Blue Air - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Pe segmentul de retur am probleme
:) nu știu care este problema, la mine apare ok
9ca978dd2aefbe1fe34a3ec7821d47c7.jpg


Trimis de pe al meu J9210 folosind Tapatalk
 
Incerc sa fac online check-in pe ruta OTP - LIS si primesc o eroare care zice cam asa:



Inteleg ca pe LIS - OTP nu merge dar nu vad cu ce afecteaza asta zborul OTP - LIS.
A mai incercat cineva in ultima vreme?
A mers din aplicatia mobila.
 
După raportarea realizată de către Tarom, a venit și Blue Air-ul cu datele de trafic.

Total pasageri:36.000 pasageri, LF mediu 86%
Nr pasageri: aprilie 2022 piata RO +22% raportat la aprilie 2019

 
  • 👍
Reactions: 1 user
Au anulat OTP-CGN pe tot orarul de vară, optimiștii incurabili pot achiziționa în continuare bilete pentru orarul de iarnă... :rolleyes:
 
  • 👍
  • 😟
  • 🤣
Reactions: 3 users
Pare cumva logic sa doreasca sa-si consolideze operatiunile pe un singur aeroport din zona, dar nu stiu ce avantaj le aduce aceasta mutate de pe CGN pe DUS (au facut-o si la IAS). Avand in vedere operarea de catre concurenta atat pe EIN, cat si pe DTM, CGN avea avantajul ca le oferea o zona de captare cumva proprie, la sud de Bonn mergand pe valea Rinului pana spre Mainz sau Wiesbaden. Cred ca mai strangeau calatori inclusiv de prin zona Frankfurt-ului.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
@colonelu81 si eu sunt de aceeasi parere ca pe CGN aveau astfel o nisa de piata ... oare este mai interesant pentru ei sa intre pe DUS în concurenta cu Eurowings decât sai fie singuri pe CGN?
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Da, sincer ma depaseste :). Au muncit ani sa-si faca o clientela la CGN, plus ca nu e un aeroport de tip BVA sa zici ca migreaza "de la pasune la oras".

In alta ordine de idei, orare tembele, rezultate probabil pe masura. Initial am crezut ca zborul OTP-IAS e la respectiva ora pentru ca nu au avioane. De fapt, putea fi pus mult mai devreme. Ma intreb cati doritori au fost sa zboare din OTP la 2 noaptea ca sa ajunga la IAS la 3 noaptea ... si cat au platit...
09 May 2022 Iasi (IAS) Bucharest (OTP) 0B60020:385:00 AM4:59 AM5:55 AMLanded 5:37 AM

09 May 2022 Bucharest (OTP) Iasi (IAS) 0B60010:401:55 AM1:59 AM2:50 AMLanded 2:39 AM

08 May 2022 Prague (PRG) Bucharest (OTP) 0B1801:394:25 PM4:49 PM7:25 PMLanded 7:28 PM

Cu o zi in urma tot asa:

08 May 2022 Iasi (IAS) Bucharest (OTP) 0B60020:375:00 AM4:57 AM5:55 AMLanded 5:34 AM


08 May 2022 Bucharest (OTP) Iasi (IAS) 0B60010:381:10 AM1:18 AM2:05 AMLanded 1:57 AM


07 May 2022 Barcelona (BCN) Bucharest (OTP) 0B1082:544:30 PM4:49 PM8:40 PMLanded 8:43 PM
sursa: flightradar24


LE: vad ca in perioada urmatoare se renunta la orarele astea, cele mai tarzii plecari din OTP sunt la 2355, ceea ce este destul de tarziu si asa, dar mai merge... Fluxurile mari sunt totusi oleaca mai devreme
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 users
Am primit un mail de la ei cu o modificare a orarul de zbor pe LHR - OTP, dar, de fapt, zborul meu a fost anulat și am fost mutat pe un alt zbor în aceeași zi, cam cu 1h30 mai devreme (ceea ce nu e o problemă). Evident, acum am alt număr de zbor...
 
Astea sunt cazuri mai norocoase, ca aveau cate 3 zboruri pe zi.

In alta ordine de idei, se da iar cu mopul:
CLJ-LHR out
CLJ-AMS out pana in noiembrie

CLJ/IAS- OTP de la 14/7 au ajuns la 6/7 sau 7/7 in luna iunie; teoretic in iulie se revine la 14/7.
 
  • 😟
Reactions: 1 user
Astea sunt cazuri mai norocoase, ca aveau cate 3 zboruri pe zi.

In alta ordine de idei, se da iar cu mopul:
CLJ-LHR out
CLJ-AMS out pana in noiembrie

CLJ/IAS- OTP de la 14/7 au ajuns la 6/7 sau 7/7 in luna iunie; teoretic in iulie se revine la 14/7.
Se revine la 14/7 din Jul, e un adevar pana la jumatatea lui Jun. Atunci se va vedea care e realitatea, de fapt.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
E si oleaca de haos si indolenta cu atatea rute anuntate, mutate, anulate, reprogramate samd. Si nu fac modificarile in timp util in sistemul de rezervari. Ca sa dau un exemplu: pe data de 10 iunie ( si in fiecare vineri) de pe baza IAS ar trebui sa plece conform orarului:

-IAS-OTP-IAS (0725)
0600 IAS-MUC
0600 IAS-DUS
0710 IAS-LTN

Teoretic baza are 2 avo, practic 4 zboruri in acelasi timp. Stiu ca 10 iunie pare indepartat, dar e clar ca 2 zboruri din astea vor fi mutate sau anulate. Mi-e greu sa inteleg de ce nu ajusteaza in sistemul de rezervari din timp, multe chestiuni neplacute ar fi evitate
Si sunt convins ca mai sunt situatii din astea cu duiumul; de asta am dat pur si simplu intamplator...
S-a rezolvat... MUC anulat complet, DUS amânat deocamdată până în 19 iulie ...

Nu a trecut nici măcar o lună de la marele anunț cu baza de la IAS și s-au anulat zeci de curse...
 
  • 👍
  • 😟
Reactions: 1 users
Cei de la Airlinetravel au centralizat modificarile/amânările curselor de pe Iasi.

Este si un comunicat Blue Air:
,,Din cauza întârzierii livrării aeronavelor programate pentru 2022, Blue Air este nevoita să efectueze o ajustare temporară a capacității bazei sale din Iași, amânând poziționarea celei de-a doua aeronave în Iași până pe 15 iulie 2022.''

 
Reactions: 1 user