Blue Air - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Niste date de ieri si de azi de la CLJ.
Ieri: CLJ - CDG - CLJ 70 / 77 pax
Azi: CLJ - BCN - CLJ 124 / 120 pax
CLJ - DUB - aproape 170 pe plecare

"Pe surse", BCN se consolideaza cu peste 100 pax / zbor. Dintre cele ce urmeaza in iunie, LCA pare cea mai "avansata"
confirm, din "interior", BCN merge ok, undeva la 80% LF ochiometric, DUB e cashcow, iar CDG si LHR merg slab. Si asta inainte sa intre BA
 
  • 👍
Reactions: 1 user
70 pax pe CDG nu e chiar atat de slab. Inteleg (tot "surse", na...) ca aproape toti pasagerii platesc servicii aditionale. Poate ca pt o "lume antepandemie" 70 ar fi "slab", dar pentru a cincea rotatie, in momentul asta, pare pe un trend... Care o fi ala, om vedea...
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Interviu Oana Petrescu, rezumat:
- 35% nivel de zbor actual vs 2019;
- iulie- august 75% actual vs 2019;
- 2020 - 1.200.000 pasageri, 30.09.2020 venit 156 mil eur;
- perdere ~45 mil eur, operational 40 mil eur;.
- profit operational la ~80% LF;
- din vanzari se acopera costurile directe(sunt exceptate ratele la avioane);
- 6 aeronave in propietate;
- pana la sfarsitul veri va opera doar NG si MAX;
- decalaj de o luna si jumatate la plata salarilor;
- pana la sfarsitul lui iulie se vor returna zborurile anulate;
- Torino a doua baza pentru Blue Air;
- Torino merge foarte bine, pondere venituri 20% din venituri;
- Torino a castigat cota de piata domestic 25 % in 2019 -> 35% - 2020;
- cota de piata domestic 13% vs 27% in Romania;
- pierderea s-a diminuat semnificativ in ultimele 6 luni.
Post automatically merged:

- din 28.05.2021 revine si pe Luton cu 3 zboruri pe zi in Iunie respectiv in fiecere zi din Iulie.
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Pacat ca nu spune in articol si cum sta Blue Air cu plata taxelor aeroportuare.

Nu ajung degetele de la o singura mana pentru a numara lunile restante....in curand o sa trecem si la degetele de la picioare.
 
  • 🤣
Reactions: 1 user
pana la sfarsitul veri va opera doar NG si MAX
:meparto: MAX-ul opereaza poate ca umbrar.
Nu a mai zburat de o luna si ceva,de cand cu problemele pe electrica ale Boeing MAX si...cine stie cat mai sta.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
M-am uitat de curiozitate pentru ca nu m-am putut abtine, BAW+BLA+ROT+RYR+WZZ pe ruta OTP-LON in datele de 7 iulie cu retur pe 15 iulie si am gasit un total de 15 zboruri scheduled in acele zile… Wizz are 321/321neo pe 5 din 6 zboruri… numai ei au capacitate de 1330 locuri pe data de 7 iulie, in total aproximativ 2535 locuri. Este un exces mult prea mare, nesustenabil, se canibalizeaza cursele intre ele si la acelasi operator. Ajung sa anuleze, sa comanseze si sa umple mai putine avioane cu bilete vandute la pret mai mic…
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Eu trebuie să recunosc că am cam pierdut firul rutelor directe, iar grafica asta nu mă ajuta...
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Aveti idee daca din 2 iunie va zbura Blue Air spre VIE din OTP? Sau arunc banii pe fereastra si ma trezesc cu zborul anulat?
Miercuri 02 Iun., 2021
Bucuresti (OTP) catre Viena (VIE)
0B 1165
Operat de Blue Air
Bucuresti (OTP)
19:00
Durata zbor 1 ore 30 minute
LA TIMP poți verifica statusul zborului aici Status zbor | Blue Air

Trimis de pe al meu J9210 folosind Tapatalk
 
Pe site am vazut si eu ca apare zborul, dar am experienta cu aceasta companie pe ruta OTP TSR ca zboruri incarcate sa se anuleze. Iar problema asta e pe mai multe rute. Ma gandeam ca poate aveti vreo info din “interior”
 
Cu prilejul inaugurarii rutelor IAS-LHR Blue Air a anunțat redeschiderea bazei de la IAS, urmand săopereze rute cum ar fi BCN, FCO sau CDG din orarul de vară 2022
 
  • 👍
Reactions: 1 users
"Pe surse", niste cifre ale Blue Air la Cluj (vineri, sambata si azi):
CLJ-CDG-CLJ 62 / 54
CLJ_DUB-CLJ 169 / 150
CLJ-BCN-CLJ 160 / 116
CLJ-LHR-CLJ 18 / 65
CLJ-AMS-CLJ 56 / 24
In plus, rezervari pentru LCA, primele doua rotatii (incepand de saptamana viitoare), CLJ-LCA 150, respectiv 110.
 
  • 👍
Reactions: 8 users