Corendon Airlines (XC/CAI) / Corendon Airlines Europe(XR/CXI)

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Thomas

Well-Known Member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,991
3,475
303
59
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
[IMG]
Din 01.11.2019 Corendon Airlines deschide ruta regulata AYT-OTP operata pe durata orarului de iarna în fiecare vineri (01.11-03.01 si 14.02-27.03) operate cu 738:

XC 551 08:15 AYT - 09:05 OTP
XC 552 10:05 OTP - 12:50 AYT

Biletele sunt puse în vânzare pe site-ul lor, dar si pe marile site-uri de comparatii gen momondo


În perioada sarbatorilor nu sunt bilete disponibile vânzare, banuiesc ca acolo sunt alocate toate pentru turoperatori.

Sigur, multe locuri din avion sunt acontate de turoperatori (de ex. Prestige), dar se gasesc bilete la liber.

Banuiesc ca vor continua si în sezonul de vara.
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Dar nu prea inteleg utilitatea rutei ,ce sa faci in Antalya in noiembrie sau februarie?
 
Dar nu prea inteleg utilitatea rutei ,ce sa faci in Antalya in noiembrie sau februarie?
recreere, relaxare

cred ca România este printe putinele tari din UE care pâna acum nu a avut curse de iarna la AYT.

Doar asa ca idee, exemplu la repezeala: CGN-AYT 10/7 tot sezonul de iarna.
 
  • 😲
Reactions: 1 user
Daca erau curse macar 2/7...ca sa stai 3-4 zile ,nu 7 zile.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
300€ doua persoane cu bagaj de cala inclus nu-i rău deloc, dar cum a spus și colegul de mai sus cam mult sa stai 7 zile in Noiembrie..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Antalya: tabel climatic și vremea în noiembrieDate istorice din ultimii 9 ani în detaliu:

Nu știu ce vorbiți voi.

La asemenea vreme se poate face un concediu perfect ”de odihnă”, fără nebunia de animație, fără aglomerație, fără îngrămădeala și coada de la masă, întins în șezlong pe plajă și citind o carte bună.

Temperatura medie a apei mării este de 21°C.

Recreere totală :)

În plus se pot face excursii în Capadochia etc.
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 5 users
Corendon va opera si OTP-HRG în orarul de iarna dar, cel putin pâna acum, aceste zboruri nu sunt comercializate si free ci doar in pachete pentru turoperatori:

CAI 401 07:00 HRG - 11:10 OTP
CAI 402 12:10 OTP - 14:20 HRG

în fiecare luni, 18.11-13.01 si 02.03-27.04

 
  • 👍
Reactions: 1 users
doar asa ca info: si Christian Tour are în sezonul de iarna ce urmeaza o cursa saptamânala fara întrerupere (02.11.19-02.05.20) în program (Blue Air)
 
Astazi (si parca si maine) ,reducere 50% de black friday .
Am vazut OTP-AYT de la 17 eur pe segment .
 
  • 👍
Reactions: 1 user
g4X9Z04.png


M-am uitat un pic la orare si asa este. O aeronava Corendon va fi bazata la OTP în vara si va opera în W atât la HRG cât si la AYT.

Nu prea am timp, poate se joaca cineva prin zboruri pe www.fibula.ro trebuiesc simulate rezervari, pe linkul de sus mai este orarul de anul trecut.

Exemplu:

din 01.04, miercuri:

06:30 CXI 3001 OTP - HRG 08:50
09:40 CXI 3006 HRG - CLJ 14:40
15:30 CXI 3005 CLJ - HRG 17:30
18:25 CXI 3002 HRG - OTP 22:55

Cred însa ca numerele de zbor ar trebui sa fie CXI, adica sa opereze Corendon Airlines Europe, nu stiu daca o companie turceasca are voie sa opereze asa de simplu România - Egipt ...

Deci, se gaseste careva sa faca tot programul?
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
am corectat CLJ în loc de IAS cât si numerele de zbor care sunt într-adevar asa cum ma asteptam corecte cu codul CXI, deci Corendon Airlines Europe va avea o aeronava bazata la OTP
(sursa: sistemul de rezervare al Tez Tour).

Dar cred ca ajunge un singur topic ...
 
Deci, se gaseste careva sa faca tot programul?

Mda ...

Programul pentru aeronava bazata la Bucuresti (320):

luni: OTP-AYT-TSR-AYT-CLJ-AYT-OTP
marti: OTP-AYT-BCM-AYT-CLJ-AYT-OTP
miercuri: OTP-HRG-CLJ-HRG-OTP
joi: OTP-AYT-CRA-AYT-XXX-AYT-OTP
vineri: OTP-BJV-OTP-AYT-SUJ-AYT.OTP
sâmbata: OTP-AYT-CLJ-AYT-XXX-AYT-OTP
duminica: OTP-HRG-TSR-HRG-OTP

cam asa ar trebui sa arate ...

Alte curse Corendon din România vor fi operate cu aeronave de pe baza din AYT (1xTSR, 2xIAS, 2xTGM, 1xSCV, 2xOMR, 1xARW, 1xBAY, 1xCND), respectiv HER (1xIAS), BJV (1xOTP, 1xCLJ) si GZP (1xOTP).

O prezenta masiva pe piata ... va deveni un brand probabil pe piata din România.

Poate în anii urmatori vor vinde si locuri direct de pe alte aeroporturi. Cel putin pâna acum însa nici cele de pe OTP nu sunt în vânzare directa la Corendon pentru la vara.
 
  • 👍
Reactions: 7 users
Foto pe care a pus-o @Thomas mai sus arata un Airbus deci, fie va fi un avion inchiriat de catre Corendon (toate trei Corendon ,am inclus si Dutch, au doar Boeing in flota) fie ,in bunul obicei ,cine a facut reclama a trantit o bucata avion,indiferent ca a fost al fratilor Wright sau Concorde.
Inclin spre varianta doi.
 
Incepand cu 26 iunie 2020 Corendon reincepe sa zboare.
Din pacate a scos OTP din oferta.
 
Corendon Airlines guarantees to return all German passengers who were identified to have caught Coronavirus during their vacation in Turkey, and who bought their return tickets from Corendon Airlines, back to their own countries once their treatment is completed.

Corendon Airlines also gives the families of these passengers the flexibility to return to their countries whenever they want.


Your Return from Your Vacation in Turkey is Secured - Corendon Airlines
 
  • 👍
Reactions: 2 users
Corendon revine cu zboruri regulate în România în vara 2022:

XC 277 AYT 08:15 - 10:25 CLJ
XC 278 CLJ 11:25 - 13:35 AYT

1/7 - vineri, 27.05 - 30.09
 
  • 👍
Reactions: 2 users