• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Blue Air - discutii

Mircea18

New Member
Probabil ca observa si ei un potential , avand in vedere nr. romanilor plecati in strainatate.

P.S. Tarom are LF de 100% constant pe OMR-OTP. Cum ar fi cu putina concurenta din partea Blue Air?
 

north_pum

Member
Am spus și eu nu demult că asta mi s-ar părea următoarea rută internă low-cost. Un 3-4/săptămână cred că ar merge.
 
  • 👍
Reactions: 1 user

OOVNI

Well-Known Member
fly-ra 2017
Din ~15 septembrie pana la 1 oct. va opera un avion Air Explore la BCM pentru Blue (in locul bulgarilor). As aprecia cat mai multe poze :)
 

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Stefan Dan punea poze de la BCM, insa de o vreme nu a mai intrat pe forum. Stie cineva ceva de el?
 
D

Deleted member 13561

Guest
@Thomas 48€ RT

06f8dcddd02bad78c87f99d7a85a3902.jpg



Sent from my tablet using Tapatalk
 
D

Deleted member 13561

Guest
Pe Vola.ro se pot chiar cumpara:

2891e5bf59db5da0cee3814bab424952.jpg



Sent from my tablet using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 1 user

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Aș vrea să știu dacă se vor vinde zboruri OTP - IAS - CND sau OTP - CLJ - CND. Eu chiar sunt interesat :D
Detalii zbor

Bucuresti, Romania
Otopeni Constanta, Romania
Kogalniceanu
Durata zbor dus: 3h 25m
0B.gif

Blue Air Plecare
Luni 19.06.2017, 08:35

Bucuresti, Romania
Aeroport: Otopeni
Sosire
Luni 19.06.2017, 09:25

Iasi, Romania
Aeroport: Iasi

Numar zbor: 0B6001
Durata zbor: 50m
Zbor operat de: Blue Air
Escala in: Iasi durata escalei: 1h 50m
0B.gif

Blue Air Plecare
Luni 19.06.2017, 11:15

Iasi, Romania
Aeroport: Iasi
Sosire
Luni 19.06.2017, 12:00

Constanta, Romania
Aeroport: Kogalniceanu

Numar zbor: 0B0476
Durata zbor: 45m
Zbor operat de: Blue Air
Constanta, Romania
Kogalniceanu Bucuresti, Romania
Otopeni
Durata zbor retur: 3h 30m
0B.gif

Blue Air Plecare
Luni 26.06.2017, 10:00

Constanta, Romania
Aeroport: Kogalniceanu
Sosire
Luni 26.06.2017, 10:45

Iasi, Romania
Aeroport: Iasi

Numar zbor: 0B0475
Durata zbor: 45m
Zbor operat de: Blue Air
Escala in: Iasi durata escalei: 1h 45m
0B.gif

Blue Air Plecare
Luni 26.06.2017, 12:30

Iasi, Romania
Aeroport: Iasi
Sosire
Luni 26.06.2017, 13:30

Bucuresti, Romania
Aeroport: Otopeni

Numar zbor: 0B6202
Durata zbor: 1h
Zbor operat de: Blue Air

gasit pe vola.ro, pret total 51,-€

sau si asa, un weekend la mare :D

Plecare Vineri 23-06-2017 Detalii
0B.gif

Blue Air 07:05 Bucuresti
Otopeni
13:50 Constanta
Kogalniceanu
Escala in: Stuttgart
Durata zbor: 6h 45m
0B.gif

Blue Air 07:05 23-06-2017 Bucuresti
Otopeni 08:30 23-06-2017 Stuttgart
Echterdingen
Numar de zbor: 0B0129
Durata zbor: 2h 25m

Stuttgart, durata escalei: 1h 50m
0B.gif

Blue Air 10:20 23-06-2017 Stuttgart
Echterdingen 13:50 23-06-2017 Constanta
Kogalniceanu
Numar de zbor: 0B0430
Durata zbor: 2h 30m

Retur Duminică 25-06-2017
0B.gif

Blue Air 17:30 Constanta
Kogalniceanu
19:45 Bucuresti
Otopeni
Escala in: Cluj Napoca
Durata zbor: 2h 15m
0B.gif

