[CLJ] Miscari

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Am fost coleg cu David in liceu. Nu am fost si nu-s "fanul lui". Numa' ca aici e lucru' dracului.
Sa luam informatiile pe rand:
- primul charter a plecat la 12,00 la Berlin, ultimul pleaca la 21,50 la Dusseldorf.
- oamenii au fost adusi de catre firma/firmele de recrutare intre 7,00-9,00 la aeroport. TOTI.
- in interior afluirea s-a facut cu distantare, cu culoare, etc...
- afara e spatiu public, proprietate a CJ Cluj gestionat de catre firma GOTO Parking, prin contract de concesiune cu CJ Cluj caruia ii "varsa" anual zeci de mii de euro ca redeventa
- tare ma indoiesc ca Romatsa nu stia de zboruri, macar si pentru ca trebuiau depuse planurile de zbor, indiferent cat de cer liber european o fi intre Romania si Germania
- Orban si Bode nu au absolut nici o autoritate asupra aeroporturilor care nu-s la MT. Dau din gura ca no, asa "da bine"
- o fi gresit Ciceo, da' tu cand te trezesti cu 30 de autocare in parcarea gestionata de tine, ce ciuciu fac? Ca daca erau 10 "ultrasi", "golani", whatever de la "U" Cluj, 10 15 minute veneau 10 dube de jandarmi :)
Daca imi mai amintesc va mai zic :)
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Ceea ce se imputa aeroportului este ca cica nu ar fi anuntat Consiliul Judetean, ISU, alte autoritati abilitate sa ia masuri in parcarea respectiva. Adica ceilalti zic ca ei nu stiau ca o sa fie atatia oameni acolo pt ca nu au fost anuntati si nu au putut lua masuri sa se respecte "distantarea sociala" in parcare.

Probabil ca arunca pisica moarta de la unul la altul. Nu stim ce vina are sau nu Ciceo, a cui e vina de fapt. Faza e ca de mult vroiau sa il demita cei de la Consiliul Judetean (e ceva conflict acolo intre ei) si asta ar putea fi motivul perfect pt miscarea asta.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Hai sa facem un exercitiu de imaginatie: sa zicem ca astea erau chartere turistice. Pai daca tu ai cursa la 19,55 sau 20,50 sau 21,55, te astepti sa ti-i aduca turoperatorul in aeroport la ora 9,00? Repet, nu-s deloc fanul lui Ciceo.
 
De fapt politicienii doar urla în legatura cu propria incompetenta ...

Pai cu ce se ocupa ei, sau ma rog, au si ei ceva secretari de stat, ceva asistenti etc. care nu le fac un briefing de stiri?

Pai cum este posibil ca ministrul sanatatii sa declare:
"Mi-e greu să cred că Germania primeşte 10.000 de muncitori" :BangHead: :BangHead: :eusa_doh:

Sau el nu stia ca din cei aproximativ 300.000 de muncitori sezonieri care anual lucreaza în Germania în agricultura în mod normal 60-70% sunt români? Sau el nu se uita si el o data pe zi la stiri, macar sa arunce o privire pe titluri? De pe Digi24:
Germania va primi 80.000 muncitori sezonieri străini pentru strângerea de fructe și legume

03.04.2020 18:16


Revenind la subiect: mâine Bulgarian Air Charter cu M82 la NUE
 
  • 👍
Reactions: 3 users
O tara de IDIOTI. Iertati-ma dar nu ma rezist. Toata dimineata televiziunile "de stiri" urlau ca 6 avioane sunt blocate la sol la CLJ pana vine ordinu' lui peste prajit de la MT. De fapt nu era niciunul, ca erau in Germania in asteptare.
Ordinul nu a mai venit (era si aiurea, ce ordin sa dea MT care sa reglementeze inclusiv firmele de recrutare care, eventual, sunt sub patronajul Ministerului Muncii), si brusc, s-a dat semnalul : 2 Eurowings + 1 Condor la Cluj, 1 Condor la IAS, cate un EnterAir la Siboiu si Otopeni, si a mers apoi totul snur.
Repet: intr-o tara UE, zboruri intraUE ale unor companii UE. Ce han-tatar de "ordin de MT" trebuie? Plan de zbor la AACR si atat. dar incompetentii sulii habar nu au!
Iertati-ma, va rog pentru limbaj dar enough is enough! :)
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Nu stim ce vina are sau nu Ciceo, a cui e vina de fapt. Faza e ca de mult vroiau sa il demita cei de la Consiliul Judetean (e ceva conflict acolo intre ei) si asta ar putea fi motivul perfect pt miscarea asta.
E clar o fortare pentru schimbarea directorului, pt mine a fost clar cand am vazut declaratia premierului: directorul aeroportului trebuie schimbat urgent (nimic despre stabilirea vinovatilor)
 
A fost postat acum o ora de MT, pe pagina lor de facebook. Inca nu si-a facut efectul cafeaua de dimineta? ca eu nu vad nimic referitor la aglomeratia din terminale/aeroporturi.

 
Adica sa inteleg ca se face o notificare individuala pentru fiecare zbor? Daca nu gresesc la calcule, in total vor fi cam 250 de zboruri pana la sfarsitul lui mai. ce notificarea sulii trebuie daca depui plan de zbor? Sai cumva a fost "inghetata" legislatia europeana, ca eu nu am auzit asa ceva.
 
(A1029/20 NOTAMN
Q) LRBB/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/4501N02531E999
A) LRBB B) 2004110813 C) 2004302059 EST
E) COVID-19: FLIGHT RESTRICTION.
STARTING 13.04.2020, IN ORDER TO OBTAIN APPROVAL TO PERFORM
TRANSPORT FLIGHTS OF SEASONAL WORKERS FROM ROMANIA TO OTHER STATES,
THE AIR OPERATOR SHALL SUBMIT A REQUEST TO ROMANIAN CAA AT LEAST 48
HOURS BEFORE THE SCHEDULED FLIGHT TIME. THE REQUEST SHALL CONTAIN:
A. NAME, ADDRESS, CONTACT DETAILS, NATIONALITY AND ICAO
DESIGNATOR OF THE AIR OPERATOR,
B. A/C TYPE, REGISTRATION MARKS AND CAPACITY,
C. A/D OF DEPARTURE, A/D OF DESTINATION, ROUTE,
D. OPERATING SCHEDULE,
E. NAME, ADDRESS AND CONTACT DETAILS OF THE TOUR OPERATOR,
F. A COPY OF THE CHARTER CONTRACT IN ROMANIAN LANGUAGE OR
TRANSLATED INTO ENGLISH,
G. AGREEMENT OF THE ROMANIAN DESTINATION AIRPORT REGARDING
OPERATION OF THE FLIGHT,
H. AGREEMENT OF THE HANDLING AGENT AT ROMANIAN AIRPORT,
I. STATEMENT CONCERNING THE PERSON RESPONSIBLE AT THE
EMBARKING ROMANIAN AIRPORT FOR ENSURING COMPLIANCE WITH
PASSENGER RIGHTS, INCLUDING ACCOMMODATION OF PASSENGERS
DUE TO CANCELLATION/DELAY OF FLIGHT, UNTIL PASSENGERS ARE
BOARDED FOR FINAL DESTINATION FLIGHT OR, AS THE CASE MAY BE,
FOR RETURN TRANSPORTATION TO THEIR RESIDENCE,
J. NAME, ADDRESS AND CONTACT DETAILS OF THE RECRUITMENT
AGENT OR AGENTS IN THE ROMANIAN TERRITORY,
K. COPY OF APPROVAL GRANTED BY AUTHORITIES OF DESTINATION
COUNTRY FOR CONCERNED FLIGHT, IN ROMANIAN LANGUAGE OR ENGLISH.
REQUEST SHALL BE SENT BY FAX: +40(0)21-2081572/-2334062 OR
E-MAIL: OVERFLIGHT AT CAA.RO)

(A1017/20 NOTAMR A0962/20
Q) LRBB/QAFXX/IV/NBO/E /000/999/4501N02531E999
A) LRBB B) 2004100540 C) 2004302059 EST
E) COVID-19 - INFORMATION
BASED ON THE DECISION OF STATE AUTHORITIES,
1.ALL AIRCRAFT CARRIERS HOLDING AN OPERATION LICENSE IN
ACCORDANCE WITH EUROPEAN UNION REGULATIONS ARE ALLOWED TO PERFORM
NON-SCHEDULED FLIGHTS (CHARTER FLIGHTS) TO CARRY SEASONAL WORKERS
FROM ROMANIA TO ANY OTHER STATES. THESE FLIGHTS ARE SUBJECT TO
PRIOR APPROVAL GRANTED BY THE COMPETENT AUTHORITIES OF THE
COUNTRY OF ORIGIN AND COUNTRY OF DESTINATION
2. PREVIOUS PROVISIONS DO NOT APPLY TO HEALTH AND SOCIAL
ASSISTANCE WORKERS)
 
Maine la CLJ dupa ce am vazut eu ar fi acele 6 zboruri teoretic posibile (dupa noua procedura, cu 4 ore între zboruri). O aberatie bine-nteles ... Ca atunci de ce numai între aceste zboruri charter nu si între cele charter si cele câteva care se mai efectueaza regulat sau între cele regulate ... dar ma rog dispozitii politice de la MT unde probabil cei ce decid si scriu asemenea reglementari de procedura habar nu au cum functioneaza un aeroport

teoretic ... ar trebui primul zbor sa fie la ora 2 si ultimul la ora 22 ...

- Condor -> FKB
- Eurowings -> FKB, DUS
- TUIfly -> FKB
- Enter Air -> HAM
- SunExpress -> FKB

În alta ordine de idei, joi, 16.04 la prânz este prevazuta o noua cursa Bulgarian Air Charter cu MD82 ;)
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Pe site-ul aeroportului apare acest zbor:

OE 601INNSBRUCK16:00

Si asta tot cu muncitori ? Sau e altfel de charter ?
 
Azi ALK Airlines cu MD82 (fosturl YR-OTL) pentru zborul catre HHN
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Mâine mai face si ROT un zbor charter cu muncitori pe ruta CLJ-HHN
 
  • 👍
Reactions: 2 users
De la 1 iunie pentru Fedex/Tnt va zbura Swiftair Hellas cu un Metro III inlocuind L-410 operat de Silverair.
 
  • 👍
Reactions: 5 users
@tzifrea A fost pe 05may2020 un C550 (reg. OY-ERY), a avut doua zboruri, unul dimineata si altul seara.


Maine va mai fi un charter:
operator: Air Hamburg Luftverkehrsgesellschaft MBH
acft: E135
reg: D-ARMY
ruta: LYBE-0955UTC -LRCL-1100UTC -UWWW
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Info : LH, FR, 0B, XC, FHY, FEG si-au anulat toate zborurile de la CLJ pentru luna iunie.
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Budapest Aircraft Service (amintiri de pe vremea MALEV-lui) va opera urmatorul zbor:
19.06
BUD-CLJ arr 16:30 local
CLJ-SCV dep 17:00 local
20.06
SCV-CLJ arr: 00:45 local
CLJ-BUD dep:01:00 local
---acft reg. HA-FAN (EMB 120)
 
  • 👍
Reactions: 1 user