• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Blue Air - discutii

AndreiX

Well-Known Member
M-am uitat de curiozitate pentru ca nu m-am putut abtine, BAW+BLA+ROT+RYR+WZZ pe ruta OTP-LON in datele de 7 iulie cu retur pe 15 iulie si am gasit un total de 15 zboruri scheduled in acele zile… Wizz are 321/321neo pe 5 din 6 zboruri… numai ei au capacitate de 1330 locuri pe data de 7 iulie, in total aproximativ 2535 locuri. Este un exces mult prea mare, nesustenabil, se canibalizeaza cursele intre ele si la acelasi operator. Ajung sa anuleze, sa comanseze si sa umple mai putine avioane cu bilete vandute la pret mai mic…

• Like
Reactions: 1 users

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Eu trebuie să recunosc că am cam pierdut firul rutelor directe, iar grafica asta nu mă ajuta...

• Like

c-tyn

Active Member
Aveti idee daca din 2 iunie va zbura Blue Air spre VIE din OTP? Sau arunc banii pe fereastra si ma trezesc cu zborul anulat?
Miercuri 02 Iun., 2021
Bucuresti (OTP) catre Viena (VIE)
0B 1165
Operat de Blue Air
Bucuresti (OTP)
19:00
Durata zbor 1 ore 30 minute
LA TIMP poți verifica statusul zborului aici Status zbor | Blue Air

Trimis de pe al meu J9210 folosind Tapatalk

Pe site am vazut si eu ca apare zborul, dar am experienta cu aceasta companie pe ruta OTP TSR ca zboruri incarcate sa se anuleze. Iar problema asta e pe mai multe rute. Ma gandeam ca poate aveti vreo info din “interior”

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Cu prilejul inaugurarii rutelor IAS-LHR Blue Air a anunțat redeschiderea bazei de la IAS, urmand săopereze rute cum ar fi BCN, FCO sau CDG din orarul de vară 2022

• Like

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
"Pe surse", niste cifre ale Blue Air la Cluj (vineri, sambata si azi):
CLJ-CDG-CLJ 62 / 54
CLJ_DUB-CLJ 169 / 150
CLJ-BCN-CLJ 160 / 116
CLJ-LHR-CLJ 18 / 65
CLJ-AMS-CLJ 56 / 24
In plus, rezervari pentru LCA, primele doua rotatii (incepand de saptamana viitoare), CLJ-LCA 150, respectiv 110.

• Like
Reactions: 8 users

AndreiX

Well-Known Member
Ma asteptam la cifre mai bune pe aeroporturile principale… pai cand incep si BAW sa opereze ce se intampla cu LHR-ul?

• Like
Reactions: 1 user

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Totuși cifrele pentru rutele noi sunt foarte proaste.
La primele rotatii? Sa fim un pic mai optimisti...AMS a fost doar a doua rotatie, la PAR nici wizz nu rupe gura (la BVA), LHR poate ca era de asteptat altceva, dar... LTN, STN... exista concurenta.
Una peste alta, BLA sufera inca la ceea ce inseamna promovare. Cred ca doar ROT mai "poate" asa putin...

• Like

alex

Well-Known Member
Premium Member
Luand in considerare circul britanic cu izolare si 3 teste PCR? Cine se baga la asa ceva? Si mai ales isi permite?
Am o colega al carei sot, cetatean britanic cu rezidenta in Romania, din doua saptamani in UK 10 zile a stat in izolare cu testele precizate de OOVNI.
Asa ca.... nu prea este de mers in UK, acum!

colonelu81

Well-Known Member
Bine, nu trebuie uitat ca este pandemie.
Dar dincolo de acest aspect, trebuie vazut ca WZZ reuseste cu zboruri zilnice pe CLJ-LTN si IAS-LTN sa bifeze niste lF-uri de 70-80%. Nu-i nici yieldul si LF-ul ca pe vremuri, dar nici nu zboara cu 30 de pasageri.
UK a fost trecut in lista rosie incepand cu 1 iunie; se va vedea in rezervari acest lucru.

Last edited:
  • Like

colonelu81

Well-Known Member
OTP e altceva decit CLJ sau IAS, totusi. Daca nu ai putea sa iti umpli avioanele pe Bucuresti-Londra, mai bine te-ai apuca de altceva.

LE: vad ca pe site-ul British se pot achizitiona bilete LHR-CLJ/IAS/TSR/OMR cu stop la OTP (adica British+Tarom).

Last edited:
  • Like
  • Love
Reactions: 6 users