Accident Airbus 320 - 200 AirAsia prabusit

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
5,282
3,612
303
Constanta
AirAsia Indonesia regrets to confirm that flight QZ8501 from Surabaya to Singapore has lost contact with air traffic control at 0724hours (Surabaya Local Time) this morning. The flight took off from Juanda International Airport in Surabaya at 0535hours.
The aircraft was an Airbus A320-200 with the registration number PK-AXC. There were two pilots, four flight attendants and one engineer on board.
The captain in command had a total of 6,100 flying hours and the first officer a total of 2,275 flying hours
There were 155 passengers on board, with 138 adults, 16 children and 1 infant. Also on board were 2 pilots and 5 cabin crew.
Nationalities of passengers and crew onboard are as below:
1 Singaporean
1 Malaysian
1 French
3 South Korean
156 Indonesian
At this time, search and rescue operations are being conducted under the guidance of The Indonesia of Civil Aviation Authority (CAA). AirAsia Indonesia is cooperating fully and assisting the investigation in every possible way.
The aircraft was on the submitted flight plan route and was requesting deviation due to enroute weather before communication with the aircraft was lost while it was still under the control of the Indonesian Air Traffic Control (ATC).
FB Air Asia
Odihneasca-se in pace !
Se pare ca parti din epava ar fi fost gasite pe insula Belitung .
 
Last edited by a moderator:
Air Asia nu se dorea să fie compania care să înlocuiască brand-ul de Malaezian? Adică aceeași Mărie cu altă pălărie.
 
Nu e interesant deloc ce zici :)

Oare ce ar fi daca nu am incepe imediat sa tragem concluzii dat fiind ca nu avem inca datele necesare nici de la Malaezian nici de la AirAsia
 
Air Asia nu se dorea să fie compania care să înlocuiască brand-ul de Malaezian? Adică aceeași Mărie cu altă pălărie.

Pe ce planeta este Air Asia acelasi lucru cu Malaysia Airlines? Si daca ar fi ce legatura are asta cu accidentul???

Doar imaginandu-mi ce ai gandit cand ai scris tampenia asta ma apuca nervii..
 
  • 👍
Reactions: 1 users
NU am sugerat că ar avea legatura cu accidentul pe nicăieri. Era vorba prin târg, că după ce a pierdul al doilea avion acest an, Malaezian se va rebrendui cu alt nume, culoare... etc... Inainte de a fi usor agresivi, citiți mai bine ceea ce am scris. Eu nu am afirmat nimic, doar am intrebat.
Pe urmă un amic (mai sunt tipi care stiu sa faca diferenta intre o intrebare si o afirmatie) mi-a raspuns pe privat care este una si alta...
 
Eu am citit foarte bine ce ai scris si pun pariu ca am si inteles. Ca o dai tu intoarsa dupa, e altceva. Si tonul nu a fost agresiv, a fost stupefiat.