Blue Air - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Re: Blue Air (0B/JOR)

Da , ce sa spun , iar in 8 si 9 martie , aceeasi "naveta" face CLJ , doua zile la rand.

In 8.03 : BBU - ferry - CLJ 10,30 - 11,30 BBU 19,00 - 20,00 CLJ
In 9.03 : CLJ 6,00 - 7,00 BBU 16,00 - 17,00 CLJ

La fel ARW in 9 si 10.03 , si TSR in 10 si 11.03

Cred ca Blue Air n-are ce face cu avioanele si cu banii de fac atatea ferry. (cel putin 2 la fiecare dintre ARW , BAY , CLJ , TSR si SUJ ). Ori au dat de vreun nebun care n-are ce face si se plimba (cu 120 de pax , dupa cum spune allex) . ;D ;D ;D
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

Eu nu inteleg ce e atata secretomanie. Am mai vazut un "insider" de la JOR cu o replica de genul " e charter , ce mai vreti amanunte? bucurati-va ca venim cu avioanele pe aeroporturi" ....de parca ar fi trupe de comando . Desi in cazul ala sigur nu apareau pe flight schedule.

Pe mine nu ma multumesc raspunsuri de genul asta , ca or fi pelerini la Mecca (e cam tarziu) sau muncitori , nu inteleg secretomania asta aiurea.
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

Da, sunt de acord cu tine Calin ... mi se pare chiar interesant si pâna la urma si în beneficiul companiei sa se stie pentru cine zboara ... pâna la urma e o referinta, nu?

@cristi_avb: doar asa o remarca prieteneasca ... daca tot dai copy/paste dintr-un forum în altul scrie si tu de unde ai luat informatia ;)

Si asta nu o spun ca doresc sa se faca reclama sau ca ma simt cumva lezat, ci doar ca asa mi se pare normal. Si eu am foarte multe informatii de pe tot felul de forumuri dar atunci scriu si eu în text ca am gasit pe aviazionecivile.it sau pe airliners.de sau pe cgncommunity.de ... sau de unde o fi :)
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

"Thomas" said:
În sistemul de rezervari au aparut mai multe rute catre BUH pentru care însa nu se pot lua bilete si care nu apar (deocamdata?) nici în orar ... ::)

- ARW
- BAY
- BCM
- CLJ
- SBZ
- SUJ
- TSR

Oare reîncearca JOR povestea cu internele?

"cristi_avb" said:
Poate se incearca operarea din nou a curselor interne cu SB340. Asta da veste!! Tocmai ce spunea candva Calin ca vom astepta mult pana un operator va incerca operarea curselor interne dupa modelul OLT EXPRESS din Polonia.
Poate va fi chiar JOR!! ;D
"cristi_avb" said:
Poate se incearca operarea din nou a curselor interne cu SB340. Asta da veste!! Tocmai ce spunea candva Calin ca vom astepta mult pana un operator va incerca operarea curselor interne dupa modelul OLT EXPRESS din Polonia.
Poate va fi chiar JOR!! ;D
"CalinCLJ" said:
Eu ma indoiesc !Chiar nu vad rostul . Modelul Blue Air nu pare a fi asta. Daca cineva se gandeste la feedere pt JOR inafara , cine naiba merge la OTP ? Aceeasi chestie ca si la Tarom.
Parerea mea e ca nu asta e explicatia.
In plus JOR are prin Direct Aero Services doar un SB34 (cu care nu stiu ce fac) .
Modelul nu e asta pt curse interne . La asemenea network trebuie sa ai minim 2-3 / zi . Altfel e nonsens. Iar 2-3 / zi ti le omoara Tarom in doi timpi si trei miscari !

Ce spuneam eu de OLT in Polonia e mirific , dar nu vad nici un operator ACTUAL sa se inhame la asa ceva. Nu spun ca nu se poate , dar NU JOR. Daca o sa ma contrazica , imi scot palaria in fata lor !

Interesanta discutia, ma face-ti sa intru si eu cu "ghicitul" si "speculatia" pe acest subiect. M-am tot gindit de ce ar vrea BlueAir sa "preia" modelul de "succes" al Taromului ... ?!? ... doar daca ... ar semna vreun contract burtos cu parlamentarii in viitorul apropiat. A doua la mina, sa nu uitam totusi ca Baneasa v-a ramine in continuare deschis zborurilor VIP ... ;) Deci ghicesc eu ca aceste curse "domestice" - daca se vor materializa - vor opera cel mai probabil pe BBU 8)

Iata ce se declara in presa anului 2008 despre viitorul Aeroportului Baneasa :
http://www.banknews.ro/stire/15551_aeroportul_baneasa_va_opera_doar_avioane_de_capacitate_mica_in_cel_mult_opt_ani.html
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

