Blue Air - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,310
2,895
903
Aotearoa
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
TbeOCA3.png


Vine si masina noua, tinuta in secret.

Boeing 737 -4Q8 26302 2620 YR-BAM Blue Air in full cs at SNN 09feb12 after paint prior delivery ex SE-RJA
 
Last edited by a moderator:
Re: Blue Air (0B/JOR)

Da da ,sta la Shannon inainte de livrare .

B737-4Q8 , SN 26302 , ln 2620 , first flight 26.05.1994

Plimbarile sale :
9.06.1994-1.06.2000 Turkish Airlines (TC-JEM)
1.06.2000-17.05.2002 Virgin Blue (VH-VOZ)
17.05.2002-18.11.2008 Air One (EI-CXM)
18.11.2008-10.12.2011 Tor Air Sweden (SE-RJA)
10.12.2011 - at SNN after returning to lessor ILFC

In felul asta flota OB/JOR e compusa din :
2- 737-300
6- 737-400
1- 737-500
Asteptam YR-BAO , al treilea "promis" anul asta.
Sa fie binevenit !
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

A sosit:
Boeing 737-4Q8 26302 2620 YR-BAM Blue Air delivery 20feb12 SNN-BBU, all white ex SE-RJA
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

În sistemul de rezervari au aparut mai multe rute catre BUH pentru care însa nu se pot lua bilete si care nu apar (deocamdata?) nici în orar ... ::)

- ARW
- BAY
- BCM
- CLJ
- SBZ
- SUJ
- TSR

Oare reîncearca JOR povestea cu internele?
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

"Thomas" said:
În sistemul de rezervari au aparut mai multe rute catre BUH pentru care însa nu se pot lua bilete si care nu apar (deocamdata?) nici în orar ... ::)

- ARW
- BAY
- BCM
- CLJ
- SBZ
- SUJ
- TSR

Oare reîncearca JOR povestea cu internele?

Nu stiu ce ma face sa cred ca e vorba de zborurile de posta . Din cine stie ce motive le-au bagat in booking engine. Ca daca nu ar fi o revolutie , si nu cred ca e cazul. Sau mai sti ?
LE : De fapt BCM si SBZ nu sunt noutati , doar opereaza de acolo.
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

Nu prea vad cum sa fie chartere. Aduc muncitori la mitinguri sau avem vre-un campionat european/mondial si trebuie miscate echipele?
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

Poate se incearca operarea din nou a curselor interne cu SB340. Asta da veste!! Tocmai ce spunea candva Calin ca vom astepta mult pana un operator va incerca operarea curselor interne dupa modelul OLT EXPRESS din Polonia.
Poate va fi chiar JOR!! ;D
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

"cristi_avb" said:
Poate se incearca operarea din nou a curselor interne cu SB340. Asta da veste!! Tocmai ce spunea candva Calin ca vom astepta mult pana un operator va incerca operarea curselor interne dupa modelul OLT EXPRESS din Polonia.
Poate va fi chiar JOR!! ;D

Eu ma indoiesc !Chiar nu vad rostul . Modelul Blue Air nu pare a fi asta. Daca cineva se gandeste la feedere pt JOR inafara , cine naiba merge la OTP ? Aceeasi chestie ca si la Tarom.
Parerea mea e ca nu asta e explicatia.
In plus JOR are prin Direct Aero Services doar un SB34 (cu care nu stiu ce fac) .
Modelul nu e asta pt curse interne . La asemenea network trebuie sa ai minim 2-3 / zi . Altfel e nonsens. Iar 2-3 / zi ti le omoara Tarom in doi timpi si trei miscari !

Ce spuneam eu de OLT in Polonia e mirific , dar nu vad nici un operator ACTUAL sa se inhame la asa ceva. Nu spun ca nu se poate , dar NU JOR. Daca o sa ma contrazica , imi scot palaria in fata lor !
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

Exact cum spune Calin...cursele astea sunt din BUH catre provincie, nu din provincie in provincie, adica exact ce face Tarom. Adica iar nu ar avea succes. Nici cand aveau preturi mai mici decat Tarom nu au reusit sa fure clientii Tarom( aici vb despre Cluj). Eventual au luat din clientii CFR. Problema pe care o vad eu e cu stabilitatea. Adica daca imi cumpar un bilet de avion peste doua luni, ca atunci e mai ieftin, ma astept ca peste doua luni sa mai existe acel zbor. Cu Blue Air, cel putin pe cursele interne nu prea ai garantia asta.
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

"CalinCLJ" said:
Iar in 8 si 9 martie sunt cate un CLJ-BBU-CLJ . Tot in perioada asta sunt si ARW , BAY , TSR . Numere de cursa 44,47,48,53 (la CLJ) . Or fi bizz cu yr-dad, yr-dae , si din ceva motive le-au bagat in sistem. Alta explicatie eu nu am.
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

"Zsolt" said:
Nu prea vad cum sa fie chartere. Aduc muncitori la mitinguri sau avem vre-un campionat european/mondial si trebuie miscate echipele?

Dar ce ar putea fi daca se opereaza decat in acea saptamana.

Nu am detalii care este scopul acestor curse dar va asigur ca sunt charter

Bafta
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

....este cu 734 la SUJ ,si 735 la BAY ,la ambele vin 07.03, dimineata ferry, culeg 120 de pax ,pleaca la BBU si se intorc seara, respectiv dupamasa...
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

Mineriada moderna.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk