[CLJ] Lucrările de deviere a Someşului, în zona Aeroportului, încep în martie.

• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,287
2,874
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Cam greu cu iarba in perioada de toamna. In afara de asta, este inca santier intre piste, taxiwayul din vest este inca in lucru, in charturi apare WIP, si nu cred ca va fi terminat anul acesta.
Sunt foarte curios cum va fi in urmatoarea situatie:
O aeronava e pe finala, alta e gata de taxi. Normal, sosirea are prioritate, deci cea de pe apron trebuie sa astepte pana cand se aterizeaza + backtrack 2km + degajare pe F + taxi pe D + intrare pe apron pe A.
Nu cred ca vor fi prea fericiti pilotii si companiile. Astfel timpul de la touchdown time pana la block time va concura cu timpii de pe marile aeroporturi, unde sunt rapid-exit taxiways.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,287
2,874
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Oficial nu exista niciun ETA. In charturile temporare, unde acel taxiway este/va fi ca si WIP (Work In Progress), scrie "Se estimeaza ca, începând cu data de 12 DEC 2013, informatiile coninute în acest supliment vor deveni
cu caracter permanent. "

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,287
2,874
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Vizibilitate destul de proasta la CLJ.

alex

Well-Known Member
Premium Member
May 24, 2012
2,753
952
113
55
CRAIOVA
Am vazut mai devereme pe Realitatea comentarii la inaugurare! Pacat de eveniment. S-a trezit , subit, lumea ca are balizaj pe teren! De atata timp nu a vazut nimeni? Au avut ochelari de cal??

mrares

Active Member
Mar 24, 2013
638
84
43
Hell
@Alex, daca vine un ziarist jumate bou, jumate vaca la roman rezulta o stire de senzatie..... Balizajul ala a aterizat din cer si a ajuns acolo in zbor de randunica..... Ce porumb ar fi putut strange de langa el in conditiile in care suntem in Octombrie si clar nu mai avea cum sa fie porumb pe langa......

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,287
2,874
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Cat de penibil.
Antonescu iar intarzie, showul este intrerupt pentru Domnia sa, al doilea om din stat.
Tun de apa pt Tarom? De ce? Aaaaa, sa ne dam rotunzi? aia e altceva.
Huiduitul, Rosia Montana, gazele de sist, circul, etc nu isi au locul la un astfel de eveniment. Din pacate Romanii mai au de invatat la acest capitol.

mrares

Active Member
Mar 24, 2013
638
84
43
Hell
@Zsolt

Dragu meu, avem de invatat in primul rand sa ne alegem conducatorii din specia oamenilor!!!! Era clar ca asta urmeaza sa fie huiduit.... oricum a fost penbil ca nici macar nu a incercat sa se apropie de oameni, Aroganta de doi lei.......

L.E. Ptiu drace ca iar am dat quote.... mai bine era o rosie!!!

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Feb 13, 2012
1,759
723
113
57
Cluj
www.aviatiacivilacluj.wordpress.com
Oamenilor, potoliti=va !
Una peste alta a fost un show pe cinste ! Atat Aeroclubul cat si Fortele Aeriene au facut cu adevarat spectacol !
Lasati-i naibii de politicieni, eu m-am bucurat de eveniment !
Tarom cu un low-pass a intregit spectacolul.

alex

Well-Known Member
Premium Member
May 24, 2012
2,753
952
113
55
CRAIOVA
Sa lasam fotografiil sa vorbeasca! La asteptam cu nerabdare!!!!!

Raduq

Active Member
Feb 18, 2012
375
36
43
Cluj Napoca - LRCL
@alex: Din surse sigure, cei expropriati au primit banii(dovada si faptul ca nu au mai acordat interviuri televiziunilor) adica mai pe romaneste "le-a fost astupata gura". Cei care protesteaza sunt proprietarii terenurilor din apropierea si vecinatatea balizajului care nu au fost inca expropriati :p
Vor doar sa puna presiune asupra politicienilor ca pe viitor cand le vor fi expropriate terenurile vor primi suficienti bani.

