pentru fotografii!
Imi pare rau ca ati fost in CRA si nu am stiut pentru a putea sa ne intalnim!
Nu am stiut ca va intereseaza detalii despre avionul An 24 V de la Facultatea de Electrotehnica si cea de Aeronautica din Craiova.
Avionul a fost adus acolo in primul mandat , de ministru al transporturilor, al lui Radu Berceanu.
Actuala locatie , unde este amplasata aeronava, este de cca un an.Pe locul unde a fost amplasat , avionul , acum se construiesc laboratoare pentru facultatile mai sus mentionate.
Aveam si eu cateva fotografii cu vechiul amplasament. Le voi cauta si le voi expune.
 
Buna ziua
Vin cu o stire din cotidianul ,local, "editie speciala".Deci:
"Adriana POENARU Ionela PREDESCU , 19 august 2012, 20:04
Aeroportul Craiova, cu adevărat internaţional
Un nou terminal, de aproximativ 10.000 de metri pătraţi, şi un turn de control de cinci etaje vor fi gata la sfârşitul lunii septembrie. Lucrările fac parte din etapa a doua de modernizare a aeroportului din Craiova.

În discuţii cu operatorii aerieni

Investiţia, începută în urmă cu patru ani, a fost finanţată în totalitate din fondurile alocate din bugetul Consiliului Judeţean Dolj, iar la finalul lucrărilor, aeroportul din Craiova va corespunde tuturor standardelor impuse de legislaţia europeană. Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Dolj, Cristi Iovan, a declarat că, în prezent, se poartă discuţii legate de aducerea unor operatori aerieni şi apariţia unor curse noi către diverse destinaţii din Europa. “La sfârşitul lunii septembrie, estimăm că vor fi finalizate lucrările la etapa a doua de modernizare a aeroportului din Craiova, lucrări ce constau în construirea unui nou terminal, dar şi a unui turn de control. În acel moment, aeroportul din Craiova va corespunde tuturor standardelor impuse de legislaţia europeană. Va fi o clădire de aproximativ 10.000 de metri pătraţi şi un turn de control de cinci etaje. Astfel, o investiţie începută în urmă cu patru ani va fi dusă la bun sfârşit. Această investiţie a fost finanţată în totalitate din fondurile alocate din bugetul Consiliului Judeţean Dolj. Precizez acest lucru pentru că este important să transmitem doljenilor modul în care sunt cheltuiţi banii din bugetul propriu al CJ şi nu numai. Încercăm, din proiectele pe care le avem, să identificăm acele investiţii care să ducă la dezvoltarea acestei zone. Aeroportul din Craiova cu siguranţă va oferi un atu în dezvoltarea economică, socială şi culturală a întregii regiuni. Sperăm ca, în lunile următoare, să finalizăm şi alte discuţii legate de aducerea unor operatori aerieni şi apariţia unor curse noi către diverse destinaţii din Europa, astfel încât, în următorii ani, acest aeroport să fie independent din punct de vedere economic şi să aibă veniturile necesare funcţionării din activităţile pe care le va desfăşura. Se finalizează un proces început în urmă cu patru ani, dar se poate vedea cu ochiul liber ceea ce s-a făcut acolo şi cred că un asemenea tip de investiţii poate însemna mult pentru judeţul Dolj. Cei de la Autoritatea Aeronautică şi cei de la Ministerul Transporturilor apreciază foarte mult ceea ce s-a realizat la Craiova”, a declarat Cristi Iovan, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Dolj.

Bani europeni pentru pistă nouă şi balizaj modern

Consiliul Judeţean Dolj încearcă să obţină şi o finanţare europeană pentru modernizarea pistei şi schimbarea sistemului de balizaj de pe aeroportul din Craiova. Este vorba despre un proiect care se pare că a fost deja depus la Ministerul Transporturilor şi la Autoritatea de Management din cadrul Programului Operaţional Sectorial de Transport. Investiţia legată de infrastructura de mişcare şi de balizaj se ridică la aproximativ 20 de milioane de euro, bani pe care Consiliul Judeţean Dolj intenţionează să-i obţină din fonduri europene.
“Sperăm că vom reuşi să venim cu o altă investiţie importantă pe acest aeroport şi mă refer la un proiect care a fost deja depus la Ministerul Transporturilor şi la Autoritatea de Management din cadrul Programului Operaţional Sectorial de Transport, unde, de data aceasta, încercăm să obţinem o finanţare europeană pentru modernizarea pistei şi schimbarea sistemului de balizaj şi cred că eforturile administraţiei locale şi judeţene merită să fie dublate şi de eforturile Ministerului Transportului, care să ne sprijine în atragerea unor fonduri europene, în vederea dezvoltării infrastructurii de mişcare a aeroportului din Craiova, pentru că autoritatea judeţeană nu are la dispoziţie 20 de milioane de euro, atât cât este evaluată valoarea investiţiei legate de infrastructura de mişcare şi de balizaj. Sperăm că vom reuşi să obţinem această finanţare şi, în acel moment, putem să spunem că aeroportul va avea o pistă şi un sistem de balizaj modernizat”, a mai precizat Cristi Iovan, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Dolj.


Sperăm că vom reuşi să venim cu o altă investiţie importantă pe acest aeroport şi mă refer la un proiect care a fost deja depus la Ministerul Transporturilor şi la Autoritatea de Management din cadrul Programului Operaţional Sectorial de Transport, unde, de data aceasta, încercăm să obţinem o finanţare europeană pentru modernizarea pistei şi schimbarea sistemului de balizaj şi cred că eforturile administraţiei locale şi judeţene merită să fie dublate şi de eforturile Ministerului Transportului, care să ne sprijine în atragerea unor fonduri europene în vederea dezvoltării infrastructurii de mişcare a aeroportului din Craiova.
Cristinel Iovan, vicepreşedintele CJ Dolj"
 
AN24V in 2007
Buna seara!
O veche promisiune: AN24 V la CV.
Mentionez ca acest loc nu mai este de actualitate!
IMG_5553.jpg

IMG_5554.jpg

IMG_5555.jpg

IMG_5557.jpg

IMG_5558.jpg

IMG_5560.jpg

IMG_5561.jpg

IMG_5562.jpg

Daca nu va plac, imi pare rau, dar atunci aveam un aparat CANNON !