• Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,040
2,522
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Köln, witze va avea drum direct catre casa :)

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,642
824
113
54
CRAIOVA
Buna ziua
De astazi:
"Aeroportul din Craiova, gata de inaugurare"
sursa:
http://www.cvlpress.ro/26.11.2012/aerop ... naugurare/

Ultima ora:
In sedinta de C.J. de astazi s-a hotarat:
" La ultimul punct președintele Consiliului Județean Dolj, Ion Prioteasa, a vorbit despre evenimentele ce vor avea loc de 1 Decembrie da și de evenimentul de inaugurare a Aeroportului Internațional Craiova.” Inaugurarea va avea loc pe 7 decembrie începând cu ora 10:00 Craiova în prezența premierului României, a multor personalități, oameni legați direct de lucrările de la acest aeroport. Țin să le mulțumesc celor care s-au implicat direct în acest proiect”, a adăigat președintele Consiliului Județean Dolj."
sursa lupamea.ro

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,642
824
113
54
CRAIOVA
Buna ziua
Acesta este programul oficial al inaugurarii noilor terminale de pasageri de pe CRA:
Vineri 07 Decembrie 2012
ora 10:00
Inaugurare oficiala cu participare VIP:
"Premierul României, Victor Ponta, şi preşedintele socialiştilor europeni din Parlamentul European, Hanes Oboda".
Sambata 08 Decembrie 2012
orele 09:00 -16:00
Ziua portilor deschise!

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,642
824
113
54
CRAIOVA
Da este buna!
Problema este ca eu sunt plecat in acea perioada!Lipsesc cam o saptamana!
Poate ne ajuta adymartianul??? sau altcineva???

alex

Well-Known Member
May 24, 2012
2,642
824
113
54
CRAIOVA
Merci mult!
Iti dai seama cat de mult imi doream sa fiu acolo!
Din pacate.... nu POT!!!

Zsolt

King Nothing
Staff member
fly-ra 2017
Feb 12, 2012
7,040
2,522
203
NZNV
flightradar24 feed id
My fr24 statistics
flightaware feed
My flightaware feed
Flightdiary
My fr24 profile
Oh nu, sigur e coincidenta. Si timingul si prezenta pm.

Sent via ACARS

Thomas

Moderator
Staff member
Premium Member
fly-ra 2017
Feb 9, 2012
4,033
2,150
203
54
Göttingen/Germania
Flugstatistik / Flightmemory
"alex" said:
O stire BUNA pentru CRA:
"Transportatorii aerieni vor primi ajutor financiar la înființarea unor rute noi la Aeroportul Craiova
Consiliul Județean a primit o decizie din partea Comisiei Uniunii Europene prin care se acceptă posibilitatea acordării unui ajutor la înființare pentru companiile aeriene cu plecare de pe Aeroportul Internațional Craiova, ajutor ce nu va fi considerat unul de stat."
De cand asteptam asta!!!
sursa:
http://lupamea.ro/articol.php?id=14055& ... ul-Craiova
Sper sa fie INGHESUIALA!
Urati-ne MULTA BAFTA!!
NU vreau sa fac pe cârcotasul ... însa nu cred sa fie prea mare înghesuiala. Am vazut si la CLJ, unde la prima licitatie s-a prezentat doar o singura companie (TIA), care la ora actuala este înca în statutul de "paper-airline" ... În ceea ce priveste a doua licitatie nici macar nu s-a mai dat vreun comunicat oficial, ceea ce pentru mine denota clar ca nu s-a prezentat nimeni. La întrebarea mea adresata pe facebook la câteva zile dupa data finala pentru depunerea ofertelor, CLJ a raspuns ca "se va tine o conferinta de presa în care ..." ... între timp atât întrebarea mea cât si raspunsul au fost sterse de pe pagina lor de facebook.

De unde trag concluzia ca s-a cam fumat ...

Am mai spus-o: pentru companiile low-cost (dar sipentru altele pâna la urma ...), obligativitatea de a opera pe o perioada de 2,5 ani un zbor nerentabil nu poate fi o optiune. Presupunând ca ar fi operat si încasat subventiile timp de 5 ani, dar defapt doar cu aceste subventii zborul a putut exista, nimeni va continua ruta dupa aceea. Iar daca n-ar face-o, ar trebui sa returneze toate subventiile primite. Eu sunt de parere ca avem slabe sanse sa cedem deci oferte la asemenea licitatii ...

adymartianul

Well-Known Member
Oct 23, 2012
750
355
63
Craiova
Punct de salvare aeriană la Craiova, până la sfârşitul săptămânii
"gds" said:
Ministerul Sănătăţii a anunţat astăzi că, până la sfârşitul săptămânii, va fi înfiinţat cel de-al 5-lea punct de salvare aeriană, la Craiova, în colaborare cu Inspectoratul General de Aviatie din cadrul MAI, după cele existente la Mureş, Bucureşti, Iaşi şi Arad, informează NewsIn. Sursa
Vine elicopteruuuuuuu

VicMures

Active Member
Feb 18, 2012
371
173
43
LRCL
Flightdiary
My fr24 profile
Informativ, noul Eurocopter se numeste 343 si ar trebui sa fie deja la Craiova. Poze ? :)