Brussels South Charleroi (CRL/EBCI)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
3,077
1,319
153
58
CRAIOVA
Buna seara,
Deoareece se apropie ziua de "chek inn", va adresez rugamintea de a-mi spune, un coleg, cu ce poti sa te "strecori" mai repede la controlul de frontiera pe Brussels South Charleroi:
1. Pasaport
2. Carte de Identitae

Va multumesc frumos pentru raspuns!
 
Am fost acum trei săptămâni și nu îmi aduc aminte să aibă porți speciale pentru pașapoarte.
Așa că va trebui să mergi la grămadă.
Șanse mari să fie debarcare direct sau lângă terminal (nu cu autobuz), deci ia-ți loc în primele sau ultimele rânduri dacă ești pe fugă.
 
OK, multumesc frumos!
Merg, cu familia, la Targul de Craciun peste cca o luna!!
 
Deoarece nu gasesc, din phone, sa postez această remarca, scriu aici:
Zborul W63831, la 1.12.2019 CRA to CRL , over booking 193 rezervări, pax 167 on board ?????( sursa cabin crew)
Preluare de la Charleroi, la ora fixată în rezervare(16:30) compania flibco.com(operare by vitax 4 pax).
Aeroportul Charleroi, la prima impresie, cam de la second hand!
 
Buna ziua,
Deoarece am inceput, aici, postarile cu zborurile mele la Charleroi, inchei tot aici:
W63832, 04.12.2019 CRL - CRA : 157 pax,


In ceea ce priveste preluarea de la hotel, EXECRABIL! Niste mincinosi si era sa pierdem zborul din cauza lor.!!
Nu ii recomand pe flibco.com!
Mint cu nerusinare si sunt inflexibili la solicitarile tale( e-mail, telefon de la receptia hotelului pentru ca de pe mobil nu se poate vorbi cu ei).Tu le spui sa vina sa te preia la o ora rezonabila, agentia de turism le trimite solicitare scrisa cu ora de preluare pentru a te incadra in cele 2 ore de a efectua predarea bagajului, etc., si ei vin cu 2 ore inainte de zbor, mai ia si alti clienti, pe traseu, si ajungi din centrul Bruxelle-ului la Charlleroi cu doar O ORA inainte de zbor. Noroc ca nu au inchis , cei de la wizzair, biroul de check inn.
Altfel, eu imi faceam planuri sa gasesc un zbor spre Bucuresti ( era a doua zi, la Ryanair era booking in acea dupa amiaza) si familia sa prinda zborul de Craiova, ei netrebuind sa lase bagaj de cala!!
Alergam ca in filmul " Home Allone" si am reusit, in cele din urma, sa ma alatur familei si sa venim impreuna acasa!!
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Pai de ce nu ati luat busul din gara? Ca pleaca din 30 in 30 min, si iti socotesti singur la cat vrei sa ajungi la aeroport. Daca pierzi cel planificat il iei pe urmatorul si tot ajungi mai bine.

Daca tii neaparat sa fii luat de la hotel recomand sa iei ori taxi, ori transfer privat. Si nu te baza foarte mult in agentii de turism de pe la noi, sunt sanse mari sa nu se fi facut nici ei intelesi.
 
Tot ce se poate, ca agentia de turism, sa nu se fi facut inteleasa.Este pentru prima oara cand patesc asa ceva!
Am platit preluare 4 persoane, ca si in celelalte dati, cu aceiasi agentie, si la sosire, de la Craiova la Charleroi, nu am avut probleme.
La preluarea de la hotel, au fost pur si simplu fara bun simt! Au cuplat masina, de 6 persoane, cu noi si au facut programul cum au vrut ei, fara sa tina cont de noi 4 ci de cellelate 2 persoane, acre aveau preluraea de la ora 14:00!

P.S.
Serviciile agentiei de turism, din Bucuresti, le folosesc de 15 ani!!
 
De ce ai folosi serviciile unei agentii de turism pentru genul asta de calatorie (bine, in general pentru orice...)?
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Câteodată nu poți scăpa de chestia asta pentru călătoriile de business.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
@tavi in cazul acesta a fost leisure, daca te uiti mai atent, pe 3 Noiembrie a postat despre acest lucru.

Eu peste tot pe unde am fost ori am ales transfer organizat de compania de rental cars, daca am ales sa inchiriez o masina, si acestia nu erau in aeroport.
In cazul in care nu aveam masina, alegeam varianta taxi, uber, transport in comun.
 
O noua idee creata patrunde in aviatie:
Conform aviation.be ,la CRL, pasagerii vor trebui sa plateasca un euro la fiecare folosire a toaletei. Se poate achita doar cu cardul. Mi se pare cam de neam prost . Oricum taxele de aeroport implica si acest serviciu.

 
  • 👍
Reactions: 1 user
Da, cam de c...t.
Adică le faci oricum consumație prin prezența ta acolo și prin faptul că mai iei o apă, un sandwich pe care trebuie să îl elimini apoi undeva.
Nu mai e mult până la taxa pentru buda din avion.
Uite așa ajungem la previziunea lui MOL.
Probabil vom vedea extraoptiune în app înainte de check-in online: "Cumpără 1 minut la toaletă la 50% reducere." Economisești 0.5 euro și te piși și la întoarcere.
 
  • 🤣
  • 👍
Reactions: 2 users
MOL a ramas doar cu zisul (si reclama care s-a tras din mediatizarea zicerii, pentru ca nu s-a luat nici macar el pe sine in serios), iar cei de la CRL chiar au introdus magaria. E o diferenta...
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Pana cand o sa inceapa aeroportul sa miroasa a wc din gara de nord.