Cea mai buna cale de a deveni pilot de linie.

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Decât sa pierzi vremea cumpărând ore la simulator, mai bine te plimbi cu un avion de banii aia și vezi cum e pe bune.
Ideea este ca vreau sa vad cum e cockpit.ul unui avion de dimensiuni mari + sa fac si eu ceva, nu doar sa fiu pasager. Va urma apoi si restul cu experiente "pe bune" ca sa zic asa, sunt convins ca experienta o sa fie 100% diferita.
 
Daca vrei sa vezi puntea de zbor adevarata sau de dimensiuni mari, cum spui tu, cel mai bine ar fi sa te duci la un echipaj si sa-i rogi frumos sa-ti arate puntea de zbor. Sunt absolut convins ca vei gasi pe cineva amabil sa-ti arate puntea, dupa zbor, bineinteles. Simulatorul de la Cluj nu e "full-motion", ala e mai mult pentru fun, microsoft simulator.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
La sinagapore este un simulator de 737-800 apartinand chiar comapniei boeing, e deschis si pentru marele public (cu rezervare slot), vine cu instructor oficial, full motion, toate cele... sunt si o gramada de companii care fac training acolo pe acelasi simulator si e rezonabil la pret (parca am dat ceva de genul 150sgd/ora)... doar ca e cam departe... dar are si boeing store la iesire 😁
Post automatically merged:


Astia sunt omuletii, vad ca au si in europa acum, dar sunt inchise...
 
Last edited:
Daca vrei sa vezi puntea de zbor adevarata sau de dimensiuni mari, cum spui tu, cel mai bine ar fi sa te duci la un echipaj si sa-i rogi frumos sa-ti arate puntea de zbor. Sunt absolut convins ca vei gasi pe cineva amabil sa-ti arate puntea, dupa zbor, bineinteles. Simulatorul de la Cluj nu e "full-motion", ala e mai mult pentru fun, microsoft simulator.
De acum dupa pandemie cand o sa pot zbura :confused: mersi de sugestie.

La sinagapore este un simulator de 737-800 apartinand chiar comapniei boeing, e deschis si pentru marele public (cu rezervare slot), vine cu instructor oficial, full motion, toate cele... sunt si o gramada de companii care fac training acolo pe acelasi simulator si e rezonabil la pret (parca am dat ceva de genul 150sgd/ora)... doar ca e cam departe... dar are si boeing store la iesire 😁
Post automatically merged:


Astia sunt omuletii, vad ca au si in europa acum, dar sunt inchise...

Cam departe din pacate... :confused:
De mic sunt cu masinile si cand vad ca sunt unii care nu stiu nici chestiile de baza ca de ex ca masina lor are un filtru de aer care trebuie schimbat periodic, raman putin surprins. In momentul de fata, eu sunt persoana aia care nu stie nici chestiile de baza asa ca va multumesc pt rabare si sper ca nu spun prea multe prostii :lol:, incerc sa invat.
 
Dar pe calculator ai folosit vreodata un simulator?
Cand eram prin liceu incercasem cateva "jocuri" dar cum nu stiam ce fac nici macar 5% din butoane, am renuntat repede la idee. Acum parca nu am nici o tragere de inima sa incerc avand in vedere ca de multe ori stau si cate 12 ore pe zi la PC din cauza job.ului.
 
No offense dar daca pana acum nu ai fost curios sa vezi cum arata un cockpit macar in Microsoft Flight Simulator (care e cat de cat apropiat de realitate) atunci nu stiu ce sa zic ... E ca si cum ai vrea sa devii programator dar nu prea te intereseaza sa dai drumul la calculator si sa vezi cum functioneaza. E posibil probabil si asa dar eu nu pot sa imi imaginez un asemenea scenariu.

Inchei cu citatul asta: “Find a job you enjoy doing, and you will never have to work a day in your life.” - Mark Twain
 
Oameni buni, hai sa nu ii mai aplicam palme virtuale peste ceafa, pentru ce nu a facut.
Omul are un vis. Sa il incurajam sa si-l atinga, zic. Asta e unul din rosturile forumului.
 
