[CRA] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
În ceea ce priveste planul de sprijin financiar eu ramân în continuare foarte sceptic.

Cum am mai spus si cum se vede si la CLJ, acest model de subventionare nu prea trage la operatorii low cost.

Problema mare consta în obligativitatea de a opera rutele înca 2,5 ani fara subventii ... de aceea cred ca nu prezinta interes pentru companiile respective.

Daca tineti minte, eu v-am spus dupa prima licitatie de la CLJ, câstigata de TIA ca singur ofertant (apropo ... de aia nu se mai aude nimica ...):

În mod sigur nu a participat nimeni de la "granzi" (W6, FR) deoarece perioada de timp de 90 de luni este prea lunga pentru ei. Si la fel cred ca va fi si la urmatoarea licitatie. Nu prea se va gasi o companie care sa deschida o ruta noua în speranta ca în decurs de 5 ani ea va deveni profitabila fara subventii, iar daca ar constata ca nu este cazul, totusi sa o continuie înca 2 ani si jumatate.

Despre a doua licitatie nu s-a mai spus nimica, aeroportul a promis un comunicat de presa pe care însa nu l-a mai dat. De unde trag concluzia ca nu s-a prezentat nimeni la ea ...
 
Multumesc Thomas!
Aseara pe un post de stiri TV ,local, cineva de la CJ spunea ca Luthon este forte aproape de concretizare ca licitatie si ca se intereseaza cateva companii LC de aceasta ruta( nu numai din Ro). Despre alte destinatii , spuneau ca, au in studiu o locatie din Spania si Paris sau Bruxelles. Preciza ca nu vor sa scoata la licitatie o ruta , pana nu primesc de la Ministerul de externe informatii!!!( ca sa nu se faca de ras)
Sa vedem!
Azi a aparut stirea ca Elicopter-ul SMURD zboara numai cu program de zi !
sursa http://www.gds.ro/Eveniment/2013-01-29/ ... gram+de+zi
 
Oricine este bine venit dar sa aiba preturi mult mai rezonabile! ;) easyjet mi s-a parut o companie super OK!
 
Mda ... nu e chiar asa. Alte zboruri low cost (si despre astea era vorba) nu sunt pe aeroporturile respective, în afara de recent anuntata prezenta Ryanair la TGM. Dar hai sa spunem ca de asta înca nu auzise autorul.

Ce lipseste din pacate este tocmai faptul, ca licitatiile de la CLJ au fost un esec total ...
 
Sa te auda Dumnezeu!
Avem nevoie si noi de zboruri ca sa nu ne mai deplasam la OTP!
La investitiile efectuate la aeroport, nu cred ca nu au avut un plan!
 
Buna ziua
De la CRA se scot la licitatie rutele Luton, Londra si Valencia, simultan:
Sursa http:/http://lupamea.ro/articol.php?id=15233
 
Colegul cu lupa ar trebui sa stie despre ce scrie. Informatie preluata si scris un articol.
Luton este langa Londra.
 
Da , cam la 100 Km si probabil de aceea a scris asa. Eu am preluat stirea fara sa fac corectura. Sorry!!
PS Dupa nume pare sa fie o colega!
 
Hm ... caietul de sarcini se pare ca este facut un pic mai destept (sper sa se încadreze totusi în normele europene de subventii).

Din ce am vazut eu, citind ce-i drept doar sumar, am înteles ca operarea în continuare a rutelor dupa expirarea subventiei nu este obligatorie ci doar un factor care influenteaza punctajul în urma caruia se face o departajare între posibilii ofertanti.

Si cum licitatia este în mod evident cu dedicatie pentru WZZ, e foarte probabil ca ei sa fie singurii ofertanti si astfel si-ar putea permite sa spuna de exemplu ca vor opera doar 2 ani cu subventii si maxim un sezon (sau chiar de loc) fara subventii. Ar primi un punctaj mic, dar daca esti singurul participant nu prea ai cum sa ajungi al doilea la linia de sosire ;)

În acest context (dar repet, nu am citit foarte atent ci doar în fuga), este foarte probabil ca sa vedem aceste rute deschise curând. Mai ales ca eu cred ca acestea doua au sanse bune sa fie profitabile oricum, chiar si fara subventii ... ::)
 
Si eu cred ca au dedicatie aceste rute! Din ce am mai aflat, de prin presa locala, Londra este ceruta expres de medici( probabil ca au job acolo la sfarsit de saptamana) si de studenti! Valencia ar fi in carti pentru ca se afla mai aproape de Castelion unde ar fi multi din Oltenia, Arges si Teleorman. Se mai asteapta si deschiderea podului Clafat - Vidin si se iau in calcul potentiali clienti din nordul Bulgariei.! Vom vedea!!
 
Buna seara
Poate acum aceasta stire nu are legatura cu aeroportul din CRA!
Poate in viitor,cine stie!!!Eu o dau:
"Eurolines a lansat TUI TravelCenter în Craiova "
sursa:http://www.gds.ro/Actualitate/2013-02-22/Eurolines+a+lansat++TUI+TravelCenter+in+Craiova