Atom Airways

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

B32fly

Active Member
Feb 13, 2012
134
23
28
Stie cineva care e treaba cu Atom Airways?
Ei zic ca o sa opereze cu 767 si 737 zboruri guvernamentale intre state si afganistan.
 
doar o teorie...

n-am nicio informatie, dar e probabil o transformare a charterelor pt fortele militare americane (vezi callsign rich, camber, etc.) in guvernamental... desi nu prea vad rostul deoarece guvernul american au flota lor speciala pt asa ceva.

din cate stiu au 757 (C-32A), 737 (C-40C) si 747 (VC-25A / E-4B - pe langa cele 2 de Air Force One) toate vopsite ca si Air Force One

dupa "retragerea din Iraq si inchiderea programului de chartere militare multe companii au cam inceput sa clatine... asta e posibil sa fie un program de salvare pt ele...
 
De pe linkedin. O fi coincidenta denumirea?

Carmen Maria Rusu

Actual
Cabin Crew Manager la Atom Airways

Anterior
Cabin Crew la Blue Air
Cabin Crew Training Manager la FLY LEVEL
Cabin Crew Manager la Direct Aero Services
Cabin Crew Manager/ Instructor/Examiner la Carpatair SA

Studii
Universitatea „Spiru Haret” din București
 
O stiu pe Carmen foarte bine... si as zice ca e ceva serios avand in vedere ca ea e implicata...

dar... admit ca nu m-am gandit deloc, ca ar fi vorba de o companie din romania... desi scrie clar la rubrica: "companii aeriene din romania"... asa ca "disregard" mesajul meu de mai sus.... a fost total pe langa subiect
 
Poate o intrebi ce si cum.
 
Atom Airways SA - Arpiem Bldg , Otopeni, Romania
Atom Aviation LLC - 1001 Brickell Bay Dr, Ste 3104 | Miami, FL 33131 USA

Website : www.atomairways.com
"Atom Airways operates under EU-OPS Certification by American FAA ATP pilots" - asta mi se pare cea mai interesanta afirmatie. Oricum , pe langa afptul ca e "under construction" mare lucru nu afli de acolo.
 
Date Atom Airways SA:

fondatori:
1. HANS JOACHIM TETZNER, fondator,
aport la capital 64719.00 RON, data vărsării aportului
04.08.2011, echivalând cu 7191 acțiuni. Cota de
participare la beneficii/pierderi: 51%, domiciliat(ă) în
S.U.A, 118 ZAMORA AVE APT 407, Coral Gables, FL
33134, FLORIDA;
2. FEDERICO JOSE WENZELMANN,
fondator, aport la capital 62181.00 RON, data vărsării
aportului 04.08.2011, echivalând cu 6909 acțiuni. Cota de
participare la beneficii/pierderi: 49%, domiciliat(ă) în
S.U.A, 860 Mockingbird LN Plantation, FL 33324,
FLORIDA.
- administratori persoane fizice:
1. HANS JOACHIM TETZNER, data numirii
04.08.2011, durata mandatului 4 ani până la data de
04.08.2015.
- denumire: ATOM AIRWAYS S.A.
- sediul social: Municipiul București, Str. Nicolae
Caramfil, nr. 61B, et. 3, sector 1.
- domeniul principal de activitate: grupa CAEN: 511-
Transporturi aeriene de pasageri.
- activitate principală: 5110-Transporturi aeriene de
pasageri.
- capital social subscris: 126900.00 RON, vărsat
integral; capitalul social este divizat în 14100 acțiuni a
9.00000000 RON fiecare.
- durata de funcționare: nelimitată.
- cod unic de înregistrare: 28970474
- număr de ordine în registrul comerțului: J40/9642/2011.
 
Stie cineva de o data la care atom incepe recrutarea personalului? in special cabin crew? si daca poate sa ofere cineva mai multe informatii despre atom ca pe net lipseste cu desavarsire. :-\
 
johnyibi te rog nu abuza de functia de mail.
Daca ai intrebari te rog foloseste forumul si PMuri.
Atom, dupa cum a zis si Calin, este doar o tentativa de companie aeriana. Nu a aparut nimic concret de cand mesajul inital. Cum se afla ceva, se va posta aici.

Mersi pentru intelegere.
 
Acum cateva minute pe Facebook.

Davide Strinna
Welcome to the new charter company based in Romania. Welcome and good luck!
www.atomairways.com

Din pacate pagina este mai mult nefunctionala decat functionala.
 
Atom Airways is about to begin weekly (charter) flights between Dulles Washington DC to Afghanistan. If you know anyone who works in Afghanistan, please let them know to contact me so their company can sign on to the charter. We offer a shorter route - no overnight stop, no hotel, no bag drag, and significantly more leg room! Comfort and speed! AtomAirways.com
source: FB Atom Airways Travel Services
 
Pare un strigat disperat dupa PAX.
 
Aproape e gata a/v celor de la Atom :) Enjoy
5596302_orig.jpg
 
Photoshop toata ziua.
 
De pe site-ul lor:

Online Booking

Ticket Sales will be available soon!

Welcome to Atom Airways
Atom Airways operates B767 & B737 under EU-OPS Certificate.

Atom Airways will be offering direct transportation between the US, Romania, and Afghanistan starting September 2012. Our safe flight operations reduces travel time while increasing comfort and amenities. Our B767 aircraft provides significantly greater leg room and increased reclining on ALL passenger seats. We serve high quality food that's not only delicious but available throughout entire flight. ...

Passengers will avoid the frustration of a bag drag in Dubai after 20 hours of travel and the hassles involved with processing back into the airport the next morning. We transit Europe for a quick fuel stop thereby eliminating overnight issues in Dubai while providing more time at home for each overseas employee.

Travel is restricted to personnel from companies authorized with Atom Airways. To establish a relationship with Atom, please contact Bob Harvey. .

Oare o sa vedem curând primul 767 înmatriculat în România?