Blue Air - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Acele autobuze chiar sunt antice...Niste rable. Si drumul pana la avionul Blue Air vara (15 minute sau cat dureaza) este absolut oribil... Serviciile lasa de dorit, cel putin la sol, la Blue Air :/
 
Last edited by a moderator:
Bagati-va mintile in cap! E o companie low cost desi nu vor sa declare asta si pana la urma, chiar daca or fi mai scumpi decat wizz si ryr, nu costa cat liniile... si acum chiar o dam in media exagerata cu faze de genul trebuie sa mergi la medic dupa... nu sunt niste autobuze in care stai ore intregi si chiar nu e atat de trista situatia cum o faceti sa para. Pana la urma, eu prefer sa investeasca in aeronavele in care stai ore intregi decat in autobuzele in care stai 15-20 de minute maxim... iar referitor la bagaje, atata timp cat ajung intregi si in stare buna, pot sa le transporte si cu caruta din punctul meu de vedere, dar, hai sa fim seriosi: jeepul ala e chiar cool!
 
  • 👍
Reactions: 4 users
asemenea autobuze am prins si pe BBU acum 14 ani... dar pana la urma nu autobuzele sunt criteriul, nu?
 
jeepul ala e chiar cool!

Da e o raritate, poate doar pe aeroporturile din pampasul african sa mai vezi asa ceva in ziua de astazi. Mai lipsesc tigrii si girafele ca sa fie super cool 🐅🦒

nu e atat de trista situatia cum o faceti sa para

Deocamdata situatia este doar ... haioasa, Doamne Fereste, sa cada careva de pe "punte" sau din "rata", fiindca v-a fi razboi la singe intre firmele de avocatura pentru drepturile de reprezentare ale "ranitilor". Doi iInculpati "grashi si zemoshi" dintr-o lovitura, Aerokraft si AIB.

referitor la bagaje, atata timp cat ajung intregi si in stare buna, pot sa le transporte si cu caruta din punctul meu de vedere

Atita timp cit legislatia airside AIB permite si utilizarea carutelor cu cai la transportul bagajelor si al calatorilor intre aeronava si terminal, da, de ce nu. Inclin sa creed ca acesta inovatie "all green transportation system" ar aduce imbunatatiri substantiale imaginii de marketig al Aerokraft si AIB ca promotori activi in lupta contra eliminarii emisiilor de carbon din atmosfera tuturor aeroporturilor din lume. Avizez Aerokraft si AIB sa patenteze in comun (50/50) acest proiect, inainte de al iplementa pentru prima oara in lume la OTP, astfel incit sa poata genera venituri viitoare din drepturile de autor inregistrate.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Care ati prins autobuzul Mercedes alb, articulat, al celor de la GlobeGround? Cred ca e fabricat la finalul anilor 80.
Pe mine m-a intampinat cand am venit de la Viena cu Tarom acum o luna. Ala nu mai e "o rabla"?
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Sa nu uitam ca 6 din cele 12 sunt cumparate de Blue Air. 🙂 Nu sunt chiar ieftine 😂

Probabil că întâi or să intre lease-urile de la ALC. Având în vedere că TAROM a reușit să mute începutul livrării de Max 8 din 2024 în 2021, nu în 2019 cum sperau ei, mă gândesc că backlog-ul e încă lung. Poate o să se subțieze după toată povestea Ethiopian, dar mă îndoiesc că în mod substanțial. A320 are backlog-ul uriaș. A220 e prea mic pentru unii. Iar C919 și MC-21 mai au până ajung pe piață.

Revenind la BMS, probabil că suplimentează cu used -700 și -800, pentru -300, -400 și -500 care vor ieși din flotă. Nu e ca și cum nu sunt disponibile pe piață.
 
700 nu cred ca vor lua deși mi-ar plăcea, e unul din modelele mele preferate. As miza in continuare pe închirierea de 738.
Apropo, ce au de gand cu 800-le de pe Baneasa adus de la coreeni? Ca e acolo de o luna aproape...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Probabil durează documentația, formalitățile etc. Mă gândesc că îi schimbă și interiorul, modelele -800 de la Jeju au un interior destul de specific, care nu prea se potrivește Blue Air.
Jeju-Air-Cabin.jpg

Jeju-Air-737-1024px-7.jpg


Una peste alta, cred că îl pregătesc pentru sezonul de vară.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
BCM-LHR si LHR-BCM via FCO pot fi rezervate in sistemul BMS cu preturi incepand de la 1.025 RON/sens, incluzand bagaj de cala de 20 kg si loc (connexiune garantata). Ciudat... Alitalia nu includ nici ei bagaj de cala in economy basic...
 
  • 🤣
  • 👍
Reactions: 1 users
Blue Air since February 2019 expanded codeshare partnership with Alitalia, covering the latter’s service to/from Rome. Planned codeshare routes include the following.

Blue Air operated by Alitalia
Rome – Amsterdam
Rome – Athens
Rome – Barcelona
Rome – Bari
Rome – Bologna
Rome – Brindisi
Rome – Casablanca
Rome – Catania
Rome – Florence
Rome – Frankfurt
Rome – Geneva
Rome – Genoa
Rome – Lamezia Terme
Rome – Larnaca
Rome – London Heathrow
Rome – Madrid
Rome – Malta
Rome – Marseille
Rome – Munich
Rome – Nice
Rome – Palermo
Rome – Paris CDG
Rome – Prague
Rome – Tirana
Rome – Toulouse
Rome – Trieste
Rome – Venice
Rome – Verona
Rome – Warsaw
Rome – Zurich
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Ce parerea aveti despre ce spun fostii nostri colegi ?
SURSE apropiate Guvernului sustin ca acesta si TAROM analizeaza preluarea Blue Air. Ar fi fost pregatit si un act normativ in acest sens, momentan tinut secret (via Vitalie Cojocari). In septembrie 2018, CEO-ul TAROM Werner Wolff vorbea despre o posibila fuziune cu Blue Air (vezi articolul de mai jos): "Nu excludem acest lucru. Blue Air nu ne va cumpara pe noi, dar asta nu este un subiect de discutie acum
Vitalie Cojocari, ProTV: „Tarom, dar mai ales Guvernul României, analizează achiziționarea Blue Air. În acest sens a fost pregătit și un act normativ, care este deocamdată secret. Informațiile mi-au fost furnizate de o sursă apropiată discuțiilor guvernamentale. Dacă s-ar lua această decizie, compania aeriană națională ar avea o divizie Low Cost, după modelul celor mai mari companii aeriene europene. Deocamdată lucrurile sunt la etapa de planuri așternute pe hârtie. Decizia este departe de a fi luată. Între timp, Blue Air se apropie tot mai mult de Tarom. Blue Air a anunțat cu numai câteva momente în urmă printr-un comunicat că a semnat un nou acord cu TAROM. În baza acestuia, își extinde rețeaua operațională și prezența în Europa, Orientul Mijlociu și Nordul Africii. „


 
  • 🤣
Reactions: 2 users