Austrian Airlines (OS/AUA)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
A zburat vreodata AUA la MAD? Am gasit niste statistici privitor la rutele operate dar nimic de MAD!
 
Austrian Airlines (OS, Vienna) could be repositioned as a budget carrier under the name "Austrian Wings" as one of the various options CEO Jaan Albrecht is considering in order to make EUR200million (USD259.5million) in critical cost cuts.
Austrian newspaper, Die Presse, reports Austrian's existing fleet of six B767-300s would fit into Lufthansa's plans to develop a long haul budget carrier based on the Lufthansa (LH, Frankfurt Int'l) and Turkish Airlines (TK, Istanbul Atatürk) joint-venture carrier, Sun Express (XQ, Antalya). Sun Express CEO, Paul Schwaiger, also sits on Austrian's board of directors.
Among other cost-cutting measures under consideration is the removal of Austrian's B767 fleet in addition to its ageing Fokker Aircraft (Woensdrecht) fleet of fifteen Fokker 100s and six Fokker 70s. The move would also see 300 flight crew dismissed leaving only a very lean version of Austrian. The report claims Lufthansa would only consider this option if a new collective wage agreement between Austrian management and staff cannot be agreed to.
A board room meeting is due to be held later this week to consider the airline's operational future within the confines of the Lufthansa Group ...
ch aviation
 
Aia e doar o amenintare pentru a-i face sa accepte noul contract colectiv de munca. Adica ori accepta noile conditii ori ii desfiinteaza.
 
Austrian a fost mereu o gaura neagra, sustinuta de visele de premarire intre pitici ale politicienilor austrieci. Lufthansa i-a preluat, i-a adus la liman dar asta a imlicat evident si niste costuri la nivelul pietei si nu ca si o companie de stat.

Eu sincer vad viitorul Austrian in conceptul Wings. Nu sunt un hub mare, un premium P2P este chiar ok pentru pozitionare, ca si marca de sine statatoare sunt prea mici.
 
S-a adeverit chestia cu tarifele, Austrian va intra din nou in gaura asa ca ori va fi bagata in Wings, ori va fi miscorata radical.
 
...ouch!!!
Curtea Europeana de Justitie a dat un "ruling" defavorabil lui AUA - declarind aplicabilitatea vechile contracte colective in cazul transferurilor la operatori terti - in cazul de fata TYR. vorbim aici de vreo 2000 personal de bord. AUA nu ar fi avut dreptul de-a anula contractul colectiv in cursul procesului de transfer al operatiunilor catre TYR, in '12.
aceasta decizie risca sa coste multisor - si sa penalizeze mult eficienta lui TYR...
 
E lata rau. AUA nu a facut decit pierdere vreo 15 ani si Lufthansa nu isi mai poate permite tot felul de exceptii ale economiei quassi de stat austriece. In cel mai rau caz ii baga in insolventa si ii curata. Uite un posibil scenariu (s-au luat de mine niste piloti pe un forum german ca am scris asta, dar mai degraba pentru ca le sta morcovul in posterior):

- 767 merg asa cum s-a anuntat la Wings long haul si vor fi eventual operate de Sun Express
- 777 merg la Swiss si vor opera in continuare din Viena long haul, dar cu piloti de la Swiss European (practic se anticipeaza contractul valabil din 2016 pt Elvetia)
Cu asta pilotii scumpi cu senioritate mare ar fi liberi sa isi caute alte joburi.
Cei de pe Airbusuri merg la Eurowings, daca vor la tarife de LCC.
Businessul flotei F70 poate fi preluat de CRJ700 care vor iesi din flota LH primavara viitoare.
F100..nu stiu, dar Cityline le-ar putea opera pina ar avea Embraer.
Flota de Q400 ar putea merge white tail la FlyBe.
 
...cred si eu ca s-au luat de tine pilotii aia: tocmai le spusesesi ca trebuie sa isi gaseasca un nou job.
ca si logica, functioneaza foarte bine schema ta.
dar cred ca presiunile sindicatelor ar fi atit de mari, incit statul austriac si-ar aminti ca aceasta companie este prea austriaca pentru a disparea...
 
Sa vedem. Nu stim daca exista vreo clauza speciala in preluarea Austrian care sa duca la mentinerea marcii. Oricum si aia se poate face, cu un "operated by".

Oricum- iar mi-au sarit patriotii locali in cap, in Europa e timpul ca multe din marcile astea nationale mici sa dispara. In LCC operatorii mari activeaz cu monomarci, point to pointul se va transfera tot intr-acolo, dar in cursul consolidarii mindriile astea la nivel de paduche vor avea de suferit.
 
[...] iar mi-au sarit patriotii locali in cap, in Europa e timpul ca multe din marcile astea nationale mici sa dispara. [...]
patriotismul asta aerian iese din sfera rationamentului si a ratiunii economice - este o manifestare aproape copilaroasa, gen "da' si noi stim sa zburam - nu numai voi"...
avantajul lcc-urilor este tocmai asta: sint firme care s-au nascut si traiesc din pura ratiune economica... cum zicea de juniac intr-un interviu acu' citeva zile referitor la transavia "nu devii lcc - te nasti lcc ... si de aceea nu poti opera lcc cu avantajele sociale ale unui legacy" (citat din memorie - dar in esesnta asta a zis omu')...
 
Last edited by a moderator:
da, mai exista ... disparuse pentru o vreme dar acuma e reintrodus codeshare
 
Hehe, urmele re-incadrarii tarifare? Ca tot fusei azi pina la Viena si inapoi.

Istanbul are mult trafic etnic, nu neaparat cel mai bun, plus ca de cind s-au racit relatiile cu Turkish aia isi iau singuri paxii nu stau sa ii aduca Austrian si sa ii duca ei mai departe in Anatolia
 
Austrian Airlines (OS, Vienna) is reportedly leaning towards the Bombardier (BBA, Montréal Trudeau) CSeries as a potential replacement for its outgoing fleet of Fokker Aircraft (Woensdrecht). Informed sources who spoke to Canada's Globe & Mail newspaper on condition of anonymity said the Lufthansa (LH, Frankfurt Int'l) subsidiary has asked its parent for the go-ahead to acquire sixteen CSeries jets to replace its fifteen Fokker 100s and six Fokker 70s. The report did not specify which CSeries model - the CS100 or the CS300 - would be acquired.
Austrian earlier this year suspended its fleet renewal planning after it failed to reach a consensus with its trade unions concerning a new Group collective wage agreement. However, having recently clinched a break through deal with its unions, it is believed those plans are now back on.
ch-aviation
 
OS 787 VIE-OTP 41 Pax F70 (LF: 51%)

plus, niste informatii de la niste prieteni de la aeroport..
OS 763 VIE-VAR 56 Pax F100 (LF: 56%)
OS 661 VIE-IEV 52 Pax F100 (LF: 52%)
OS 675 VIE-DNK 41 Pax F70 (LF: 51%)
OS 381 VIE-LWO 30 Pax Q400 (LF: 39%)
OS 607 VIE-KRR 42 Pax F70 (LF: 53%)
OS 785 VIE-SBZ 27 Pax Q400 (LF: 36%)
OS 697 VIE-TSE 48 Pax A319 (LF: 35%)
OS 833 VIE-VNO 61 Pax F100 (LF: 61%)
OS 655 VIE-KIV 43 Pax Q400 (LF: 57%)
 
Last edited by a moderator:
  • 👍
Reactions: 5 users