Air Vallee (DO/RVL)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
"Air Vallée (DO, Aosta Corrado Gex (AOT)) has given up plans to wet-lease Fokker 100s from Trade Air (8P, Zagreb Pleso (ZAG)) this summer season and instead plans to add an ATR 72-500 to its fleet. It has met with the Italian civil aviation authority ENAC this week which has reportedly asked Air Vallée to immediately adjust its schedule and explain to ENAC how it expects to operate its schedule this summer season and how passengers booked on cancelled flights will be reprotected on other airlines." ,conform http://www.ch-aviation.ch .
 
Conform booking engine de pe site-ul Air Vallee, din data de 14.05 se pot observa urmatoarele modificari:

DO 600 15.50 PSR - OTP 18.45
DO 601 19.05 OTP - PSR 20.00

opereaza doar luni (1/7)

ramâne singura cursa a lor spre România. Vad însa ca spotterii de la BUH nu prea se înghesui sa-i faca o poza ... banuiesc ca mult timp nu o sa mai aiba ... ::)
 
Incet, dar sigur isi pot lua adio de la compania asta. Cu asa frecventa nu prea au sanse.
Despre fotografi nu comentez.
 
Air Vallée (DO, Aosta) will operate a Fokker 50 belonging to Sweden's Amapola Flyg (HP, Stockholm Arlanda) for the duration of its Summer flights. Skyliner Aviation lists the aircraft as SE-LEZ (cn 20128) which was positioned from Milan Orio al Serio to Bari on May 12.
According to its website, the Aostan carrier intends to offer scheduled flights from Pescara to Turin and Bucharest Otopeni as well as from Parma to Catania and Olbia.
ch aviation
Mai traieste Air Valee ?! :wacky:
Websiteul e in paragina . Ce a vazut poetul sunt ,cred, cursele din 2012.
 
Air Vallee inca mai bantuie :
Air Vallée (DO, Aosta) will commence scheduled services from Italy to Albania in conjunction with the Rimini-based travel agency, Libra Viaggi, this autumn. Italy's ItaliaVola blog says a Fokker 50 will be sourced for flights to Tirana which will operate from Rimini, Salerno, Bari, and Pescara. The flights are sold through a joint volainalbania.it website set-up by Libra and Air Vallée.
The Italian operator wet-leased a Fokker 50, SE-LEZ (cn 20128), from Sweden's Amapola Flyg (HP, Stockholm Arlanda) earlier this summer.
ch aviation
Oricum, topicul ar trebui mutat la Companii aeriene din strainatate.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Observ ca ruta este incarcata in sistemul de rezervari. Astfel martea si joia ar opera cu orarul urmator :
PSR-ARW-07:00-10:15
ARW-PSR-10:55-12:10, cu preturi incepand de la 140eur OW.
Sa nu fie o noua gluma cum a fost acum ceva ani si la OTP.
 
Mda ... la ce au facut acum 3-4 ani în Special cu rutele/baza prevazute la IAS ...

Nici nu stiu, au recuperat oamenii banii atunci, stie cineva?

Oricum, deocamdata ruta este încarcata, dar rezervari nu se pot face, ca nu le merge site-ul.
 
Threadul Air Vallee era deja deschis in Companii din Strainatate. Ar trebui comasate cele doua si ,ceva mai multa atentie pe viitor.
 
Nu cred ca au mai recuperat banii pierduti in 2011 - 2012. Imi amintesc de un articol din presa in care era prezentata situatia unor agentii de turism care erau aproape de faliment pentru ca nu aveau de unde sa ramburseze banii clientilor care au cumparat biletele de avion prin intermediul lor.
 
Air Vallee a ajustat preturile un pic în jos: PSR-ARW la 69,-€ OW ...

Dar sincer, nu cred ca poate avea prea mare succes ruta asta. Poate daca exista ceva contracte corporate pe ruta asta ...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Mai sunt 3 saptamâni pâna la preconizatul start al zborurilor, pe site-urile PSR si ARW nu gasim nimica, în presa aradeana nimica ...

În afara de noi mai stie cineva de aceste zboruri? Adica de exemplu stiu potentialii pasageri?
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Pai acuma nu are cum sa fie teapa, nimeni nu stie si probabil nu s-au vandut mai mult de 25 de bilete :D
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Te miri ce rute vor unii sa vanda. Nu vreau sa fiu rautacios dar nu se putea gasi o destinatie mai buna din ARW? Rute de acest gen sunt din start condamnate la moarte.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Pai na..au si ei niste Fokkere obosite si s-au gindit sa nu supere un player asa de important ca si Carpatair in Timisoara, nu?
 
Te miri ce rute vor unii sa vanda. Nu vreau sa fiu rautacios dar nu se putea gasi o destinatie mai buna din ARW? Rute de acest gen sunt din start condamnate la moarte.
Ruta mi se pare atat de stranie incat inclin sa cred ca totusi ea ar trebui sa aiba o anume justificare. Poate exista ceva firme care au un anumit numar de locuri acontate. Asta ar si explica lipsa completa de marketing.