• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
6,984
2,452
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Nu ma pot abtine (iar), de ce qoute direct la mesajul anterior?

• 👍
Reactions: 1 user

defence

Well-Known Member
fly-ra 2017
Jun 10, 2014
799
442
63
39
Am zburat vineri LHR - AMS cu KLM Cityhopper iar pe platformă la AMS era YR-FKA.

Se pare că pe Youtube sunt câteva clipuri cu Carpatair operând pentru KLM sau Adria:

• 👍
Reactions: 3 users

Disconnected

Well-Known Member
May 28, 2016
2,062
1,059
113
LRCK
am avut și eu norocul să zbor cu ei în urmă cu un an pe VIE-RIX când operau pentru airBaltic.

• 👍
Reactions: 1 users

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,320
1,032
113
FRA
Singurul Raison d'etre al companiei e ca au 2 F100 in ownerhsip care nu mai au decit valoare minimala peste cea de fier vechi si incearca sa cistige din wetlease un pic mai mult. Dar si echipamentul lor ajunge la uzura fizica normala virstei si mentenantei "ieftinache", ca ma indoiesc ca isi Permit mai mult fiind la limita de jos a lantului trofic.

Disconnected

Well-Known Member
May 28, 2016
2,062
1,059
113
LRCK
să știi că nu am auzit pe nimeni de la Carpatair să se plângă de salarii mici și alte probleme cauzate de un venit redus... mi-e greu să cred că avioanele ar avea parte de mentenanță ”ieftinache”... de asemenea, dacă aveau probleme cu banii, nu cred că se mai apucau să schimbe interioarele avioanelor...

• 👍

Todd is Back

Well-Known Member
Feb 22, 2012
1,078
290
83
Langley Canada
Zilele astea Carpatair zboara pentru Adria Airways

Pagina lor de Facebook prezinta o poza cu doua dintre Fokker-le lor parcate pe apron-ul de la Arad. In ultima vreme vad ca in pauzele dintre wetleas-uri le aduc la parcare pe Arad.

• 👍

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
3,433
1,782
153
Constanta
Colegi cu Blue Air:

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,320
1,032
113
FRA
Aici trebuie sa vedem insa realitatea.
Carpatair are cele 2 Fokkere cumparate ex American Airlines. Sunt activele lor, de mult amorizate, pe care le zboara Pina se vor descompune.
De aceea momentan produc Profit, pentru ca nu mai e nimic de amortizat care sa reduca profitul brut si nu au cheltuieli cu un Leasing etc.

Interesant va fi de vazut daca vor reusi a faca pasul la a cumpara niste E-190/195 de prima generatie acum cu valul asta mare care vine in piata, pentru a ramine competitivi si activi sau daca doar isi vor zbura Fokkerele Pina se descompun.

eurocopter

Well-Known Member
Mar 8, 2012
1,777
511
113
De unde sunt cifrele din graficele de mai sus? Mi se pare cam mult 30mil. lei profit cu doua avioane. ..

Cifrele raportate la finante vorbesc de cifra de afaceri de 19mil. lei si 6mil. lei profit, ceea ce pare mai plauzibil si nu ar fi rau deloc oricum...

oldblueeyes

Well-Known Member
Oct 15, 2012
4,320
1,032
113
FRA
De unde sunt cifrele din graficele de mai sus? Mi se pare cam mult 30mil. lei profit cu doua avioane. ..

Cifrele raportate la finante vorbesc de cifra de afaceri de 19mil. lei si 6mil. lei profit, ceea ce pare mai plauzibil si nu ar fi rau deloc oricum...

tu te uiti pe oglinda siteului listafirme.. dar nu ai observat ca varianta in engleza are cifrele in euro (vezi in grafic)

cifrele sunt consitente cele in lei cu cele in euro