Blue Air - discutii

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
19.10
OTP - NAP: 170 - 175/189 pax, zbor operat cu B738 (YR-BMM)
23.10
NAP - OTP: 125 - 130/141 pax, zbor operat cu B733 (YR-BAF)

Zborul de pe 19.10 a decolat cu aproape 3 ore intarziere din cauza unei defectiuni.
O echipa tehnica a reparat unul dintre motoare in fata terminalului.

Cifrele sunt orientative, n-am putut numara personal pasagerii.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Am avut un prieten pe zbor. Au numarat pax in avion de 3 ori, nu le iesea. A avut ceva motiv tehnic cu o baterie...
 
așa am pățit și eu vineri cu 9U, în avion era un pasager în plus față de câți zicea manifestul că sunt... au numărat de câteva ori, pe urmă ne-au verificat cărțile de îmbarcare tuturor, am plecat cu 30min delay.
67 pax + 3 minori / e190
 
Conform skyliner ,cele doua aeronave ar fi destinate pentru ASL Airlines pax ops si nu freighter cum se auzise initial:
Boeing 737 -4D7 28702 2978 YR-BAQ Blue Air ferried 25oct18 BBU-SNN, for ASL Airlines pax ops ( + 28723/2886 YR-BAE)
 
BAO își termină treabă la BMS mâine, iar BAU pe 1 noiembrie. BMK a terminat și el la Azores, au mai rămas doar 2 B737 la LOT, până în 20 20, cele două clasice au revenit de la.WAW zilele trecute
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Date despre punctualitate si despre anulari de zboruri: Blue Air detine recordul de punctualitate si cele mai putine anulari de zboruri, dintre companiile cu un numar semnificativ de rute din Romania



Post automatically merged:


BMS adauga zboruri in Cipru:
Blue Air, the largest Romanian flight operator, has added more flights to their winter schedule to and from Larnaca airport, the company announced on Friday.
The airline, which already has daily flights to various destinations from Cyprus, has added a total of 18 more flights to its winter schedule.

From October 28, Blue Air will be launching a flight to Athens from Larnaca each Tuesday at 6:15pm and a flight from Athens to Larnaca at 8:45pm on Tuesdays.
On Wednesdays, an additional flight has been added departing from Larnaca at 6:15pm and arrive in Athens at 8pm. Another flight from Athens to Larnaca on Wednesdays will leave at 8:45pm as well.
The airline will also add flights to two destinations from Larnaca on Saturdays, a 7am flight to Thessaloniki and a flight from Thessaloniki to Larnaca at 9:45am and from Larnaca to Athens at 7:40pm and from Athens to Larnaca at 10:10pm.
On October 31 and November 7 there will also be an additional flight added to the airline’s schedule from Larnaca to Thessaloniki at 7:30pm and from Thessaloniki to Larnaca at 10:15pm.

As of November 12, the airline will also add two regular flights on Mondays. At 7:10am there will be a flight from Larnaca to London’s Luton airport and one from Luton to Larnaca at 11am. There will also be a flight from Larnaca to Thessaloniki at 7:30pm and a flight from Thessaloniki to Larnaca at 10:15pm.

Blue Air announces additional flights to its winter schedule - Cyprus Mail
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 users
Conform planespotters ,se pare ca BAQ si BAE vor ajunge la Airwork in Noua Zeelanda . Aviz rezidentilor ! :)
 
  • 👍
Reactions: 2 users
YR-BAO a plecat spre SNN!
074182847ec22b15ed1f6e21b2fcd081.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Comunicat BMS:

Aeronava tip Boeing 737-800 ce opera zborul0B3755, pe rutaCluj - Dublin, a decolat conform orarului de zbor la ora 10.10 (ora României), iar după aproximativ o oră de zbor comandantul a solicitat aterizarea pe cel mai apropiat aeroport, în vederea efectuării unor verificări tehnice suplimentare. Astfel, la ora 11.40, aeronava a aterizat în condiții normale pe Aeroportul Bratislava (Slovacia).

Decizia comandatului a fost luată ca măsură de precauție, în urma activării unor senzori la bordul avionului YR-BMP, care au indicat o posibilă depresurizare a cabinei. Echipajul a informat pasagerii cu privire la această situație și au activatmăștile de oxigen conform procedurilor standard. Aceștia au fost cooperanți cu personalul navigant pe tot parcursul procedurii de aterizare.

La această oră, compania Blue Air pregătește o altă aeronavă cu echipaj care să preia pasagerii și să-i transporte către destinația lor. De asemenea, compania le asigură asistență și refreshments (mâncare și băuturi).

Situația nu a pus în niciun moment în pericol securitatea pasagerilor sau a echipajului. Urmează ca imediat după finalizarea debarcării pasagerilor aeronava să fie supusă verificărilor tehnice.
Post automatically merged:

ferry pentru un B738 la 1140UTC către Bratislava de la OTP
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Nu pot sa nu leg evenimentele de genul asta la BMS de aparitia relatarilor privind lipsa fondurilor pentru achizitionarea pieselor si agregatelor de schimb. Mno, poate se potriveste ceva de prin magazie de la Air Moldova, totusi. Hai ca se poate.
 
Hai sa ne înțelegem... domnul de la aeronews mereu a invartit căcatul cand a fost vorba de Blue. Daca erau probleme privind lipsa fondurilor se vedea... 😉
 
Nu pot sa nu leg evenimentele de genul asta la BMS de aparitia relatarilor privind lipsa fondurilor pentru achizitionarea pieselor si agregatelor de schimb. .
Interesanta supozitie! Impartaseste-ne si noua cateva relatari serioase despre asa ceva ,nu le tine numai pentru tine!
 
  • 👍
Reactions: 1 users