• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Animawings (A2/AWG)

cristi_avb

Well-Known Member
fly-ra 2017
159324347_545397693525024_5886256412526444770_o.jpg

• Like
Reactions: 1 users

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
da, chiar vroiam sa scriu si eu ... alt zbor pentru care Christian Tour va trebui sa umple 80% din avion cu diverse pachete de tururi si sejururi ca altfel este desigur nesustenabila aceasta ruta operata 1/7 în concurenta cu BLA si WZZ ...

• Like

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Eu nu prea inteleg politica asta a AWG... Sau in fine, strategia, spuneti-i cum vreti!

cristi_avb

Well-Known Member
fly-ra 2017
Charter Animawings spre Tirana (Albania) din 14.06 pana in 13.09
OTP / Bucuresti Otopeni - Henri Coanda 16:15 TIA / Tirana Rinas 17:55 A2 7006
TIA / Tirana Rinas 18:40 OTP / Bucuresti Otopeni - Henri Coanda 20:20 A2 7007

• Like
Reactions: 4 users

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Animawings mai aduce avioane si urmeaza sa anunte noi destinatii de operare regulata:

articol publicitar Animawings în capital.ro

Din pacate nici o publicatie care se vrea cât de cât de specialitate (economica) nu este în stare sa publice mai mult decât niste anunturi mai degraba publicitare ale companiei.

Mai mult ca sigur doamna Corina Chiriac va primi ceva bilete gratuite de la ei. Din partea mea sa primesca, dar macar sa puna acolo si ea niste întrebari, sa verifice daca sintagma folosita chiar în titlu

"Cel mai nou jucător aviatic din România ..."​

este macar corecta (noi aici stim cu totii foarte bine ca nu este ...).

Daca tot stai de vorba sau schimbi niste mailuri cu Pandel si Constantinescu mergeau niste întrebari de genul celor de mai jos, care si ele ar fi un fel de centrari unde mai trebuie sa dea cei doi în poarta goala, dar macar asa un pic de deontologie profesionala nu exista oare?

- de ce chiar acum aceasta dezvoltare?
- de ce pe unele curse charter se pot cumpara bilete "flight-only" si pe altele nu?
- de ce se deschid destinatii de curse regulate în concurenta cu alti jucatori mult mai mari si vechi de pe piata?
- printre destinatiile noi (cele 3 regulate de care se pomeneste) ne putem astepta la noutati absolute pentru piata?
- de ce pe destinatii fara concurenta (ex. TIA, FUE) tocmai ca NU se gasesc bilete de avion ci doar pachete?
- vor fi bazate cele 2 aeronave ce urmeaza sa intre în flota anul acesta tot la OTP sau se are în vedere si o alta baza operationala?
- se vor comercializa bilete pe rutele interne de pozitionare OTP-CLJ?

Aceste idei doar asa la repezeala ...

Dar poate gresesc eu si Capital si jurnalistii de acolo nu au nici un interes în acest sens ... :rolleyes:

• Like
Reactions: 3 users

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Deci eu chiar nu înteleg asta cu vânzarea biletelor ... unele rute se gasesc pe pagina principala, altele nu, dar se gasesc în schimb daca se alege una pe pgina principala si apoi din masca se alege alta, care nu se regaseste pe pagina principala.

Apoi, iar alte rute nu se gasesc deloc la ei pe site dar în schimb se gasesc pe www.mementoair.com ...

• Like

cristi_avb

Well-Known Member
fly-ra 2017
Incepand cu 19.05 pana in 15.09 , Christian Tour lanseaza nou charter in Egipt : MERSA MATRUH

Dus19-05-2021OTP / Bucuresti Otopeni - Henri Coanda08:00MUH / Mersa Matruh10:30A2 4029
Intors26-05-2021MUH / Mersa Matruh11:45OTP / Bucuresti Otopeni - Henri Coanda16:00A2 4030

• Like
Reactions: 1 user

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Animawings si-a mai pus un pic la punct site-ul si se pot vedea mai bine rutele asa cum se preconizeaza a fi operate. Unele au disparut (ceea ce desigur ca nu înseamna ca nu ar fi operate, poate doar nu sunt si în vânzare bilete flight only. De asemenea exista în continuare diferente între ce se poate rezerva la ei si ce pe Mementoair, inclusiv la orare.

Totusi, ceea ce este important, acum se pot rezerva bilete pe ruta OTP-CLJ pe tot sezonul de vara începând cu 05.06 si pâna la 24.10 pe zborurile de pozitionare între chartere:

A2 5010 OTP 06:30 - 07:15 CLJ sâmbata
A2 5011 CLJ 23:45 - 00:30 OTP duminica

preturi oneway de la 15,40€, return de la 42,60€ (fara bagaj de cala).

Foarte potrivit pentru un weekend la CLJ, dar în special zborul de duminica seara târziu poate fi de folos si în completare cu alte zboruri ale RO sau 0B.

Deci cu ceva promovare banuiesc ca s-ar putea vinde câteva bilete ...

În completare: biletele se gasesc si pe câteva site-uri de compartie/platforme (kiwi.com sau kissandfly.de etc.)

Last edited:
  • Like
Reactions: 2 users

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
documentul integral
Eu am doua intrebari:
1. "...dintre care doua inregistrate in AOC propriu...". Imi scapa ceva? In AOC este doar YR-AGA
2. Referitor la orare, sunt acolo niste pauze uriase la AYT... Loc pentru chartere?

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Dacă informațiile pe care le avem sunt corecte, Airbusul A320 Aegean Airlines înmatriculat SX-DVY va fi transferat către Animawings și reînmatriculat ca YR-AGB.
De asemenea, în perioada 1 aprilie - 8 mai 2021, Aegean Airlines, care deține 25% din Animawings, a zburat cu un Airbus A321 (SX-DVP) pentru compania românească și va asigura în regim de wet-lease un avion de rezervă pentru Animawings.
Airbusul A321 înmatriculat SX-DVP se va întoarce la Atena în seara zilei de 9 mai.

boardingpass FB

danielionutb

Well-Known Member
d8e8f41ae6404c5644a1d4ea2ac91b05.jpg

Probleme pentru YR-AGA! Se învârte la 10.000 pași de vreo 20 min..

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like
Reactions: 1 user