Analiza a pietii low-cost din România si Europa de Est

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,977
3,443
303
59
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
[IMG]
Am descoperit un articol interesant si presarat cu multe date si informatii interesante despre piata LCC din Romania:

Cum şi-au împărţit harta României companiile aeriene low-cost

La început am fost foarte placut surprins de calitatea articolului si ma gândeam ca în sfârsit cineva se documenteaza si scrie un articol calitativ despre acest domeniu.

Vazând însa cifrele si graficele, mi s-a parut un pic suspect ca sa zic asa :D ... parca era prea bine facut

Asa ca m-am apucat sa caut un pic pe net dupa sursa ;)

Si am gasit-o :D (cea mai mare parte a datelor si graficelor sunt preluate de acolo)

Este un raport întocmit de OAG si numit "Eastern Europe - low cost and loving it" si care exista ca free download pe pagina lor de internet:

Free aviation market reports and analysis

Ma bucur foarte mult ca jurnalisti din Romania se documenteaza pentru a scrie despre aceasta piata, care din pacate (ca multe altele) nu prea a avut o acoperire jurnalistica profesionista pâna acuma.

Din pacate doamna Andrada Ghira încalca fara nici cea mai mica rusine nu doar drepturile de proprietate intelectuala dar si orice deontologie profesionala. Sigur, mentioneaza ca datele sunt de la OAG dar nu specifica sursa în clar si "uita" si ce scrie la sfârsitul publicatiei:


Usage and attribution


This information can be reproduced either in whole or in part, online or in print, for non-commercial purposes only but must include attribution to OAG and a link to www.oag.com.

Stimata doamna Ghira,

va adresez public rugamintea de a respecta proprietatea intelectuala, de a cere acceptul oficial de la OAG pentru valorificarea cifrelor si graficelor de la ei si de a numi în clar sursa acestora.

De asemenea va invit sa vizitati forumul nostru daca sunteti interesata de acest domeniu, veti gasi aici în mod sigur multe informatii interesante, pe care le puteti folosi cu încredere daca mentionati sursa.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 3 users
Da-i un mail oficial, sunt curios de reactie.
[doublepost=1457592287,1457592174][/doublepost]LE
faq, apartine de RTV, uita.
 
Da-i un mail oficial, sunt curios de reactie.
[doublepost=1457592287,1457592174][/doublepost]LE
faq, apartine de RTV, uita.

Ihre Nachricht hat einige oder alle Empfänger nicht erreicht.

Betreff: Doamnei Andrada Ghira

Gesendet am: 09.03.2016 21:07

Folgende(r) Empfänger kann/können nicht erreicht werden:

'[email protected]' am 09.03.2016 21:07

550 5.7.1 Send quota exceeded, try again in 10399 seconds

îti dai seama ca am încerca sa-i trimit mail :D
 
Cred ca e de la tine, Thomas.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Cauti pe net dupa "550 5.7.1 Send quota exceeded" si vezi ca sunt si altii aceeasi probleme, prin Germania.
Se intampla in general la clientii care folosesc serviciile de mail al Telekom.
eine Beschränkung von 100 Mails/Tag bzw. 1000 Mails/Monat bei den kostenlosen Emailaccounts gibt
 
Cauti pe net dupa "550 5.7.1 Send quota exceeded" si vezi ca sunt si altii aceeasi probleme, prin Germania.
Se intampla in general la clientii care folosesc serviciile de mail al Telekom.
Oi fi eu mai afon ... Dar cu un minut dupa si un minut inainte (si in general) pot trimite mailuri fara probleme si in general nu am primit niciodata acest mesaj ma face sa cred ca nu e problema mea
 
Aunci ma dau batut, oricum RTV e ....
 
  • 👍
Reactions: 1 user