Amsterdam Schiphol (AMS/EHAM)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,310
2,895
903
Aotearoa
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Terminalele 1 si 2 au fost evacuate la Amsterdam, dupa o alerta cu bomba, conform politiei olandeze. Genistii si forte ale politiei inspecteaza zona. Inca nu se stie daca sunt zboruri afectate.
Posturile TV transmit imagini in direct, in care se vad politisti inarmati. Conform unei surse, alerta cu bomba a fost data de o persoana care se afla la toaleta.

UPDATE:
O persoana a fost arestata, se pare ca este vorba despre persoana care a sunat la politie si a data alarma. El ar fi anuntat ca are o bomba asupra sa.
Mai multe zboruri au fost intarziate.
 
sper sa fie alarma falsa si sa revina totul cat mai repede la normal!
 
O aeronava Vueling a fost intampinata de 2 avioane F16 in apropiere de AMS.
Cursa venea de la Malaga, cu destinatia Amsterdam, iar din unele motive s-a intrerupt comunicarea dintre piloti si controlori.
Aviatia olandeza a trimis 2 aeronave F16 pentru a verifica situatia.
Pilotii de pe Vueling nu au setat nici-un cod de urgenta in transponder (7600 - lost comm, 7500 - hijack).

Vuleing cu un F16 in coada.

A1dzTLJCcAA10Lq.jpg


Mai jos inregistrarea dintre pilotul de pe F16 si controlorul sau.
Fail: nu poate face diferenta intre un B737 si Airbus :)
http://www.milspotters.nl/opnames/212/
 
Multumim frumos de postare!
Bine ca nu i-au doborat asa cum au facut rusii acum 25-30 ani cu avionul coreean. Oricum, Vueling putea sa ceara scuze si sa ofere ceva compensatii!
 
Vueling nu este la prima abatere de acest fel.
 
Na asta da. Adica te intreaba daca ai de gand sa participi ca si spotter, pentru a putea prezenta o situatie clara organizatorilor.
Eu nu cred ca vor fi restrictii mari, inafara de autostrada inchisa si de Men In Black peste tot.
 
Mi-a si dat o lacrima in coltul ochiului cand am vazut lista de posibile aeronave asteptate. Daca aveti posibilitatea, faceti bine si nu ratati!
 
Asa zic si eu. Stiu macar cam cati spotteri vor veni. Nu cred ca are vreun sens sa intre in vreun conflict cu niste entuziasti ai aviatiei. Mai ales daca luam in consideratie ca la Zürich s-au facut ramp tours cu spotteri in cadrul WEF.
 
Din pacate va pica NSS de la AMS de pe 22-25 martie...:(
"For our foreign readers: the Municipality of Haarlemmermeer, in which Schiphol is situated, has issued a ban on cameras and long range lenses for the duration of the NSS for the entire area of Haarlemmermeer. The mayor of Haarlemmermeer is quoted as saying "spotting is a nice hobby, but during the NSS it will not be possible". The aim is to discourage as many spotters as possible to come to Schiphol, so as to avoid traffic obstructions and security risks. For now, the spotting location near RWY 27 (McDonalds) and the spotting terrace on the airport itself are set to remain open (but without permission to take photo's!); however, authorities reserve the right to close them if they get too crowded."

sursa:http://forum.scramble.nl/viewtopic.php?p=683741#p683741

Decat sa te pui cu politia mai bine stai acasa....si terasa deschisa, dar cu interdictie de fotografiat..WTF?

daca mai apare ceva prin forumuri, va anunt!
 
Cumpar ochelari cu camera :). Mersi de info.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 
Schiphol partial inchis din cauza unui incident.
Unii vorbesc de un bagaj suspect.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Probabil I s-a făcut cuiva rău în camera de fumat și a uitat de bagaj. FOARTE POSIBIL. Eu care sunt fumător era să leșin acolo.


Sent from my mobile phone using Tapatalk