Accident BN 2 prabusit in Apuseni

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
3,077
1,319
153
58
CRAIOVA
Un avion, care zbura in interes umanitar, s-a prabusit in zona Belis Scarisoara> La bord se aflau 7 persoane si apartine Scolii Superioare de aviatie!
stirile antena 3
Un pasager de la bord a sunat la 112,a declarat dirctorul aeroport CLJ!
Nu sunt morti!!


<---MERGE cu mesajul lui Mengelaus--->

Am auzit acum la radio. Zbura la OMR ca sa preleveze organe, erau 7 oameni in avion, 5 medici si 2 piloti si se pare ca toti sunt in viata. Sa vedem ce alte informatii apar.

LE

Se pare ca era un BN2, zbura de la BBU la OMR, iar pilot era Adrian Iovan!
 
Last edited by a moderator:
Post tv? Nu te uita la nici unul de stiri. Sunt incredibil de slabi si dezinformati toti. Nuanteaza realitatea in folosul lor.
 
Se pare ca sunt medici de renume in avion!!( Radu zamfir de la Fundeni)

Nu sunt gasiti nici la aceasta ora!!
Elicopterul trimis sa ii recupereze nu a putut ateriza!
Aeronava doar ce a iesit de la reparatii!!!
stirile Antena 1


Se pare ca au ajuns niste salvamontisti la ei si toti ar avea fracturi multiple!!
 
Last edited by a moderator:
nu mai tin minte exact, dar de la cate locuri un avion trebuie echipat cu un ELT? ar fi fost foarte folositor in aceasta situatie
 
OPS 1.820
Emergency locator transmitter
(a) An operator shall not operate an aeroplane authorised to carry more than 19 passengers unless it is equipped with at
least:
1. one automatic emergency locator transmitter (ELT) or two ELTs of any type; or
2. two ELTs, one of which shall be automatic for aeroplanes first issued with an individual certificate of airworthiness
after 1 July 2008.
(b) An operator shall not operate an aeroplane authorised to carry 19 passengers or less unless it is equipped with at least:
1. one ELT of any type; or
2. one automatic ELT for aeroplanes first issued with an individual certificate of airworthiness after 1 July 2008.
(c) An operator shall ensure that all ELTs carried to satisfy the above requirements operate in accordance with the relevant
provisions of ICAO Annex 10, Volume III.

Din EU OPS 1 Subpart L
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Pentru ca in BN nu intra 19 persoane, deci nu e obligatoriu sa fie ELT OB. Se face economie.
Sunt 99% sigur ca nu avea ELT OB.

Cei de la Digi24 sunt deja in zona, in cateva minute vor transmite in direct.
 
Last edited by a moderator:
Pai Zsolt din ce ai postat reiese ca este obligatoriu si pentru avioanele sub 19 POB, doar nu automat. In conditiile in care oamenii sunt in viata ar trebui sa il foloseasca pe cel manual. Eu am gasit asta:
NCO.IDE.A.170 Emergency locator transmitter (ELT)
(a) Aeroplanes shall be equipped with:
(1) an ELT of any type, when first issued with an individual CofA on or before
1 July 2008;
(2) an automatic ELT, when first issued with an individual CofA after 1 July 2008;
or
(3) a survival ELT (ELT(S)) or a personal locator beacon (PLB), carried by the
pilot-in-command or a passenger, when certified for a maximum passenger
seating configuration of six or less.
(b) ELTs of any type and PLBs shall be capable of transmitting simultaneously on
121.5 MHz and 406 MHz.
 
Nu este obligatoriu, dar este recomandat. OO-JET avea/are si el sticker cu "ELT removed".
Eu am luat din EU-OPS, de aici.
 
Zsolt, parerea mea este ca ar trebui sa fie obligatoriu pentru toate zburatoarele.... ceata, zapada, hipotermie, a venit si noaptea si "salvatorii" cauta acul in carul cu fan..... Sa speram ca totul o sa se termine cu bine..... si sa nu mai anunte aiurea ca au fost gasiti, sa lase situatia pe mana profesionistilor!
 
Pe antena 3, acum, in direct Ion Burlui - comandant IGSU!
Se cunosc coordonatele aeronavei dar e greu de ajuns! Mai este si ceata!!
Salvatorii au si 3 caini antrenati!
Separe ca un PADURAR a ajuns la raniti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:
Se stie exact unde se afla avionul, cei de la TV abereaza asa cum spuneau ca BN-ul are capacitatea sa faca un autoland si alte aberatii de genul... Problema este accesul datorita faptului ca este noapte, ceata si zona impadurita.