Airwings

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Potrivit președintelui Consiliului Județean (CJ) Dolj, compania se gândește să opereze curse către Valencia și Madrid...
Oarecum cam vag .De la gand la fapta...
[DOUBLEPOST=1427209528][/DOUBLEPOST]Interesant comentariul lui @1983amanda din continuarea articolului:

.... Stiti cumva voi ca au o baza la Craiova, sau hangar ? PS. Eu stiu ca nu au, vor sa faca pe terenul din zona aeroportului, dar este o problema in legatura cu, construirea hangarului, pentru ca inaltimea sa, v-a restrictiona vederea celor din turn catre capatul pistei. 4. Eu stiu ca este vorba de sosirea in flota a 12 aeronave (din spusele directorului de la Air Wings).doar ca doua au fost in Craiova pentru configurarea electronicii pe Europa fata de Asia cum a fost initial, aeronavele apartinand in trecut companiei Malaysia Airliners, deci nici urma de reparatii asa cum se spune. Restul aeroonavelor au ajuns direct in Iran langa celelalte care au plecat de aici pentru a efectua zboruri pentru Caspian pana cei de la Air Wings obtineau AOC. Din vara asta se spunea ca o parte din ele o sa se intoarca la Craiova. Eu cred ca deocamdata sunt zvonuri. Deja rutele trebuiau oficializate si biletele puse in vanzare cu minim 3 luni inainte, deci, doar zvonuri. 5. Aeronavele de tip Boeing 737-400 cum erau acelea au 162 locuri, nu 140 cum se spune in articol. Astept sa imi explice autoare reportajului cum sta treaba cu aceste informatii care sunt total eronate in mare parte. In rest sa speram ca vedem si Air Wings operand pe aeroportul nostru. Si nu uitati ca Wizz air promitea un al doilea avion pentru Craiova, dar nici o destinatie noua nu apare, si asta din cauza ca reabilitarea si estinderea inca nu are loc, trebuia sa fie cam gata pana acum, dar….
 
Imi suna a putina gindire si multa speranta. Daca stii sa faci mentenanta in B2B nu inseamna ca esti bun pe B2C.
Flota mi se pare supradimensionata pentru un oras mic.
Chestionabil daca stiu ca au nevoie de bani sa contruiasca rute.
 
Pai ce sa faca cu doua? Timisoara are daca nu ma insel doar 1 Wizz si Craiova sa aduca trafic pentru 2 ale unei companii noi? Sa fim seriosi.
 
Ok..si Wizz are daca nu ma insel una bucata la Craiova, asa ca diferenta tot de 1 avion ar fi.

Ok, pot avea mai multe bazata ca home base, daca vor sa faca wet leasing sau sa fie un operator ad hoc ACMI. In rest, nema potential.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Tot de acolo:
Iran Aseman therefore follows in foot steps of Caspian Airlines (IV, Tehran Mehrabad) which has also already acquired ex-Malaysia B737-400s to renew its fleet.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk