[CLJ] Discutii generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Eu nu înțeleg cum o sa le ajungă 2 avioane...
Acuma, din ce vad in orarul de la CLJ, sigur DUB-IAS se face in W cu CLJ, TLV probabil in W cu zborul KIV-TLV. Ramane FRA de acoperit de la IAS. Asa ca, e doar o supozitie, la momentul asta A320 va sta la KIV, iar A319 la CLJ. Sigur, le mai muta, daca va fi cazul. Pe mine ma intereseaza care-s charterele alea de la CLJ...
 
In cazul asta baza se justifica. E "ocupat" aproape tot timpul :)
Daca "inchegi" un pic orarele, aeronava asta (YR-SKY) va avea "munca" extrem de grea. 15 rotatii saptamanale (cu sectoare unele lungi de-a binelea: DUB, LIS, AGA, SSH/HRG). Daca nu vine pana in iunie macar o "rezerva", au o misiune extrem de solicitanta.
 
Last edited:
Să vedem ce va fi cu pandemia, dar altfel arată remarcabil CLJ cu noile zboruri Blue Air, Wizz Air, HiSky, Animawings și flydubai...
 
Last edited:
Să vedem ce va fi cu pandemia, dar altfel arată remarcabil CLJ cu noile zboruri Blue Air, Wizz Air, HiSky, Animawings și flydubai...
chiar ca arata bine. Si ce ma bucur ca cei de la aeroport au folosit perioada asta sa construiasca terminal nou, sa rezolve din problemele de capacitate pe care aeroportul le avea deja...
 
  • 👍
  • 🤣
Reactions: 5 users
Si ce ma bucur ca cei de la aeroport au folosit perioada asta sa construiasca terminal nou, sa rezolve din problemele de capacitate pe care aeroportul le avea deja...
Corecta ironia! Da, va fi o problema dar daca tot e sa dam crezare ca fluxurile vor reveni la valorile din 2019 prin 2023-2024... mai e vreme :) Nu cred ca i-a mai pasat cuiva de asemenea investitii in anul asta "altfel". E bine ca nu au oprit lucrarile la TWY noua si ca se pare ca-s cumva in termene.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Corecta ironia! Da, va fi o problema dar daca tot e sa dam crezare ca fluxurile vor reveni la valorile din 2019 prin 2023-2024... mai e vreme :) Nu cred ca i-a mai pasat cuiva de asemenea investitii in anul asta "altfel". E bine ca nu au oprit lucrarile la TWY noua si ca se pare ca-s cumva in termene.
Pe aceeasi nota, pana in 2023, ca sa dam crezare estimarilor, e muult timp, nu are sens nici sa inceapa pregatirile. Ca stim ca oricum se vor misca super rapid si va fi gata imediat. Proiect, autorizatii, finantari, etc.
 
  • 🤣
Reactions: 1 user
Pai si o cale de rulare noua si o imbunatatire a scannerelor de bagaje sunt niste imbunatatiri cu ceva impact pozitiv (inteleg ca trecerea pe la securitate ar trebui sa fie semnificativ mai rapida). Nu cred ca in 2023 se va ajunge la traficul vechi pe aeroporturi, va dura mai mult. Iar sala de asteptare noua de la etaj a ameliorat destul de bine problemele de capacitate ...

Pana atunci o sa intram in Schengen cu aeroporturile macar, sunt curios asta ce impact va avea, adica teoretic se va putea folosi terminalul de zboruri interne si pentru zboruri internationale, nu? Ceea ce va mai fi o imbunatatire ...
 
Cum adica se deschide So!Coffee la CLJ?

E deschisa de ani buni...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
  • 😲
Reactions: 1 user

Comment-ul e de nota 10!


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
1421a5aea801b3b5ebf7419d1abee189.jpg
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 1 user
Nu stiu daca mai e relevant ce trafic era pe Londra in 2019 ... intre timp (in afara de pandemie) UK a iesit din UE, deci lucrurile stau mult diferit acum. Ar fi frumos sa opereze cu succes British pe Cluj, dar am indoieli ca va exista o cerere prea mare pentru ei. Nu pot concura la pret cu low-costul, iar mare parte dintre cei care lucreaza acolo ar prefera low-costul banuiesc ... iar pentru conexiuni nu cred ca vor fi suficienti clienti pentru un zbor zilnic.
 
CLJ-LHR cu British Airways ar merge zilnic, deoarece ruta CLJ-LON este de departe cea mai buna ruta externa de pe toate aeroporturile regionale din RO (cca 400.000 de pasageri în anul 2019).

sI...au trecut la fapte:
BA536: Londra (LHR) 06:50 – 11:40 Cluj Napoca (CLJ) / miercuri;
BA537: Cluj Napoca (CLJ) 12:30 – 13:30 Londra (LHR) / miercuri;
BA536: Londra (LHR) 07:00 – 11:50 Cluj Napoca (CLJ) / vineri, duminică;
BA537: Cluj Napoca (CLJ) 12:40 – 13:40 Londra (LHR) / vineri, duminică.

boardingpass
 
  • 👍
Reactions: 2 users
e clar ca au iesit la bataie cu W6 si 0B pentru pax de P2P, nu cu LH pentru pax de conexiune, altfel nu-mi explic plecarea de pe LHR la 7 AM, conexunile (mai ales transatlantice) nu se potrivesc deloc cu acest program
 
  • 👍
Reactions: 2 users