aviatiacivilacluj.wordpress.com

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
"CalinCLJ" said:

Foarte interesant, chiar daca in mare parte nu sunt de acord. Eu sunt un pro-european convins si cred ca principiul "poluatorul plateste" este binevenit in toate domeniile de activitate, inclusiv in aviatie. Cred ca a ceda lupta contra incalzirii globale de dragul corporatiilor si al profitului ar fi un mare pas inapoi pentru Europa. Europa ar trebui sa reprezinte un model pentru restul lumii din punctul asta de vedere si atunci cand masurile astea vor fi implementate la nivel global, va fi mare lucru, chiar daca unele companii nu vor fi supravietuit acestor taxe.
 
subscriu si eu,

singurul loc unde nu sunt de acord e cu taxa auto/ impozitele pe motoare mari, dar acolo e deja off topic asa ca tragem fermoarul si ... :)
 
Ma bucur ca "nu suntem de acord" ! :)
Desi , ca sa fiu sincer nu atat EU-ETS aplicata in aviatie ma deranjeaza, cat faptul ca ea e doar printre ultimele care "ingradesc" mediul economic. Sub masca "egalitatii de sansa" se introduc tot felul de reglementari tembele.
Mai revoltat sunt de acea idee ca "ajutorul de stat" este anticoncurential.
 
Conform ATW: din cauza ETSului, China a interzis celor de la LH sa zboare cu A380 la Shanghai.