• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,504
726
113
53
CRAIOVA
Aterizare de urgenţă în lanul de grâu
Eveniment - Alin GHICIULESCU
"Un avion utilitar de tip Antonov II, care stropea cu substanţe împotriva dăunătorilor forestieri, a aterizat de urgenţă într-un lan de grâu din localitatea Ciochiuţa, judeţul Mehedinţi. Se pare că pilotul a detectat o problemă tehnică, existând pericol de prăbuşire. La bordul avionului se aflau trei persoane, însă nimeni nu a fost rănit. Aparatul de zbor aparţine unei firme din Timişoara şi a suferit avarii la trenul de aterizare şi la aripa stângă.
Pompierii de la ISU «Drobeta» au fost solicitaţi să intervină în acest caz.
„Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) «Drobeta» au fost solicitaţi să intervină astăzi (vineri - n.r.), la ora 10.30, la un eveniment mai puţin obişnuit. Un avion de tip Antonov II a aterizat forţat pe un câmp din apropierea localităţii Ciochiuţa. Pompierii din cadrul Pichetului Strehaia au intervenit cu o autospecială cu apă şi spumă pentru a preveni izbucnirea unui incendiu. În cursul aterizării, în avion se aflau trei persoane, care nu au fost rănite“, a declarat Ramona Nistor, purtător de cuvânt al ISU „Drobeta“.
Pilotul avionului a spus că la un moment dat a simţit că se opreşte motorul şi cu greu a reuşit să îl stabilizeze până la sol.
„Eram deasupra pădurii şi la un moment dat am simţit că ne ducem în jos. Dădea să se oprească motorul. Am fost la un pas să ne prăbuşim deasupra pasarelei de la Ciochiuţa. Abia am reuşit să ajung pe câmp“, a spus şeful piloţilor aflaţi în avion.
Proprietarul terenului pe care a aterizat avionul s-a supărat când a aflat că o bună parte din grâu i-a fost distrusă.
„Mie cine îmi dă grâul? A distrus o mare parte din el! Dacă nu avea avionul bun, nu trebuia să plece cu el!“, a spus supărat proprietarul terenului."
sursa: gazeta de sud

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,736
1,812
113
54
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
ala cu gâul sa stea linistit: pentru asa ceva exista aisgurarea de raspundere civila obligatorie pe care o are orice operator aerian ;)

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,504
726
113
53
CRAIOVA
Bine ca nu au fost victime ca la Tuzla acum 2-3 ani! Poate ca omul va fi despagubit., dar ma indoiesc ptr ca traim in Romania si pe la noi nu prea se respecta ce este prin vest!

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,736
1,812
113
54
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
"alex" said:
... Poate ca omul va fi despagubit., dar ma indoiesc ptr ca traim in Romania si pe la noi nu prea se respecta ce este prin vest!
Din pacate o atitudine des întâlnita ... un fel de "self fullfilling prophecy" ;)

Lumea face scandal si se plânge ca "asa-i la noi" însa nu face pur si simplu în liniste demersurile legale necesare -> nu rezolva nimica si apoi spune "pai clar, am zis eu, asa-i la noi".

As putea sa va dau o sumedenie de exemple în care eu, chiar si asa de la distanta am rezolvat multe treburi în România procedând simplu, cu scrisori, mailuri, faxuri cu argumente bazate pe legislatie. Fara sa ma duc acolo sa vorbesc cu diverse persoane pe la ghisee, care sa-mi spuna, ca "nu merge asa domle" ...

Doar un mic excurs cu scuze de offtopic ;) ca sa întelegi despre ce vorbesc:

În munca mea de broker de asigurari ma confrunt foarte des cu situatia sa am clienti veniti din România în Germania, care vor sa-si înmatriculeze masina aici si sa beneficieze de sistemul bonus al asigurarilor auto în Germania (prima redusa la x ani fara daune). Pentru asta au nevoie de o adeverinta de la asiguratorii din România în care sa se specifice perioada asigurata si ca nu a avut daune.

Clientii mei se cam chinuie sa le obtina: vorbesc cu agentiile unde facusera asigurarea, aia le zic, ca "trebuie sa veniti personal, cu CI si cerere scrisa sau procura notariala" si tot felul de povesti pâna la "noi nu eliberam asa ceva". Asa ca m-am gândit eu sa le fac rost de acele adeverinte. Scriu un mail catre adresa centrala a asiguratorului cu urmatorul continut:

Mult stimate doamne, multi stimati domni,

Ma adresez dumneavoastra cu rugamintea de a-mi elibera un certificat de daunalitate care sa contina perioada exacta de asigurare cât si mentiunea ca nu s-au înregistrat daune, respectiv când au fost înregistrate daune, daca este cazul, pentru politele RCA care au existat la compania dumneavoastra pentru:

Nume: X Y
CNP: 12345678910
Nr. înmatriculare: B-1-ABC
Nr. identificare vehicul: XXXXXXXXXXXXXXXXX
Perioada de asigurare: nu o cunosc cu exactitate

Informatiile sunt necesare în vederea obtinerii unei încadrari corespunzatoare în sistemul de bonus-malus la asigurarea auto în Germania si sunt cerute în baza normelor CSA privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, prevazute la art. 17 (4).

Cu stima si multumiri anticipate,

THOMAS ...

Înregistrat în registrul brokerilor sub nr. D-3LF1-CEZC7-95
www.vermittlerregister.info în Germania

Activitate în România în baza principiului liberei circulatii a serviciilor cu notificare la CSA:
http://www.csa-isc.ro/emb/cs/detalii.php?cod=2023
La doar una din companiile de asigurari a durat vreo de 3-4 saptamâni sa primesc hârtia respectiva, de regula în aceeasi zi sau maxim 2-3 zile s-a rezolvat :)

Interesant este însa faptul, ca toti se mira cum de functioneaza asa ceva ... de ce se mira? Mie mi se pare cel mai firesc lucru din lume :)

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,727
2,240
113
39
EDDK
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Conform Agerpres

Poliţiştii mehedinţeni au întocmit dosar penal pilotului şi copilotului avionului utilitar Antonov II care a aterizat forţat, vineri, pe un câmp situat în perimetrul oraşului Strehaia.
Astfel se cam impute treaba cu asigurarea.