• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,638
1,721
113
53
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
la ora actuala nu se mai pot face rezervari de loc la ei pe site ...

AIR06

Moderator
Staff member
fly-ra 2017
Apr 20, 2012
2,899
1,329
113
Constanta
Seriooos ? Nu ma asteptam sa vanda asa bine . Deci se pleaca cu casa inchisa ! :copas:
Acum serios ,@tavi ,iar te-ai jucat de-a rezervarile ? Nu ti-a ajuns WZZ?

Dorin

Well-Known Member
Feb 26, 2016
465
272
63
33
Poienarii Burchii
Râsu-plânsu, dar să iei atât de rău startul? Nici măcar nu l-au luat încă.
Cred că ar fi prins din plin o companie de elicoptere. Una profi, una care mai de care. Una care să merite banii.
Și-atât. Vom mai vedea ce va mai fi. Eu spun pas singurei tentative de a cumpăra un bilet + bicicletă de 45 de euro pentru OTP-SCV.

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,638
1,721
113
53
Göttingen/Germania
Ce a ieșit este din păcate o decepție pentru mine.

Sigur, eu și decepțiile sau așteptările mele nu sunt relevante până la urmă, dar este păcat pentru că foarte probabil se vor arde niște bani degeaba, se vor acumula niște frustrări la personal și mai ales clienți, se va vorbi de țepe și de hoți și asta va dăuna întregii branșe.
Mda, nu cred ca trebuiai sa fi mama omida sau cine stie ce expert ca sa anticipezi asta ... dar cred ca aici se opreste operatiunea asta.

Ma rog, mai bine asa probabil, multi clienti frustrati desigur ca nu vor fi la ce si cum si-au oferit serviciile, pe SCV pot fi pusi pe ROT, pentru MAD tot asa via OTP si în rest, ceva despagubiri de 250,-€ pentru anulare ...

Nu cred ca va fi operata nici o singura cursa ...

Peter

Well-Known Member
Aug 5, 2014
1,992
1,077
113
YR-ASD
Flightdiary
My fr24 profile

alexxy

Well-Known Member
Dec 8, 2013
803
276
63
Eu totusi cand inchid usa, o deschid inainte... Sau na, ca sa inchizi ceva trebuie totusi sa fie deschis.

dc9northwest

Active Member
Apr 16, 2012
132
59
28
SEA
Ar fi trebuit sa actioneze in parteneriat cu Air Belgium, in "no idea how this business works" alliance.
Post automatically merged:

Ma rog, mai bine asa probabil, multi clienti frustrati desigur ca nu vor fi la ce si cum si-au oferit serviciile, pe SCV pot fi pusi pe ROT, pentru MAD tot asa via OTP si în rest, ceva despagubiri de 250,-€ pentru anulare ...
De-asta ziceam de Air Belgium, au avut si ei de despagubit vreo 60 pax pentru 30 de zboruri :D

Last edited:

Klausenburg

Well-Known Member
Nov 30, 2015
1,098
384
83
33
Cluj-Napoca
Air Belgium a primit cu intarziere dreptul de survol deasupra Rusiei. Practic au fost obligati sa intarzie cu lansarea. La fel ca si saga obtinerii AOC-ului: au trebuit sa astepte peste doi ani cu rabdare. Daca vor avea succes sau nu, vom vedea. Cert e ca zboara pe ruta lansata (spre deosebire de Cobrex) si de curand au incheiat un contract cu turoperatorul chinez U-Turn. Cobrex e din alta galaxie ;)...

[Trip Report] Air Belgium inaugural flight Charleroi - Hong Kong - Aviation24.be

Chinese tour operator U-Tour is leaving Liège Airport and signs agreement with Air Belgium - Aviation24.be

dc9northwest

Active Member
Apr 16, 2012
132
59
28
SEA
Air Belgium a primit cu intarziere dreptul de survol deasupra Rusiei. Practic au fost obligati sa intarzie cu lansarea. La fel ca si saga obtinerii AOC-ului: au trebuit sa astepte peste doi ani cu rabdare. Daca vor avea succes sau nu, vom vedea. Cert e ca zboara pe ruta lansata (spre deosebire de Cobrex) si de curand au incheiat un contract cu turoperatorul chinez U-Turn. Cobrex e din alta galaxie ;)...
Daca e s-o luam la puricat, Air Belgium n-are zborurile in niciun GDS (sau cel putin nu le avea acum vreo 2 zile), adica COBREX era mai tare ;)

Dreamliner

Active Member
fly-ra 2017
Apr 27, 2014
251
95
28
30
Dar ce s-a întâmplat cu zborurile de Verona? Că pe acelea le-au anunțat, dar nu au anunțat că le-ar fi anulat? Mai rămân?

Recunosc, deznodământul îmi era previzibil de la bun început, așadar nu am urmărit/acoperit subiectul cu prea mare interes.

tavi

Administrator
Staff member
fly-ra 2017
Dec 6, 2014
5,018
1,601
113
Brasov
www.fotocity.ro
Ca să înțeleg până la capăt. Cobrex anulează doar cursele programate, o să continue să zboare pentru alții?

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
3,638
1,721
113
53
Göttingen/Germania
de doua zile CBX opereaza pentru CSA operând printre altele ieri chiar o cursa PRG-OTP si acolo zboara la greu, facând 4 rotatii în 24 de ore (CPH, OTP, CPH, ODS)