Air Bucharest (-/BUR)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

maximus decimus

Active Member
Oct 3, 2012
176
68
28
Buna ziua

Ce stiti de aceasta companie? Este cineva care a zburat cu ei? Sunt seriosi?
Ma intereseaza caci au oferte de zbor spre Dubai din Bucuresti pe perioada de iarna.
Site-ul lor nu e prea relevant, ma trimite la o agentie de turism.

Va multumesc
 
Air Bucharest a fost înfiintata acum 4 ani si a început operarea în 2009 cu o singura aeronava 733 preluata de la Tiriac Air (YR-TIB) pe care o opereaza si azi.

A fost înfiintata de catre proprietarul tur-operatorului Kusadasi (Hasan Yapici) si opereaza în special curse charter regulate spre Turcia pentru Kusadasi dar si spre alte destinatii si pentru alti tur-operatori. De vreo 2 ani opereaza iarna curse saptamânale spre Dubai.

Nua am auzit pâna acuma sa fi existat probleme.

De scurt timp ofera posibilitatea achizitionarii online de bilete pe aceste curse si fara pachete pe acest site

La un moment dat vazusem oferte chiar foarte interesante pentru PMI sau AYT.

Anul acesta însa vad ca nu au oferte proprii pentru DXB ... ::)
 
Air Bucharest comercializeaza pe site-ul

Kusadasionline

bilete de avion pe mai multe destinatii de charter operate de ei. Nu sunt foarte ieftine (~260 - 320,-€ rt all in pentru plecari din RO), dar permit totusi crearea de excursii pe cont propriu.

Bilete se pot achizitiona pe site pe urmatoarele rute:

dus-întors:

- OTP -> AYT, BJV, CFU, PMI, RHO
- CLJ, IAS, SBZ, TSR -> AYT
- AYT -> CLJ, IAS, OTP, SBZ, TSR
- BJV -> OTP

oneway:

- segmentele CLJ, IAS, OTP, SBZ, TSR <->AYT
- segmentele OTP <-> BJV

Foarte ieftine (95,-€ dus-întors cu taxe!!) sunt zborurile cu plecare din AYT si BJV ;D
 
Latest flights by YR-TIB:
JOR2216 seen @ 2013-04-26 10:37 UTC on route from FCO to BCM
JOR2215 seen @ 2013-04-26 05:33 UTC on route from BCM to FCO

Zboara cu callsing JOR, se pare ca JOR nu poate sa isi acopere cu actuala flota zborurile, tinand cont ca in martie le-au plecat 2 a/v.
 
Buna ziua

Pentru cei interesati

Circula un zvon prin 'market' ca BUR isi suspenda activitatea incepand cu luna octombrie 2013 pe toata perioada de iarna 2013-2014 daca nu gasesc avion care sa-l inlocuiasca pe TIB de la Tiriac. Au prelungit contractul de dry-lease pentru TIB l-au prelungit fix pana la 01-Oct-2013!!!

Acum nu stiu cat este de adevarat dar ma gandesc ca nu iese fum fara foc!!!!
 
Laleaua isi continua cariera in forma actuala.

Dintr-un comunicat oficial reiese faptul ca YR-TIB ramane in leasing financiar la Air Bucharest. Contractul a fost semnat pe doi ani, urmand ca aeronava sa intre in final in proprietatea Air Bucharest.
Sursa.
 
Multumesc de informatie.

Probabil ca s-au gandit ce sa mai caute pe piata un alt avion, sa se roage la banci pentru creditare, etc... acum cand or fi investit in avion o multime de bani in timpul controlului.

Au luat o decizie corecta (cel putin financiar).
 
În urmă cu ceva timp, vă anunţam că Air Bucharest a returnat aeronava Boeing 737-300 (YR-TIB) vechiului propietar pentru că expirase contractul de închiriere. Realitatea e că expirase contractul, dar acesta a fost prelungit pe o perioada de încă 2 ani, pe varianta de leasing financiar (la sfârşitul anului 2015 aeronava va intra în proprietatea AIR BUCHAREST).
Air Bucharest ne anunţă că, în perioada 01.11.2013 – 15.12.2013, aeronava este în revizie tehnica obligatorie (C-Check), fiind pregătită pentru sezonul 2014 şi va reintra în serviciu operaţional după 15 decembrie.

Am citat de pe airlinestravel.ro care cita la randul ei anuntul de pe siteul oficial al BUR. Asta pe 6 dec 13.
Din pacate a trecut 15 dec , a "zburat " si anuntul de pe siteul BUR . O renta sa tii o aeronava in conservare pana-n vara cand ,parca au niste chartere contractate? Sa ma gandesc la ce e mai rau ? o_O
 
Si cand te gandesti ca turcul se lauda ca o sa faca ocompanie mai mare decat Blue si Wizz si ca o sa le falimenteze pe numitele..... (dicutie privata in contradictoriu)
 
Si se merita sa platesti rate la avion pana-n vara cand il pui operational ?
 
Banuiesc ca oricand se poate gasi o tigaie de 25 de ani care a scapat de tocator
Insa se pot face chartere si iarna tip Canare , Egipt , Dubai .
Ce-i drept trebuie sa-si puna capul la contributie onor tur-operatorii , ca-i mai simplu sa vinzi doar Antalya
 
Banuiesc ca oricand se poate gasi o tigaie de 25 de ani care a scapat de tocator
(sau de scouterii BMS ):)

Complet de acord cu charterele de iarna tip Canare si alte destinatii insorite . Eu cred ca ar fi totusi piata pt asa ceva .

Faza este ca ziceau ca au contractat deja TIB-ul pe 2 ani urmand apoi sa devina al lor . Deci ratele merg (daca ar fi sa credem comunicatul din decembrie) :artist: .
 
Canare? cu 737-300? Din Viena am zburat 5.30 cu un 737-800 de la Lauda..... nu ii totusi cam mult si cu escala..... si A310 facea escala la Madrid!
 
am zis de egipt , canare si dubai ca exemplificare de chartere pt iarna . Daca ramai la 733 , evident canare nu se poate face fara stop