PS: Dar hey, sa nu uitam ca astazi a fost o zi frumoasa. Aeroclubul Romaniei, MAI dar si RoAF merita toata atentia, nu politicienii.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,287
2,874
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Si o pista inaugurata, care .... nu este folosita. Cica prima cursa care aterizeaza pe noua pista. Deh, ca era adormitu la bord. Aia nu a fost cursa, a fost un zbor.
Inauguram austostrazi, dupa care se circula numai pe o banda, inauguram santiere, dupa ce ne caram cu utilaje cu tot, inauguram o pista, care ramane inchisa cel putin pana la jumatatea lui decembrie.
Calin, te rog sa ma ierti, dar nu pot sa ma bucur pentru astfel de chestii.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

alex

Well-Known Member
Premium Member
May 24, 2012
2,753
952
113
55
CRAIOVA
De ce sa ne mai miram?? S-a inaugurat podul de la Calafat si dupa 2-3 luni se constata ca are defecte??!! Sper ca aceasta pista sa nu "crape", asa cum s- a fisurat 08L la OTP acum cativa ani!!!!
Pacat ca evenimentul de la CLJ s-a perceput, in tara, ca un mic spectacol cu "huiduieli"! Cred ca in realitate a fost un spectacol grandios! Pacat ca ramane inchisa pista!!

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Feb 13, 2012
1,759
723
113
57
Cluj
Asa, de ce sa te iert ?
Stai sa vedem ce nu inteleg eu ? A aterizat ROT 643 OTP - CLJ. Incepand de azi 07/25 e operationala. Unde nu pricep eu ? Conform AIP pista 08/26 devine TWY D. Eu ce nu inteleg din toate astea ?
Vorba lui Radu, de ce sa nu ne bucuram de ce am vazut azi ?
Va spun odata pentru totdeauna : sunt adept ferm al protestelor impotriva RMGC, DAR azi si acolo nu era loc pt proteste. O sa invatam vreodata sa fim si civilizati ? Macar din respect pentru George Rotaru si echipa lui de la Aeroclubul Romaniei , a lui Adrian M de la Baza Aeriana 71, a lui Doru Baciu, etc. Sunt 364 de zile plus 20 de ore pentru proteste, cele 3-4 ore trebuiau tratate altfel.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,287
2,874
903
41
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Calin, totul ref aeroport si taxiway este viitor.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

CalinCLJ

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Feb 13, 2012
1,759
723
113
57
Cluj
Zsolt, ca vechi amici, acuma o sa te corectez:
1. Adormitu' a venit cu un avion privat, cursa Tarom ROT643 OTP - CLJ a fost cursa "as scheduled". Deci a fost cursa, nu zbor.
2. Tocmai a coborat la 4300 feet si ILS established on rwy 25 Tarom ROT 649 OTP-CLJ. "Viitorul incepe azi", Zsolt !

Ovidiu Veres

Well-Known Member
Mar 29, 2012
831
750
93
39
Cluj-Napoca
Hai ca am ajuns si eu la net. Super ziua! Imi doresc din tot sufletul sa ma fi prins careva cu spatele la mai marii tarii si ai orasului pozand plin de interes zburatoarele.
Caci la asta s-a redus intreaga zi. Am fost 100% concentrat pe zburatoare si 0% pe politica si proteste.
Pe scurt: pe platforma a fost misto, am tras cadre faine, am cunoscut pe real si lume buna (Mengelaus - mersi din nou pentru cel mai impecabil check-in, Alex - raman dator pentru sticla, si inca cativa colegi de pasiune aviatica), am colaborat foarte bine cu Aeroportul Cluj, l-am cunoscut si pe Mihai Sturzu (trupa Hi-Q), in țol festiv de Aeroclubul Romaniei, bagat destul de tare in aviatie, am pozat, apoi a urmat o experienta de neuitat cu YR-ASA, nu ca n-as mai fi zburat, dar pista noua e chiar noua si se simte, in plus cadre de interior, cabina, crew, pax, momentul priceless din cabina cand pe la 4000m captain discuta cu f/o ceva de genul "no, unde mai mergem acum?", zborul fiind de survol, fara alta destinatie decat intoarcerea pe CLJ, o zi intreaga petrecuta cu oameni cumsecade.

Hai! Gata! Urmeaza pozele! Dar pe rand ca "e" multe si mai trebuie sa ne si odihnim in week-end.

P.S. Primesc tot mai multe feedback-uri pozitive din public, c-a fost ok, comentariile au fost foarte faine, totul bine organizat.