Air Connect - Discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
5,261
3,599
303
Constanta
Colegul boardingpass a gasit pe linkedin Air Connect ,companie ce-si propune sa fie unul din cei mai importanti operatori de ATR 72-600 din regiune, incepand cu vara 22.
Nume grele la fondatori:
" Karpaten Turism prin Karpaten Outgoing SRL, Ivașcu Dorin prin Regional Air Suport SRL, Pop Cosmin-Adrian, Muntean Domniţa-Iulia și Necula Florin. Administratorii Air Connect Aviation Group SA sunt Ivaşcu Dorin, Necula Florin, Muntean Domniţa-Iulia, Pop Cosmin-Adrian, Mărginean Gheorghe-Alexandru. Directorul general al companiei este Tudor Zamfir Constantinescu."
 
  • 👍
  • 🤣
Reactions: 2 users
Se pare ca vor sa opereze multe chartere la vara cu AT7 ... poate este mai degraba avionul potrivit pentru destinatii noi ...
  • TSR – PVK
  • TSR – EFL
  • CLJ – VAR
  • BAY – VAR
  • OTP – TIA
  • OTP – EFL
  • OTP – TIV
  • CRA – ZTH
  • BCM – CFU
sursa:

Zboruri charter Air Connect

Mai exista în ofertele pentru vara diverse alte curse unde la operatorul de zbor apare "TBA" si unde ar putea fi tot Air Connect (SBZ-ZTH de exemplu).

Sa vedem ...
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Cocktail Holidays nu splituieste niciodata charter cu Karpaten sau Dertour. Air Connect va fi parteneriat intre Karpaten si Dertour exclusiv.
 
Reactions: 1 user
Alte zboruri charter ce apar pcu Air Connect la turoperatori:
  • TSR - CFU
  • OTP - CFU
  • OTP - DBV
 
  • 👍
Reactions: 3 users
@Thomas - OTP-CFU este operat de ROT, nu Air Connect.
Reteaua completa de rute charter incarcate la Karpaten si Dertour este urmatoarea :
  • Timișoara – Lefkada (Grecia) din 5 iunie până în 18 septembrie
  • Timișoara – Kefalonia (Grecia) din 11 iunie până în 10 septembrie
  • Timișoara – Corfu (Grecia) din 19 iunie până în 18 septembrie
  • Cluj – Varna (Bulgaria) din 16 iunie până în 15 septembrie
  • Baia Mare – Varna (Bulgaria) din 16 iunie până în 22 septembrie
  • București – Tirana (Albania) din 12 iunie până în 4 septembrie
  • București – Kefalonia (Grecia) din 11 iunie până în 10 septembrie
  • București – Tivat (Muntenegru) din 18 iunie până în 17 septembrie
  • Craiova – Zakynthos (Grecia) din 12 iunie până în 4 septembrie
  • Bacău – Corfu (Grecia) din 12 iunie până în 11 septembrie
 
  • 👍
Reactions: 3 users
@cristi_avb
Spre deosebire de tine, asa cum am mai subliniat de mai multe ori, eu nu am acces la siteme de rezervari interne ci tot ce prezint eu aici în ceea ce priveste chartere, se limiteaza strict la oferte ce le gasesc pe net la diversi turoperatori si care se pot rezerva ca atare.

În consecinta permite-mi sa fac o remarca referitoare la afirmatia ta, ca acesta ar fi programul complet: din ofertele ce se gasesc acum, reiese ca NU ar fi complet.

Deci Dertour are în oferta cursa OTP-CFU cu Air Connect sâmbata în perioada 11.06-10.09

Aerotravel are în oferta cursa OTP-DBV cu Air Connect sâmbata în perioada 18.06-17.09

Sigur, daca oferta lor pe net nu este corecta, atunci gresesc si eu :)
 
  • 👍
Reactions: 1 users
@Thomas - confirma atat Karpaten, precum si Dertour operarea prin Air Connect a charterului de Corfu, inlocuind mixul de AT62 si A318 planificat pentru S22.
Se vor mai anunta si alte rute curand. Revin cu update!
 