Blue Air 17:30 25-06-2017 Constanta
Kogalniceanu 18:30 25-06-2017 Cluj Napoca
Cluj Napoca
Numar de zbor: 0B0471
Durata zbor: 1h

Cluj Napoca, durata escalei: 30m
0B.gif

Blue Air 19:00 25-06-2017 Cluj Napoca
Cluj Napoca 19:45 25-06-2017 Bucuresti
Otopeni
Numar de zbor: 0B3102
Durata zbor: 45m

Interesant ca acolo apare si zborul de CND-STR de care se zicea ca ar fi înca în discutii, daca se va opera ...
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Cu mentiunea ca "zborurile "OTP-CND se fac cu avioane diesel (Mercedes sau VW) . :)
 

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
@Thomas Mai bine puneai un screenshot
nu stiu sa pun screenshot :D

adica probabil ca as stii cm sa fac daca as avea un loc pe net unde sa-l pun :D
[doublepost=1473190675,1473190279][/doublepost]asta zice amadeus de STR-CND:

Hahn Air Systems
H10B 942 OP
Mihail Kogalniceanu (CND), Constanta, Romania 08:00
Stuttgart Airport (STR), Stuttgart, Germany 09:35
Non-stop
737 2:35 Friday

Hahn Air Systems
H10B 942 OP
Mihail Kogalniceanu (CND), Constanta, Romania 15:00
Stuttgart Airport (STR), Stuttgart, Germany 16:35
Non-stop
737 2:35 Tuesday

Hahn Air Systems
H10B 943 OP
Stuttgart Airport (STR), Stuttgart, Germany 10:20
Mihail Kogalniceanu (CND), Constanta, Romania 13:50
Non-stop
737 2:30 Friday

Hahn Air Systems
H10B 943 OP
Stuttgart Airport (STR), Stuttgart, Germany 17:20
Mihail Kogalniceanu (CND), Constanta, Romania 20:50
Non-stop
737 2:30 Tuesday

din 28.04 ... dar seats available: no
 
  • 👍
Reactions: 3 users

Dorin

Well-Known Member
Mi se pare total neprofesionist sa anunti rutele in conferinta de presa si in acel moment sa nu fie in sistem. Ba mai mult, sa treaca peste 24 de ore si publicul sa caute in continuare pe site, sa te intrebe, sa se mire. Parca era obiceiul RYR.
 

defence

Well-Known Member
fly-ra 2017
Eu cred că simpla existență a acestor zboruri va fi o lovitură de marketing pentru BMS. Exista de mult o cerere pentru zboruri din provinice, în special CLJ și TSR, către CND. Faptul că ei vor servi această cerere le va aduce un capital de imagine important, mai ales că în Ardeal nu au fost foarte activi în ultimii ani. Sunt mulți cunoscuți care nu aveau o părere foarte bună despre BMS, apoi au zburat OTP - CLJ sau OTP - IAS, și și-au schimbat părerea, alegând BMS și pe alte rute.
 

sorin

Well-Known Member
Mi se pare ca BMS abordeaza tot mai mult strategia rutelor de nisa, unde nu au concurenta directa si pentru care un A320 al WZZ sau un B738 al RYR sunt prea mari, dar care ar merita incercate cu B735 sau B733. O astfel de strategie a fost si inca este o optiune si pt ROT, cu conditia sa accepte ideea ca ar deveni un semi-LCC. Si cehii de la CSA au recurs la o strategie a rutelor de nisa, renuntand la unele destinatii istorice (inclusiv LHR), iar in cazul lor chiar este un succes, avand in vedere ca anul acesta in primele sase luni au avut profit, dupa ce in anii trecuti au trecut prin perioade foarte grele. Insa pretul platit de CSA a fost un downsize major de capacitate, mai avand acum doar 8 jeturi, fara A330.
Totusi, pe mine ma intriga momentul in care BMS a lansat orarul de vara. Parca e prea devreme. Daca mi-aduc bine aminte, de obicei il lansa dupa WZZ. Este posibil sa fie o schimbare de abordare, o atitudine proactiva care sa oblige WZZ si RYR sa-si calculeze capacitatile in functie de BMS si nu invers. Insa o lansare foarte timpurie a orarului poate fi de asemenea semnul unei nevoi de lichiditati.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Top