  • 👍
Reactions: 3 users
OK, hai ca ma bag si eu in seama.
Daca esti graphic designer, trebuie sa ai si un PC+monitor calumea.
Recomand sa investesti o suma mica in hardware si o licenta de prepar3d, si sa intri pe o retea virtuala, gen IVAO.
Acolo iti poti face cateva impresii cum e la zbor (din casa), respectand "regulile aerului". Toti care sunt pe retea, piloti sau ATC, zbooara/controleaza dupa procedurile actuale, incearca sa foloseasca ultimele charturi, etc.
Eu am peste 12 ani pe retea, cu aproape 6000 de ore.
Am vazut multi membri care au intrat pe retea ca la varsta de ~10 ani, iar acum au ATPL si sunt piloti de linie, jurnalist care a decis ca vrea sa devina controlori de trafic aerian, alti tehnicieni, etc.
Cativa sunt si aici pe forum.

Iti recomand cu sa iti vizitezi ro.ivao.aero, sa iti faci cont si sa vezi care e treaba. Divizia RO are o trupa foarte buna de traineri.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
No offense dar daca pana acum nu ai fost curios sa vezi cum arata un cockpit macar in Microsoft Flight Simulator (care e cat de cat apropiat de realitate) atunci nu stiu ce sa zic ... E ca si cum ai vrea sa devii programator dar nu prea te intereseaza sa dai drumul la calculator si sa vezi cum functioneaza. E posibil probabil si asa dar eu nu pot sa imi imaginez un asemenea scenariu.

Inchei cu citatul asta: “Find a job you enjoy doing, and you will never have to work a day in your life.” - Mark Twain

Mi,ar placea sa am jobul asta tocmai ca sa nu mai fie nevoie sa stau la PC, de asta nu am incercat "pilotez" stand tot in fata monitorului dupa 10-12 ore in unele zile... sper ca intelegi ideea.

OK, hai ca ma bag si eu in seama.
Daca esti graphic designer, trebuie sa ai si un PC+monitor calumea.
Recomand sa investesti o suma mica in hardware si o licenta de prepar3d, si sa intri pe o retea virtuala, gen IVAO.
Acolo iti poti face cateva impresii cum e la zbor (din casa), respectand "regulile aerului". Toti care sunt pe retea, piloti sau ATC, zbooara/controleaza dupa procedurile actuale, incearca sa foloseasca ultimele charturi, etc.
Eu am peste 12 ani pe retea, cu aproape 6000 de ore.
Am vazut multi membri care au intrat pe retea ca la varsta de ~10 ani, iar acum au ATPL si sunt piloti de linie, jurnalist care a decis ca vrea sa devina controlori de trafic aerian, alti tehnicieni, etc.
Cativa sunt si aici pe forum.

Iti recomand cu sa iti vizitezi ro.ivao.aero, sa iti faci cont si sa vezi care e treaba. Divizia RO are o trupa foarte buna de traineri.

Mersi de pont, suna interesant, nu stiam ca exista optiunea de a "juca" online. Am sa incerc maine sa studiez putin website.ul, momentan inca nu am terminat munca pe astazi :BangHead:
 
Mi,ar placea sa am jobul asta tocmai ca sa nu mai fie nevoie sa stau la PC, de asta nu am incercat "pilotez" stand tot in fata monitorului dupa 10-12 ore in unele zile... sper ca intelegi ideea.
Offtopic, dar trebuie sa o spun: si eu caut sa scap de calculator exact pentru motivele enumerate de tine. Aitiu' o fi el banos, poti gasi joburi destule chiar pe covidele asta, ai numai greutatea alegerii, etc., dar vine la pachet cu chestii tare urate gen sedentarism cat cuprinde, risc de obezitate, hiperglicemie, etc. La un moment dat ajunsesem sa am senzatia fizica de greata cand vedeam aprinzandu-se dreptunghiul magic in 16:9. Thanks but no, thanks.
La tine ideea e ca tot o sa stai, dar in cockpit.
 
Offtopic, dar trebuie sa o spun: si eu caut sa scap de calculator exact pentru motivele enumerate de tine. Aitiu' o fi el banos, poti gasi joburi destule chiar pe covidele asta, ai numai greutatea alegerii, etc., dar vine la pachet cu chestii tare urate gen sedentarism cat cuprinde, risc de obezitate, hiperglicemie, etc. La un moment dat ajunsesem sa am senzatia fizica de greata cand vedeam aprinzandu-se dreptunghiul magic in 16:9. Thanks but no, thanks.
La tine ideea e ca tot o sa stai, dar in cockpit.

Scuze de raspunsul intarziat, sunt cu casa in renovare, sper sa termin saptamana asta, am uitat complet de forum 😅
Pana la urma cum ai scapat de jobul la birou?