[BAY] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
SUJ abia duce un Wizz, BAY probabil ar duce o frecvență TAROM cu ATR și poate ceva extern. Doar să nu se canibalizeze cu SUJ..altfel ambele aeroporturi o să fie pustii.
 
Pai din ce stiu eu, ruta respectiva era folosita in general de politruci comozi din Maramures care nu vroiau sa mearga 70 km pana la Satu Mare, sau invers. Cate o ruta pe ambele cu ROT nu este justificata. Pe unul din ambele este suficient, eventual daca au asa mare cerere, poate sa bage doua pe zi. Pana la urma, tot de comoditate este vorba. Cum sa nu poti sa mergi 70 km cu masina ? asta este chiar culmea. In opinia mea daca ma intrebi, ar fi bine sa dispara ambele, sa fie zona mai mare de colectare pentru Cluj, asa si cu Tg. Mures sau Arad. Si Tulcea ar fi in aceasi categorie la o adica, cand ai un ditamai orasul pe litoral, care nu are un zbor pe zi regulat.
 
Din câte știu, sunt 2x daily OTP-SUJ. Cu excepția zilei de sâmbătă și duminică, că doar politrucii nu călătoresc atunci.
 
ce penibil ...
în acelasi timp din pacate o confirmare scrisa ca fara PSD nimic nu misca în tara asta ... deci este clar ca daca nu esti cu ei, nu se pot rezolva anumite probleme administrative care în mod normal nu au nici o legatura cu politica:

Fără implicarea și susținerea din partea Guvernului României, a Ministerului Transporturilor, ... a Consiliului Județean Maramureș, această decizie nu s-ar fi concretizat.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Vara 2019 vine cu o noutate pentru BAY, mai exact un charter de AYT, operat probabil de BMS deoarece apartine tour operatorului Christian Tour . Va fi o rotatie saptamanala, din 17 iunie pana in 9 septembrie.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Pe site la P45 apare un alt charter la AYT, operat de catre Corendon: 11.06.2019 - 17.09.2019
 
Poate parea putin off topic. Vad ca de Satu Mare nimic pana acum. Ce au facut, au mutat zborurile pe Baia Mare ?. Pana acum Baia Mare nu a avut nimic de sezon. Inteleg ca Satu Mare este mai aproape cu 70 km. fata de Debrecen, dar si Baia Mare este mai aproape cu 70 de km. fata de Cluj Napoca, care nu este Debrecen. Daca stam sa analizam ca potential, totusi Satu Mare ofera si Luton pe langa Otopeni fata de internele de la Baia Mare pentru politruci . Fara ruta asta a celor de la Tarom pusa special pentru politicieni nu vad ceva potential, chiar daca Satu Mare se afla mai aproape de Debrecen. Interesant totusi sezonul de chartere pe 2019.
 
Poate parea putin off topic. Vad ca de Satu Mare nimic pana acum. Ce au facut, au mutat zborurile pe Baia Mare ?. Pana acum Baia Mare nu a avut nimic de sezon. Inteleg ca Satu Mare este mai aproape cu 70 km. fata de Debrecen, dar si Baia Mare este mai aproape cu 70 de km. fata de Cluj Napoca, care nu este Debrecen. Daca stam sa analizam ca potential, totusi Satu Mare ofera si Luton pe langa Otopeni fata de internele de la Baia Mare pentru politruci . Fara ruta asta a celor de la Tarom pusa special pentru politicieni nu vad ceva potential, chiar daca Satu Mare se afla mai aproape de Debrecen. Interesant totusi sezonul de chartere pe 2019.

Ce-a vrut să spună poetul ?
 
ce penibil ...
în acelasi timp din pacate o confirmare scrisa ca fara PSD nimic nu misca în tara asta ... deci este clar ca daca nu esti cu ei, nu se pot rezolva anumite probleme administrative care în mod normal nu au nici o legatura cu politica:
Nici eu nu sunt fan PSD dar in mesaj nu scrie nimic despre ei. Guvern, Romatsa, Ministerul Transporturilor etc, astea sunt institutiile Romaniei, nu ale PSD.
 
@KDEN scuze ... credeam ca a fost evident ce am vrut sa spun ... atunci reformulez coret: "puterea"
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Baia Mare- PARIS si Baia Mare- Constanta cu TAROM ? Are cineva informatii despre aceste zboruri sau e pur si simplu ceva aruncat in aer ? :)
 
Studiul de fezabilitate pentru un nou terminal la Aeroportul Internaţional Maramureş

Sursa: Terminal nou la Aeroport - Graiul Maramuresului


Construcţia se va întinde pe două nivele şi va avea o suprafaţă totală de circa 10.000 mp.
Noul terminal va oferi posibilitatea procesării a 450 de pasageri pe oră, ceea ce înseamnă două avioane mari, faţă de 50 de pasageri, pentru cât a fost proiectat vechiul terminal
Noi vom depune o cerere de finanţare pe POIM (Programul Operaţional Infrastructură Mare) prin care fondurile nerambursabile sunt de 85%, apoi bani guvernamentali 13%, iar 2% contribuţia CJ.


Cifre BAY in SEM I 2019: 12.767 pax / 181 zile = 70.5 pax/zi
 
Reactions: 2 users
in acest moment in sistemul de rezervari Blue Air nu mai exista nici un zbor spre OTP.
 
Reactions: 1 user