Certificatul Medical Clasa 1

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Carmen

New Member
May 17, 2019
3
0
1
54
Spain
Buna ziua. Certificatul Medical 1 care de cere pentru inscrierea la Cursul ATPL se poate face in orice tara?
Fata mea termina liceul luna asta in Spania si vrea sa se faca Pilot . Aici certificatul costa 500€. Are cetatenia romana si intentioneaza sa studieze tot in Spania.
Multumim
 
Buna ziua, se poate face si este valabil in orice tara din interiorul UE.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Titlul chiar asa trebuie sa fie sau imi scapa mie ceva?
Te referi la ATPL integrat? De la 59.800 pana la 120.000 de euros. La Scoala Superioara de Aviatie Romana am vazut in pagina oficiala ca pretul este de 43.325 . Dau foarte putine informatii in legatura cu planul de studiu( afiseaza preturile pe ora de zbor si de simulador dar nu spun cate ore se vor face)Nu apare nici data de incepere a cursului... Am incercat sa iau legatura cu ei telefonic si am trimis mesaje dar nu mi-au raspuns. In situatia asta oferta lor nu mi se pare de incredere. Nu mai vorbes de cheltuielile care nu sunt prevazute in pretul cursului si de care nu spun nimic... Ofertele din Spania mi se par scumpe dar imi dau mai multa incredere. Vom vizita saptamana viitoare un centru in Tarragona si ne mai gandim...
 
Mă refer că scria ”Certificación Mexicali clases 1”...
 
  • 🤣
Reactions: 1 users
Meh... preferatul meu e domnul cu burlanul.
 
  • 🤣
Reactions: 1 user
A mai facut cineva recent? Tot la fel sunt procedurile? Te duci de dimineata de la prima ora fara programare si scapi cu o singura zi?
 
Update de astazi: Programul incepe la 07:30, cost 820 ron, se poate efectua intr-o zi din ce spun ei, trebuie sa te prezinti bineinteles nemancat pentru recoltarea de sange, dupa poti sa mananci linistit si sa continui cu restu.
 
Reactions: 1 user
Last edit: Am fost astazi la INMAS la 07:30 dimineata, la 14:30 eram cu certificatul medical clasa 1 in mana.

In mare am vizitat urmatoarele cabinete:

Analize de sange + urina (primele)
Radiologie
Neurologie
Chirurgie interna
ORL
Oftalmologie
Audiologie
Psihiatrie
Spirometrie
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Last edit: Am fost astazi la INMAS la 07:30 dimineata, la 14:30 eram cu certificatul medical clasa 1 in mana.

In mare am vizitat urmatoarele cabinete:

Analize de sange + urina (primele)
Radiologie
Neurologie
Chirurgie interna
ORL
Oftalmologie
Audiologie
Psihiatrie
Spirometrie

Salut,

Si eu vreau sa merg sa obtin certificatul medical clasa 1.

Cum au fost doctorii? S-au comportat ok? Intreb asta deoarece am sunat la institut pt a obtine mai multe info cu privire la acest test medical, dar nu prea pareau binevoitori in a-ti oferi info precise. Totul scurt, sec...

Testul psihologic a fost scris si oral?

Merci
 
Salut,

A fost totul ok, testul psihoogic nu a existat, a fost doar un interviu cu un psihiatru.

Poti sa te duci direct acolo linistit de dimineata si sa rezolvi totul in aceasi zi.
 
Am inteles. Banuiesc ca se incepe cu analiza de sange, dar apoi este o ordine anume pe care trebuie sa o respecti sau mergi aleatoriu?
Poate par intrebari stupide, dar sunt tare curios cum decurge totul, cat de exigenti sunt doctorii . Urmeaza sa mi eliberez putin programul si sa ajung la analize
 
Nu sunt intrebari stupide dar am specificat si mai sus, prima oara te duci la analiza de sange + urina dupa care poti sa o iei aleatoriu cum consideri tu ca e mai eficient cu restul. (in functie de cum se aseaza lumea, eu m-am orientat si am terminat mai repede)