• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

[CLJ] Discutii generale

Iulia_Cristina

New Member
Conform acelei reguli nici România nu se califică. :) Mi se pare o aroganță lipsită de sens.
Post automatically merged:

Bună Dorin,
Eu mă gândeam ca unică alternativă să refac rezervarea pentru plecare din Budapesta și să ne ducă cineva la aeroport, însă mă gândesc cu înfrigurare la trecerea frontierei. Am văzut prin știri că sunt cozi destul de mari, parcă statul ar dori să ne infectăm cât mai mulți.
Post automatically merged:

Probabil că regula logică ar fi fost restricționarea relațiilor cu țările care au acel coeficient mai mare decât avem noi. Cel puțin așa văd eu lucrurile.

Last edited:

Deaf_foto

New Member
Servus sunt nou pe aici...
Mi se pare Wizzair se renunță o aeronavă de la Cluj

S-au anulat zboruri Cluj de la Londra Gatwick,Billund, Liverpool, Malaga

De ce renunță o aeronavă??

Last edited by a moderator:

alexxy

Well-Known Member
Iar pe viitor recomand să iei în calcul opțiunea Wizz Flex, care costă 12 euro în mod normal (uneori e și cu 1 euro la promoție, dar foarte rar) și care îți va permite să anulezi oricând zborurile și să recuperezi suma plătită (mai puțin taxa Wizz Flex, desigur) sau să schimbi datele zborurilor plătind doar diferența tarifară (fără a mai plăti taxa de schimbare).

Gen astazi e promotia :)

lagrange

Well-Known Member
Blue Air devanseaza cu aproximativ o luna startul rutelor de pe Cluj (vor începe în 01 Martie) , iar zborurile spre Londra și Paris vor fi operate pe LHR și CDG!!!

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Deci când am început noi @CalinCLJ cu primul forum (acum vreo 20 de ani), cred ca era cam tot asa ...

Toate zborurile de azi:

ZborCătreOraObservații
0B3502Bucharest09:05AIRBORNE 09:03
RO642Bucharest09:10AIRBORNE 09:13
RO648Bucharest19:40

:crybaby2:

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Mai era un RO către FRA și VIE pe vremea aia, dar cam atât
Nu nu, nici vorba! Nu erau.
A aparut intai VEG Air cu Yak40 si zborul de Verona :)
Si da, @Thomas este ingrozitor ce se intampla. Macar azi e (a fost) asa:

borCătreOraObservații
RO642Bucharest09:10AIRBORNE 09:31
FT3102Hurghada12:00AIRBORNE 12:01
RO648Bucharest19:45AIRBORNE 19:51

lagrange

Well-Known Member
Blue Air va opera pana la urma pe LTN și nu LHR cum erau la un moment dat informatiile.
Pe LHR a rămas o frecventa cu escala pe OTP.

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Români blocați în aeroportul din Istanbul, dintr-o eroare...
Unsprezece români nu au fost îmbarcați de compania aeriană Turkish Airlines la Istanbul, duminică dimineața, deoarece nu aveau testul PCR COVID-19. Asta în condițiile în care testul este obligatoriu la intrarea în România abia din 12 februarie, dar nu din Istanbul, ci din alte destinații, printre care și Dubai, de unde se întorceau ei, scrie site-ul local Știri de Cluj.
„Din păcate, a fost o eroare a agentului de handling care reprezenta Turkish Airlines. Într-adevăr, numai din 12 februarie sunt aplicabile anumite măsuri pentru țări de conexiune. Turkish Airlines le asigură cazare și mâine pasagerii vor sosi la Cluj, prin București”, a declarat David Cicero, director Aeroportul Internațional „Avram Iancu”, Cluj-Napoca.

lagrange

Well-Known Member
De la finalul lunii aprilie 2021 HiSky va zbura regulat din Cluj Napoca spre două destinații internaționale: Lisabona și Dublin.

„Am decis să deschidem baza operațională la Cluj pentru că există cerere, inclusiv din partea agenților comerciali locali. Vom opera atât curse regulate cât și curse charter, iar noua abordare cu care venim în fața pasagerilor, ne face să credem că vom reuși să-i fidelizăm pe toți cei care vor ajunge la bordul aeronavelor noastre. Avem deja mai multe parteneriate agreate, aici în Cluj, iar în scurt timp urmează să facem și alte anunțuri importante”
Iulian Scorpan, Director General HiSky

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Iulian Scorpan ,directorul general,a fost intre 2010 si 2019, director general „Air Moldova”, ceva experienta are.

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Eu nu înțeleg cum o sa le ajungă 2 avioane...
Acuma, din ce vad in orarul de la CLJ, sigur DUB-IAS se face in W cu CLJ, TLV probabil in W cu zborul KIV-TLV. Ramane FRA de acoperit de la IAS. Asa ca, e doar o supozitie, la momentul asta A320 va sta la KIV, iar A319 la CLJ. Sigur, le mai muta, daca va fi cazul. Pe mine ma intereseaza care-s charterele alea de la CLJ...