Si asta era marele secret?
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

RIDICOL!! rad de ma sparg!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

Asa se pare, mare secret.
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

26.03.2012 11:16 Noi servicii oferite pasagerilor Blue Air
Business Lounge
Din 25 martie 2012, odata cu inceperea operarii zborurilor pe Aeroportul International “Henri Coanda”, pasagerii Blue Air pot beneficia de un tratament special in cadrul celor doua Business Lounge*.
Aceasta facilitate aduce un plus de confort celor care asteapta sa fie imbarcati pentru zborurile companiei noastre. Pasagerii care si-au achizitionat serviciul “Business Lounge” vor primi de la biroul de ticketing Blue Air o invitatie personalizata, in baza careia vor avea acces in unul dintre cele doua saloane, dupa efectuarea in prealabil a formalitatilor de check-in, Control Securitate si Frontiera.
In cadrul Business Lounge aveti la dispozitie o gama variata de produse si servicii:
mini-bar (produse de patiserie, bauturi alcoolice, cafea, lapte, ceai, sucuri)
spatiu special amenajat pentru fumatori
acces Internet Wireless, computere, TV (canale nationale si internationale)
fax si copiator
publicatii nationale si internationale
anunturi audio si monitoare cu situatia zborurilor
facilitati pentru persoane cu mobilitati reduse (lift, toalete, asistenta)
Tariful este de 20 euro de persoana.
*Serviciul este disponibil doar pentru plecarile din Bucuresti - Aeroportul International “Henri Coanda” si poate fi achizitionat in cadrul procesului de cumparare a biletului de avion sau ulterior, direct de pe site-ul companiei Blue Air, prin Call Center sau la Agentiile partenere.

Serviciu Protocol
Tot incepand cu 25 martie 2012, puteti beneficia de Serviciul Protocol pe Aeroportul International “Henri Coanda”. Aceasta facilitate este disponibila atat pentru plecare, cat si pentru retur.
Pasagerii care opteaza pentru Serviciul Protocol – Plecari se vor prezenta la biroul de ticketing Blue Air din cadrul Aeroportului de unde vor fi preluati de catre personalul Serviciului Protocol – AIHCB, dupa efectuarea formalitaţilor de check-in. Pasagerii vor fi condusi cu prioritate pentru realizarea formalitatilor de Control Securitate si Frontiera si vor fi invitati in Salonul de Protocol.
Aici aveti la dispozitie o gama variata de produse si servicii:
mini-bar (produse de patiserie, cafea, lapte, ceai, sucuri)
spatiu special amenajat pentru fumatori
acces Internet Wireless, computere, TV (canale nationale si internationale)
fax si copiator
publicatii nationale si internationale
anunturi audio si monitoare cu situatia zborurilor
facilitati pentru persoane cu mobilitati reduse (lift, toalete, asistenta)
Pentru imbarcare, pasagerii vor fi condusi la avion, cu un microbuz de protocol, sau la poarta de imbarcare cu acces direct la avion, dupa caz.
Pasagerii care opteaza pentru Serviciul Protocol – Sosiri vor fi intampinati la avion si vor fi condusi in Salonul de Protocol, daca doresc. Ulterior, pasagerii vor fi condusi prioritar pana la punctul de trecere a Frontierei si vor fi indrumati catre sala de vama.
Personalul Serviciului Protocol nu se va implica sub nicio forma in recuperarea bagajelor si controlul vamal.
Tariful pentru acest serviciu este de 70 euro de persoana per segment de zbor.
Serviciul este disponibil atat pentru Plecarile din Bucuresti – Aeroportul International “Henri Coanda”, cat si pentru Sosiri si poate fi achizitionat in cadrul procesului de cumparare a biletului de avion sau ulterior, direct de pe site-ul companiei Blue Air, prin Call Center sau la Agentiile partenere.

Va asteptam cu drag la bordul aeronavelor noastre!
Blue Air, o companie romaneasca aproape de inima ta

Sursa: blueairweb.com
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

Ai perfecta dreptate.
- exita surfstick-uri d ela diferiti provideri
- fax/copiator? exista telefoane mobile cu camera iar daca ai si net pe el poate fi mai bun decat un fax/copiator. Sa nu mai mentionam de calitatea copiatoarelor din spatiile publice
- persoanele cu disabilitati pot cere, la cumpararea biletului, asistenta pe aeroport - gratuit
- publicatii - pentru ce, daca ai net pe laptop/telefon
- monitoare cu situatia zborurile sunt la fiecare colt pe aeroporturile care se respecta, la altele din 100 in 100 de metri
Mai si costa intre 20 si 70 eur/persoana. Din banii astia bei suc de te spargi :) si tii opcupat "lavatory" pe perioada zborului.

Aceste servicii mi se par la fel ca si business class pe charterele de vara de la ROT.
Pentru cei care vor sa iasa in evidenta.
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

A aparut si in sistemul de rezervari SUJ. Spor la calcule.
Sunt curios cum se comporta preturile fata de WZZ.
Pe relatia Satu Mare -> Torino - Cuneo am gasit bilete si la 19EUR, dar pe retur incep de la 89.
 
Re: Blue Air (0B/JOR)

L-au vandut?