271762991_5487450674605696_5287520822467393235_n.jpg
271747156_5487666294584134_1393361275862252248_n.jpg
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
Babauri de firme ca si precedentele. Vara bate la usa si ar trebui puse in vanzare biletele, iar astia nici nu exista :) Pute de la distanta cand vezi atatea destinatii. Mai zic ca leaga si aeroporturi din Romania cu alte mari huburi europene pe langa acele zboruri charter. :)
 
@dexter, nu e exclus să facă pe repede-nainte totul cu AOC și avioane GullivAir branduite în Air Connect și rezolvă problema până își iau AOC propriu.
 
@Disconnected - absolut corect, asta se va si intampla mai mult ca sigur, Gullivair au 3 ATR72-600, exact tipul de aeronava pe care Air Connect doreste pentru rutele regionale. De ceva vreme a fost promovat Gullivair ca urmarind intrarea pe rutele regionale din Europa de est. Iata ca s-a intamplat, iar pe langa binecunoscutele chartere existente pe long haul Gullivair a mai anuntat 2 noi rute din OTP : Varadero si Phuket.
@dexter - "precedentele" nu aveau nici o noima, apoi business plan. Air Connect este cat se poate de real, iar sustinerea a 2 mari TO din Romania o fac si mai credibila.
 
Eu nu sunt sigur că se va întâmpla deoarece Air Connect deja e în discuții pentru avioane, dar nu cu GullivAir. Și le vor pe ale lor pentru că acum ratele de leasing sunt încă mici în comparație cu 2019.

Însă, dacă nu obțin la timp AOC probabil varianta de backup va fi GullivAir.
 
Timisoara insuficient deservita pe intern? Pe bunee???? :)
In plus sunt acolo niste destinatii la Karpaten... Luxor, Dubrovnik, Tirana, Odessa, Nevsehir (Capadochia)... :)
PS: Eu cu karpaten am o experienta proprie negativa. Un "customer care" de TOATA JENA...
 
Last edited:
Nevsehir este charter operat in luna aprilie , in perioada sarbatorilor, nefiind regulat, deci pachetele de Capadoccia vor avea succes.
Tirana este a 3-a tentativa a unui TO de operare din OTP, ma indoiesc ca va merge Albania, desi observ in B2B Karpaten tarife avantajoase, Dubrovnik a mers cu ROT in trecut, n-are de ce sa nu mearga si in prezent, iar Odessa cam SF sincer :)) Luxor este de regula operat si nu e deloc destinatie noua ci exista in portofoliul Karpaten de aproape 7-8luni si a mers bine. De regula cand nu este cursa cu LF satisfacator se opereaza - OTP-LXR-HRG.
Iar TSR in prezent este operata doar de ROT, BMS si FR reluand teoretic ruta din martie.
Ma mir sincer de altceva, vor sa opereze OTP-CRA :))) Ma gandesc daca au ales astfel de fantezii precum : TGM, ARW sau CRA, de ce nu s-au gandit sa opereze intern in S22 spre CND din CLJ, OMR, TSR.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Intradevar nu apare dar scrie. Probabil(nu cred) :) se face conexiunea cu marile huburi europene si desenul 2 :) Parca si vad CRA-LHR, CRA-AMS, CRA-MUC , CRA-IST sau CRA-FRA :p
 
Vor avea regulate pe interne, nu vor vinde bilete doar pe zborurile de poziționare.

Într-o prezentare pe care o am la strategia de business e menționat că 38% din zboruri vor fi rute scheduled interne, 38% pe rute scheduled externe și 24% pe chartere.

În 2022 au în plan să aibă 2x ATR 72 cu AOC în martie și primul zbor în aprilie. Tot pentru 2022: 111kpax și 99k ASK.
 
  • 👍
Reactions: 3 users