• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Sep 4, 2018
36
52
18
41
Hamburg, DE
Da, ma vedeam deja cu gold moca pe 2 ani inainte. Cum au primit golzii care au zburat in weekend-ul 17-18 mai anul trecut, chiar daca nu au fost direct afectati de cazatura sistemului de atunci.

Sep 4, 2018
36
52
18
41
Hamburg, DE
https://www.riskiq.com/blog/labs/magecart-british-airways-breach/
"The infrastructure used in this attack was set up only with British Airways in mind and purposely targeted scripts that would blend in with normal payment processing to avoid detection. We saw proof of this on the domain name baways.com as well as the drop server path. The domain was hosted on 89.47.162.248 which is located in Romania and is, in fact, part of a VPS provider named Time4VPS based in Lithuania "

De ce nu ma mira? :))

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,018
1,601
113
Brasov
www.fotocity.ro
Lăsând gluma la o parte, faptul că serverul respectiv se află pe teritoriul României nu este deloc important. Este fix zero, probabil a fost alocat aleatoriu de aplicația providerului.

Sep 4, 2018
36
52
18
41
Hamburg, DE
... eu am facut 2 tranzactii la ei pe site in perioada asta. Va trebui sa urmaresc cardul dupa retrageri de numerar in Rm. Valcea
Nimic care sa merite o discutie indelungata. Ce ma amuza pe mine este doar ca banuiala mea, bazata pe multe incidente anterioare legate de sisteme de plati online atacate, ca ar putea fi implicate si persoane din Romania nu a fost chiar asa de deplasata. De acord, bineinteles, ca poate fi o simpla coincidenta.