Air Berlin (AB/BER)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
AIr Berlin wa restringe si mai mult activitatea, nu au alta sansa.

Cum BER nu se arata, nu vom vedea nici ideea de Hub acolo, care oricum e inutila.
 
Aproape 4,5 milioane euro pierderi pe 2015, putin mai mult fata de 2014, cand au avut aproape 3,8 milioane. LF: 84%, usor in scadere fata de anul anuterior. Si capacitatea a scazut cu 5,4%. Cu putin noroc, odata ce vor termina procesul de simplificare a flotei si cu ajutorul Etihad poate vor ajunge la profit. Sunt curios cum vor reactiona pe OTP la intrarea RYR
 
  • 👍
Reactions: 1 user
19JUN AB8270 TXL-OTP 101 Pax
19JUN AB8272 TXL-OTP 40 Pax
19JUN AB8273 OTP-TXL 87 Pax
19JUN AB8271 OTP-TXL 58 Pax
 
  • 👍
Reactions: 1 user
@Dorin corect - ba chiar mult Mai slab comparat cu anul trecut! Am mai postat LFs pentru AirBerlin aici pe forum (te poți uita) si de obicei au fost in jur de 140 Pax pe majoritatea zborurilor, iar sub 100 foarte rar. Pe deasupra, situația generală a Airberlin s-a înrăutățit recent (din punct de vedere financiar)
 
Se zvoneste pe portalurile teutone ca ar ceda niste rute ex huburi Berlind si Düsseldorf catre Eurowings, inclusiv wet lease a ca 40 de A320-
 
Pe de o parte, Etihad diminueaza propriul cash-burn, impingind Eurowings sa arda banii astia ...
Pe de alta parte, Lufthansa ocupa spoturi care probabil ar fi insfacate de catre Ryan...
LH impinge foarte tare Eurowings - inclusiv in locatii in care pierde bani din cauza LCCurilor, ca Geneva - unde planul este sa inlocuiasca incet cursele short haul Swiss cu Eurowings...
 
Air Berlin a ajuns la un acord cu grupul Lufthansa pentru cedarea a unei mari parti din rutele sale europene dar si a 40 de avioane A320 catre Eurowings. Va fi o filiala a Lufthansa si Eurowings si va efectua zboruri doar de la Dusseldorf si Berlin.

In august cand a anuntat rezultatele din prima jumatate a anului 2016, a recunoscut ca atentatele teroriste au afectat rutele sale turistice foarte importante. In al doilea trimestru al anului 2016 au avut pierderi de 81 milioane euro, net.

Air Berlin retirada europea | Fly News

Pe 8 septembrie s-au implinit 50 de ani de Star Trek pe care i-au sarbatorit asa...


si asa...

 
  • 👍
Reactions: 1 users
Air Berlin a ajuns la un acord cu grupul Lufthansa pentru cedarea a unei mari parti din rutele sale europene dar si a 40 de avioane A320 catre Eurowings. Va fi o filiala a Lufthansa si Eurowings si va efectua zboruri doar de la Dusseldorf si Berlin.
situatia este descrisa în presa germana ca fiind în stadiul de "discutii avansate care ar putea fi finalizate în scurt timp" ... deci înca nu putem vorbi de un acord
 
situatia este descrisa în presa germana ca fiind în stadiul de "discutii avansate care ar putea fi finalizate în scurt timp" ... deci înca nu putem vorbi de un acord

cu respect @Thomas, sunt de acord cu tine despre ceea ce scrie in presa germana dar daca te uiti putin pe articolul din data de 16 septembrie 2016, al sursei citate, vei observa ca scrie " Air Berlin ha llegado a un acuerdo para ceder al grupo Lufthansa gran parte de su red europea...."...in traducere " AB a ajuns la un acord "...multumesc, danke, gracias...
 
@bluesky ... cu tot respectul, am MULT mai multa încredere în presa germana care niciodata nu prezinta o informatie nesigura ca fiind un fapt.

