Air Canada Rouge (RV/ROU) - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

cristi_avb

Well-Known Member
fly-ra 2017
Feb 29, 2012
2,210
2,202
153
37
Ploiesti
Flugstatistik / Flightmemory
[IMG]
AC1964 Toronto 16:50 – 9:15 +1 București marți și sâmbătă
AC1965 București 11:30 – Toronto 14:45 miercuri și duminică

AC1928 Montreal 17:20 - 09:15 +1 București luni si joi
AC1929 București 11:30 - 14:05 Montreal marți și vineri
 
  • 👍
Reactions: 5 users
Air-canada-rouge-logo.png
 
  • 👍
Reactions: 1 users
așa cum era de așteptat, vineri este eveniment ROU la Otopeni, va fi prezent printre alții și Duncan Bureau, președintele Air Canada Rouge.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Conform BoardingPass:
Pe zborul inaugural YUL-OTP au fost 282 Pax (LF: 100%), iar la intoarcere approx. 240 (LF: ~85%). Great start, sa speram ca continua tot asa :)
 
  • 👍
Reactions: 6 users
Dacă va continua ritmul sunt convins că vor permanentiza și/sau va veni Air Canada. Prețurile nu sunt foarte promoționale.
Și dacă Air Canada va avea succes cred că vor veni și altele lung-curier.
 
probabil cel puțin una din rute va fi operată tot anul. prețurile pentur noi ca salariați în RO ni se par puțin cam mari, însă cei care locuiesc în Canada și vor să-și ducă rudele în vizită atunci e acceptabil, să nu uităm că pe rutele ăstea traficul majoritar e VFR, nu?
 
Dacă va continua ritmul sunt convins că vor permanentiza și/sau va veni Air Canada. Prețurile nu sunt foarte promoționale.
Și dacă Air Canada va avea succes cred că vor veni și altele lung-curier.

Daca nu ai un Business class real care sa iti aduca grosul incasarilor e normal sa distribui costul real pe economy, nu?
Post automatically merged:

probabil cel puțin una din rute va fi operată tot anul. prețurile pentur noi ca salariați în RO ni se par puțin cam mari, însă cei care locuiesc în Canada și vor să-și ducă rudele în vizită atunci e acceptabil, să nu uităm că pe rutele ăstea traficul majoritar e VFR, nu?
Pretul pare mare pentru entuziastii care cauta mereu chilipiruri.

Oricum clientela principala e "mamaie si tataie" care merg sa aiba grija de copii, ca e mai ieftin decit gradinita. In consecinta calculul economic poate fi optimizat in jurul vizei de 3 luni.
 
Rutele din România cred că se caracterizează mare parte cu punct de plecare din RO, cred că această rută va fi prima care nu se adresează Românilor (probabil exceptând TLV, până la apariția low-costurilor).
 
Prețurile nu sunt foarte promoționale

Au fost promotionale cu citeva luni in urma, insa probabil au disparut rapid din cauza cererii. Nu uita ca este zbor direct-nonstop 8-9 ore nu 12 cu transfer prin CDG, AMS , LHR, FRA, VIE, MUC, etc

în RO ni se par puțin cam mari, însă cei care locuiesc în Canada și vor să-și ducă rudele în vizită atunci e acceptabil

Cele de la Economy Plus s-au evaporat rapid, vindute probabil turistilor Canadieni la pachet inclusiv prin agenturile Canadiene. Rudele din Romania se aduc cu economy.

Daca nu ai un Business class real care sa iti aduca grosul incasarilor e normal sa distribui costul real pe economy, nu?

Normal, de unde sa-ti scoti profitul si sa tii zborul year around daca nu ai trafic business sau cargo ? Frate-frate cu romanul Calin Rovinescu, da' brinza-i pe bani.

Pretul pare mare pentru entuziastii care cauta mereu chilipiruri.
Acuma cinstit, vrei sa vizitezi Canada, nu poti pleca la drum cu bilet de 300 Euro si alti 100 de buzunar.

cred că această rută va fi prima care nu se adresează Românilor

Se adreseaza Romanilor care au un buget de vacanta undeva la un minimum de 3500 de euro/persoana/zece zile, excluzind biletul de avion luat. Pleci de la Bucuresti la Montreal, inchiriezi masina (care este vreo zece ori mai ieftina decit in Bucuresti) te duci vezi Quebec-ul, te intorci la Montreal o iei si vezi si Ottawa in drum spre Toronto, Niagara Canadiana, Buffalo si Detroit tot cu maasina daca ai viza USA, si de ce nu un dus-intors Toronto-New York 2 zile cu B&B (1 ora jumate cu avionul din Toronto) inapoi in Toronto si ... drum bun acasa in Romanica.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
oare de ce vorbește tot la viitor? biletele au deja prețuri... nu vor avea... iar conferința a fost după aterizare, nu înainte...
mai era și un domn de la ProTV care s-a așezat într-un scaun business class în avionul AC :)

 
Vitalie are cont si la noi, insa este inactiv de mult timp.
Multi bat campii. Cand ii vezi ce vorbesc, mai bine iti tai internetnul si pleci in lume.
Asta incurca clasa Premium Rouge cu Business.
main-qimg-7c6148068e8b37e4818dbbb90c816398
 
Multi bat campii. Cand ii vezi ce vorbesc, mai bine iti tai internetul si pleci in lume..
Nu mai bine le tai lor internetul, daca tot nu sunt in stare sa produca un continut cat de cat calitativ? Discursul personajului din video imi aduce aminte de faimosul videoclip cu clima bizonica.
 
Din păcate, nu am control asupra internetului lor.
Dacă ar fi fost acum 20 de ani, rezolvam cu un root, flood, etc. Lăsăm în întuneric tot providerul de net.
 
Bai, nu fiti rai. Fiecare scrie, vorbeste, foloseste neuronii etc. dupa cit ii poate...blogul.
 
@oldblueeyes, total de acord. Problema e ca, atunci cand stie ca nu il duc(e) sau il duce modest, e preferabil sa stea in coltul lui, nu sa se exhibe ca sa vaza si altii ca nu il duc(e) sau il duce modest. Asta e problema.
 
Last edited: