[CRA] Chartere din Craiova

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Initial a fost anuntat, la aeroport, astfel:
Sosire:
DATE:27.12.2021
CALLSIGN:0B9282
ROUTE: DXB-CRA
STD:14:00 UTC
STA:19:15UTC
A/C:B737 - 8MAX(A/C REG TO BE ADVISED)
TYPE:LIVE
Plecare:
DATE:27.12.2021
CALLSIGN:0B9283
ROUTE: CRA-DXB
STD:07:25 UTC
STA:12:15UTC
A/C:B737 - 8MAX(A/C REG TO BE ADVISED)
TYPE:LIVE

PS
Acelasi program si pentru data de 4 ianuarie 2022
Post automatically merged:


Post automatically merged:

bDQs7pB.jpg


CDsEIXv.jpg


f0AaJI6.jpg



PS
Multumesc Aeroportului International Craiova pentru fotografii!!

In perioada 01.06 to 28.09 20222, amara Tour va opera charter din Craiova in Tunisia, in ziua de miercuri!!
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 2 users
Buna seara,
Astazi, 28 december 2021, am consemnat o premeira de la LRCV/CRA airport: FIRST FLY to DUBAI!
Aeronava Blueair YR BMN, B738-82R, zborul OB9283, a decolat cu 130 pasageri, la bord, in jurul orei 07:31, RWY 27.
A aterizat, in Dubai, local time 14:07.
Urmatorul zbor in 04 january 2022!!

Cateva fotografii din timpul imbarcarii:

vCblE80.jpg


1GyrZSL.jpg


XduThYk.jpg


EfpZxzE.jpg


FCMy7vh.jpg


Multumesc frumos Aeroportului International Craiova pentru fotografii!
 
  • 👍
Reactions: 4 users
Referitor la penultima poza. Nici vorba de confort.. Am stat ca dracu intr-un B737 al Blue Air vs. Airbus 320. Airbusul castigand detasat la spatiu de la picioare unde am stat cat se poate de relaxat in comparatie cu spatiul din Boing.
 
Referitor la penultima poza. Nici vorba de confort.. Am stat ca dracu intr-un B737 al Blue Air vs. Airbus 320. Airbusul castigand detasat la spatiu de la picioare unde am stat cat se poate de relaxat in comparatie cu spatiul din Boing.
Sa le luam pe rand: B737-800 BLA (cele de la Pegasus, de ex.); Pitch: 29 / A320 WZZ: Pitch 28 Cum e aia cu "detasat"? :)
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Buna ziua. Nu vreau sa continuam off topicul. Eu nu stiu nimic legat de cifre, ci vorbesc din punct de vedere al confortului meu in ambele avioane. M-am simtit mult mai confortabil in Airbus vs. Boeing, si la picioare am simtit un oarecare spatiu mult mai mobil, plus ca aveam un rucsac jos, asta in ambele cazuri.
 
Buna dimineata.
Astazi 30.12.2021 si in 06.01.2022 avem, din nou, charter spre Hurgada.
Programul de operare este:
RO6283 CRA - HRG 15:10 -18:30
RO6284 HRG - CRA 10:55 - 14:10
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Eu as fi curios cum fac astia de la Tarom cu locurile bussines cand fac charter si toata lumea plateste lafel pe pachetul sezonier. :) Are cineva idee? Se aseaza lumea care cum prinde pe scaune. Nu ar aparea scandaluri si batai care sa stea pe scaunele alea mai spatioase de bussines ?
PS. Din ce se zice mai sus, sunt 116 pax, si avionul are configuratia C14 Y99 deci in total 113 locuri. Sa inteleg ca 3 persoane au plecat cu sugarii dupa ei ? Bine, nu asta ar fi problema ca pleaca lumea cu sugarii dupa ei, dar nu sunt lamurit cum se aseaza lumea pe scaune in avion el fiind platit de compania care a organizat sejurul. Banuiesc ca pentru acel sejur a platit fiecare acelasi pret per persoana.
 
A318 de la TAROM au „euro-business”, scaune identice cu cele din Y, așadar au flexibilitate din acest punct de vedere. Doar pe B737 și 2x B738 mai au scaune diferite în J.
 
Nu stiu cum este cu "euro-bussines", dar stiam ca pe la Tarom bussines-ul continea cate doua scaune mai mari si mai confortabile si cu mai mult spatiu. Daca este acelasi scaun cu cele y, adica 3 pe rand, nu vad ce treaba mai are cu bussines-ul, fie el si euro care nu stiu la ce se rezuma mai exact. :)
 
Tocmai ți-am explicat că mai au doar 6 avioane cu scaune în clasa business diferite de cele din economy. Au mai avut la fel și pe B733, dar acele avioane nu mai zboară.

Cât despre euro-business, cam așa a fost poreclită clasa asta magică pentru că în Europa, cu câteva excepții, toate companiile aeriene au în clasa business scaune identice cu cele din economy, însă cel din mijloc e blocat, iar primele 5-10 rânduri (diferă de la operator la operator) de obicei au mai mult spațiu la picioare.

În aceeași situație se află și cele patru A318 deținute de TAROM, nu au avut niciodată scaune diferite în J.
 
Nu stiu cum este cu "euro-bussines", dar stiam ca pe la Tarom bussines-ul continea cate doua scaune mai mari si mai confortabile si cu mai mult spatiu. Daca este acelasi scaun cu cele y, adica 3 pe rand, nu vad ce treaba mai are cu bussines-ul, fie el si euro care nu stiu la ce se rezuma mai exact. :)
La A318 primele doua randuri sunt clasa Bussiness. Scaunele sunt identice cu cele din Economy, dar atunci cand sunt vandute ca si Bussiness pe cursele de linie, scaunul din mijloc ramane gol si spatarul acestuia se transforma cumva intr-o măsuță.
La 737 intr-adevar sunt diferite..
 
Mda... Gata acum am inteles. O prostie sa zic asa..... Bussines din ce stiu eu, inseamna un scaun mai mare, mai confortabil, si mai mult spatiu la picioare. Ca la mijloc nu sta nimeni egal cu zero. In ultimii 2 ani la cate scaune libere au fost pe langa unii dintre pasageri din avioane, inseamna ca ei se credeau oarecum ca zboara la bussines fie el si asta euro cum este numit :)
 
Buna ziua si La Multi Ani!
Astazi , 03.01.2022, charter spre Antalya, cu echipa de fotbal FCU Craiova.
Charterul este efectuat de Tarom, cu aeronava de tip B738.
Decolare ora 16:30.
Aeronava vine de la OTP, la ora15:25.
Tot astazi, se intorc cei care au plecat in Dubai, pe 28.12.2021, la ora 18:00.
De aceasta data, cred ca, este vorba, dupa codificarea B38M, de un Boeing max, avand inmatriculare YR MXC.
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Astazi , 03.01.2022, charter spre Antalya, cu echipa de fotbal FCU Craiova.
Charterul este efectuat de Tarom, cu aeronava de tip B738.
A revenit in forta Mititelu chiar in puscarie find :) Are echipa in prima liga, si isi permite chartere cu Tarom. Bravo !!
 
Sorry, mereu le incurc :) !
Este vorba de echipa domnului Rotaru.
YR BGJ efectueaza cursa
 
Buna seara, La Multi Ani!
Imagini cu aeronava BMAX, YR MXC Blueair, in premiera la LRCV, care a pefectuat zborul charter, in aceasata dimineata, spre DUBAI.
Deci:

SaGwmmX.jpg


jKOHCfC.jpg


KGCKSTg.jpg


9P2iWtO.jpg


TN10l8P.jpg


Multumesc Aeroportului International Craiova pentru fotografii!
 
  • 👍
Reactions: 3 users
Buna ziua,
Se pare ca vom avea 9 destinatii, de vacanta, in aceasta vara.
Acestea vor fi:
1. ANTALYA,
2.MONASTAIR,
3.ZAKYNTHOS,
4.RHODOS,
5.CRETA CHANIA,
6.CRETA HERAKLION,
7 SHARM EL SHEIK,
8.HURGADA,
9.SKIATHOS.
 
Reactions: 1 user