De aceea am si în mod regulat probleme cu presa din alte tari care prezinta zvonuri sau supozitii ca fiind o realitate. Nu vei gasi niciodata în preasa germana ceva de genul "Bayern l-a transferat pe cutare" iar dupa doua zile "transferul lui cutare la Bayern a picat" ;)

În acest exemplu tipic pentru presa româna dar si italiana sau spaniola sunt doua falsuri în ambele titluri din moment ce transferul nu se facuse (fiind doar la nivelul de discutii, poate avansate) nici nu avea cum sa pice :)
 
@bluesky ... cu tot respectul, am MULT mai multa încredere în presa germana care niciodata nu prezinta o informatie nesigura ca fiind un fapt.

De aceea am si în mod regulat probleme cu presa din alte tari care prezinta zvonuri sau supozitii ca fiind o realitate. Nu vei gasi niciodata în preasa germana ceva de genul "Bayern l-a transferat pe cutare" iar dupa doua zile "transferul lui cutare la Bayern a picat" ;)

În acest exemplu tipic pentru presa româna dar si italiana sau spaniola sunt doua falsuri în ambele titluri din moment ce transferul nu se facuse (fiind doar la nivelul de discutii, poate avansate) nici nu avea cum sa pice :)


Multumesc pentru raspuns...sper sa avem tot timpul un dialog constructiv si apreciez increderea ta in presa germana...imi place cand ridici mingii la fileu si mai ales cand incerci sa le infigi...ca la volei...in terenul advers dar oi fi eu incepator pe aici pe acest foarte frumos si interesant site si loc de discutii dar sa stii ca nu sunt un incepator in ale aviatiei...stiu foarte bine cu ce si mai ales cum se mananca aviatia...poate ne vom intalni intr-o zi si vom discuta despre aviatia romana, mentalitati, interese si despre lucruri foarte interesante din trecutul care are legatura cu prezentul si viitorul aviatiei romane dar care nu pot fi publice, cu respect pentru toti colegii de site...

ar fi interesant daca ai cita o sursa din presa germana despre acel acord incheiat sau nu, care sincer nu ma intereseaza...stiu, germana este o limba foarte grea...totusi, presa germana nu este buricul presei europene ca de altfel nici una din presele europei nu are acest " statut "...legat de acel articol din acea presa din acea tara pot sa spun ca poporul german, dupa poporul englez, este al doilea mare contribuabil prin turism si imobiliare, la bugetul tarii lui RMCF...oricand putem discuta despre aceasta cu foarte mare placere...

revenind la aviatia romana...cred ca ar fi bine sa luam loc sa ne punem centurile si sa privim cu foarte mare interes si poate soc, ceea ce se va intampla pe termen scurt si mediu in minunta noastra aviatie romana, macinata de interese si mentalitati...
 
Salut,

Chiar aș dori și eu să ne scoți puțin din beznă și să ne faci un preview la ce o să se întâmple pe termen scurt sau mediu în aviația din România. Dacă tot ai aruncat pastila....

PS: o rugăminte ar fi să nu mai folosiți citare pentru postările imediat anterioare. Practic văd dublu
 
Pentru cei din Germania, am gasit informatia pe un site nemtesc. Pe scurt, cum sa faci upgrade la un loc XL, pe gratis.

Air Berlin hat an einige Kunden einen Brief über eine aktuelle Aktion verschickt. Die Aktion dürfte aber wahrscheinlich für alle Air Berlin Kunden gelten. Man bekommt damit ohne viel zu tun einen gratis XL Seat auf einer bereits existierenden Buchung ab 24.10.2016. Das Angebot gilt bis einschließlich 16.10.2016. Jetzt heißt es schnell sein!

+49 180 6 34 33 33 anrufen (20 Cent aus dem deutschen Festnetz, höchstens 60 Cent aus dem deutschen Mobilfunknetz)
1 ... 2 ... 1 drücken

Kennwort: "Summer XL" nennen und Kundendaten aktualisieren
 
Din motive financiare AB renunta la un Xmas livery anul acesta. Sursa: un angajat AB de la DUS pe dus-spotter.de forum.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Da, cifrele sunt corecte. Intrebarea e daca AirBerlin a avut modelul corect de avion pentru ruta (pentru ei) - spre Varsovia zboara cu Q400 si au 75% LF, la OTP merge doar cu jet si se pare ca aveau unul prea mare. Oricum au la modul general probleme suficiente.
 
Era de asteptat. Intrebarea e cine va apasa pe acceleratie la ruta de BER- RYR sau 4U? Ori se baga rapid WZZ?