• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Cumulus

Well-Known Member
Nov 21, 2017
554
603
93
LRCL
@lagrange tot pentru cules sparanghel Smartwings a efectuat pe 18martie un zbor CLJ-SXF (acft OK-TVO), astazi 20mar a mai fost CLJ-STR (acft OK-SWT) si iar un CLJ-SXF (acft OK-TSR)

Cumulus

Well-Known Member
Nov 21, 2017
554
603
93
LRCL
Astazi 25 martie va opera Helvetic un zbor cu HB-JVN (E190) sosire 14:20 CLJ de la GVA plecare 15:00 catre ZRH (ore locale)

Pe 28 martie va opera Israir, sosire 22:10 de la TLV, plecare 23:10 catre TLV (acft va fi un A320)

• 👍
Reactions: 1 users

pisco-sour

Active Member
Sep 4, 2018
102
133
43
43
Hamburg, DE
Cules sparanghel.
Is this A thing???
Si eu am fost mirat cand m-am mutat in Germania. Sezonul sparanghelului (cam o luna jumate in martie - aprilie) e o chestie majora in cultura germana. Au zeci de retete si de abia asteapta sa le mai coaca, eu uram sparanghelul dar prajit si rulat in bacon il suport. Problema cu el este ca poate fi cules doar manual si o oarecare indemanare si experienta sunt necesare. Polonezii s-au scumpit in ultimii 10 ani asa ca raman doar culegatorii sezonieri romani care trebuie adusi acum cu un pod aerian ca ungurii si austriecii nu-i lasa sa treaca. O mica oportunitate pentru liniile aeriene in lunile astea crunte.

LE: O alta este si va fi personalul din casele de batrani. Sute de mii de est-europeni lucreaza la gri in aceasta zona si deja sunt probleme majore in sistemul de ingrijire al batranilor.

Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users