• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,275
2,842
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Nema echipament si certificari.

lagrange

Well-Known Member
Feb 5, 2019
357
564
93
35
Romania
Dacă nu la fiecare preluare de informatii, măcar din când în când ar trebuie sa precizeze ca a luat informația de pe acest forum... Bine el pune în articol o scurta conversație cu aeroporul din Katowice, dar se vede clar ca aceasta este realizata după ce a postat @Cumulus informația.

• 👍
Reactions: 1 user

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,275
2,842
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Daca cineva are idee cum am putea identifica si restrictiona accesul unor useri, altfel decat pe baza de IP, este binevenit sa ma contacteze.
Altfel, nu vad alta solutie decat sa ii bombardam mesajele de pe social media cu contre ;)

• 👍

AndreiX

Well-Known Member
Nov 16, 2016
1,081
549
113
Bacau
Bombardarea mesajelor cu contre cred ca i-ar ajuta prin generarea de trafic si expunere suplimentara... cred ca s-ar bucura...

lagrange

Well-Known Member
Feb 5, 2019
357
564
93
35
Romania
Sun d'Or adds Cluj seasonal service

Sun d’Or in summer 2020 season plans to offer new scheduled charter flight to Romania, with the offering of Tel Aviv – Cluj route.
Subject to Government Approval, the airline to operate Boeing 737-800 twice weekly, from 27MAY20 to 11OCT20 (one weekly from 14SEP20).

• 👍
Reactions: 1 users

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,212
2,487
303
55
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
Din sistemul de rezervari:

El Al Israel Airlines LY 5155
Aircraft: Boeing 737-800
Operated by AIR EXPLORE ON BEHALF OF SUN DOR

• 👍

lagrange

Well-Known Member
Feb 5, 2019
357
564
93
35
Romania
Din programul de vara 2020 se pare ca nu va mai fi operata ruta CLJ-IAS.
Ultima cursa in sistemul de rezervari TAROM: 27.03.2020

Datele INSE disponibile la 9 luni 2019, indicau cifre slabe pe această ruta o medie de 24,6 pax/miscare, fiind cea mai slaba medie dintre toate rutele interne (nu am luat in considerare media de pe cele cateva miscari de pe ruta TGM-OTP, care era operata dupa un orar dezavantajos)

• 👍
D

Deleted member 13561

Guest
Nici nu mai contează, oricum o să fie autostradă. 😂😂😂😂

• 🤣

transporter

Well-Known Member
Mar 27, 2012
890
431
63
CLJ
Zborul CLJ-TLV operat de Sun D'Or nu se mai opereaza anul acesta pe motiv de coronavirus. Se va lansa la anul. Cel putin asa scrie pe site-ul Ziar de Cluj (informatie primita de la un prieten).

• 👍

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
3,970
2,385
203
Constanta
”Activitatea Aeroportului Avram Iancu Cluj a fost redusă drastic, este operate o singură cursă regulată spre orașul Malmo din Suedia, dar și zboruri de coletărie și poștă. Am decis trimiterea în șomaj tehnic a unui număr de 220 de angajați pe perioada stării de urgență, am minimizat costurile, am redus programul de lucru”, a declarat directorul aeroportului clujean, David Ciceo.
La aeroport mai lucrează 90 de persoane, în ture
cluj24

lagrange

Well-Known Member
Feb 5, 2019
357
564
93
35
Romania
Consiliul Concurenței a amendat R.A. Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj pentru abuz de poziție dominantă, ca urmare a faptului că managementul regiei a refuzat accesul companiei de handling Romanian Airport Services S.A. la infrastructura aeroportuară.

Amenda este de aproximativ 1,5 milioane de lei.

• ℹ
  • 👍
Reactions: 3 users

Iulia_Cristina

New Member
Jun 18, 2020
21
15
3
19
Cluj
Salutare la toată lumea,
Teoretic urmează să zbor pe 4 Iulie în Palma de Mallorca cu o colegă și nu știm ce să facem în condițiile actuale. Din câte am înțeles, zborurile sunt suspendate din România către Spania și invers pe termen nedefinit.
Wizzair încă nu a anulat zborurile noastre, ba chiar am făcut check-in online. Credeți că mai este vreo șansă ca zborul din 4 Iulie să se efectueze sau ar fi mai inspirat să încerc o reprogramare pentru 5 iulie din Budapesta?

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
1,234
662
113
Ne pui sa ghicim ce ii trece prin cap lui Vela sau Tataru. De exemplu saptamana asta si Italia se califica la reluarea zborurilor, dar nu s-a intamplat. Asta dupa regula imposa de ei.

Sunt foarte imprevizibili si vin cu reglementari la miezul noptii. Sfatul meu, mai asteapta pana luni, sa vedem daca calculeaza bine saptamana asta.

S-a discutat mai mult aici Impact Covid-19 ultimele 2 pagini

• 👍

Dorin

Well-Known Member
Feb 26, 2016
587
446
63
35
Poienarii Burchii
Bine ai venit pe forum, Iulia.

La prima vedere ai avea câteva variante:

1. După cum spune și @alexxy, să aștepți zilele de luni, 22 și 29 iunie (ora 16.00) când se va face actualizare pentru listele cu țări din zona verde. Dacă Spania va fi inclusă, sunt șanse foarte mari ca Wizz să opereze zborurile. Dacă se va întâmpla asta (Spania să fie inclusă în zona verde) și vor anula zborurile din motive comerciale, atunci ai putea aplica pentru despăgubiri.

2. Să schimbi ruta de acum sau să rezervi bilete noi din BUD (depinde cum e mai ok ca preț).

3. Să schimbi zborurile din Cluj pentru alte date, plătind taxa de schimbare și diferențele de tarif. Desigur, altă cheltuială în plus, contând și cazarea (flexibilă sau nu).

4. Să iei în calcul următoarea variantă (prin Nuremberg):
5 iulie CLJ-NUE cu Wizz (38 euro)
6 iulie NUE - PMI cu Ryan (39 euro)
11 iulie PMI - NUE cu Ryan (33 euro)
12 iulie NUE - CLJ cu Wizz (75 euro)
Desigur, sunt câteva riscuri (patru zboruri, cu escală neasigurată, fiind companii diferite low-cost, dar și cheltuieli în plus pentru două nopți de cazare).

Altă variantă (prin Viena):
5 iulie CLJ - VIE cu Wizz (20 euro)
6 iulie VIE - PMI cu Ryan (27 euro)
11 iulie PMI - VIE cu Ryan (47 euro)
12 iulie VIE - CLJ cu Wizz (50 euro)
Aceleași riscuri, aceeași poveste cu cazarea.

Oricum ar fi, pune toate variantele pe hârtie și vezi cum dă mai bine din toate punctele de vedere.
Iar pe viitor recomand să iei în calcul opțiunea Wizz Flex, care costă 12 euro în mod normal (uneori e și cu 1 euro la promoție, dar foarte rar) și care îți va permite să anulezi oricând zborurile și să recuperezi suma plătită (mai puțin taxa Wizz Flex, desigur) sau să schimbi datele zborurilor plătind doar diferența tarifară (fără a mai plăti taxa de schimbare).

Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users