[CRA] Discuții Generale

  • Guest, pentru o varianta fara reclame a forumului oferim conturi premium. Mai multe detalii aici.
Azi dimineata a avut loc un zbor suplimentar spre EGGW a lui W6. Diseara pleaca si cursa normala spre Luton.
 
Cum cursa regulata de astazi seara spre EGGW nu a mai fost efectuata, a fost efectuata astazi dimineata, deci nu este vorba de o suplimentare.
 
Se pare ca vor opera, cel putin pana la 01.02.2018, o zi seara o zi dimineata. Am facut o simulare, de zbor, pe return de la Londra.
In sitemul de rezervari, al w6, nu se mai pot efectua rezervari de la CRA la LTN pana in 15 ianuarie!
Cred ca este SOLD OUT!


Am gasit programul de operare, aferent lunii ianuarie, pe site-ul CRA:
http://www.aeroportcraiova.ro/wp-content/uploads/2018/01/PROGRAM-IANUARIE-2018-1-3.docx

Zilele de operare, dimineata, vor fi marti, joi si sambata.Plecare, din CRA, la ora 06:20 si sosire la 13:25.
 
Last edited:
La Multi Ani, colegului si "sfetnicului" meu in tainele aviatiei, @ Zsolt!
:baloon: :flamethrower2: :ura: :guitar:
 
  • 👍
Reactions: 1 user
Buna seara,
Daca tot dispare Venetia - Treviso, se maresc frecventele pe Milano Bergamo dupa urmatorul program de operare:

26.03.2018 to 19.05.2018
1,3,5,7 : Plecare din CRA la 07:10, sosire in BGY la 08:15
Plecare din BGY la 14:15 , sosire in CRA la 17:15
2,6 : Plecare din CRA la 08:05, sosire in BGY la 09:10
Plecare din BGY la 14:15 , sosire in CRA la 17:15

20.05.2018 to 20.06.2018
1,3,5,7 : Plecare din CRA la 14:25, sosire in BGY la 15:30
Plecare din BGY la 21:30 , sosire in CRA la 00:30
2,6 : Plecare din CRA la 14:25, sosire in BGY la 15:30
Plecare din BGY la 20:35 , sosire in CRA la 23:35

21.06.2018 to 19:09.2018:
1,3,4,5,7 : Plecare din CRA la 14:25, sosire in BGY la 15:30
Plecare din BGY la 21:30 , sosire in CRA la 00:30
2,6 : Plecare din CRA la 14:25, sosire in BGY la 15:30
Plecare din BGY la 20:35 , sosire in CRA la 23:35

Incepand cu . 20.09.2018 revine la 6 frecvente saptamanale pana la orarul de iarna!

Nu stiu cu ce orase se face W.
 
  • 👍
Reactions: 1 users
Bun venit, la Craiova, echipei nationale de fotbal a Romaniei!
Mult succes in meciul de marti, 27.03.2018, impotriva Suedie!







On LRCV/CRA APRON:





Imgur

A Kiss :

Imgur

Bye, bye YR BGB:

Imgur
 
Last edited:
  • 👍
Reactions: 3 users
  • 👍
Reactions: 2 users
Ramane Valencia, disponibila, dupa plecarea RYR! Este o ruta cu mult potential, in zona respectiva fiind multi olteni :) !

Si ce te face sa crezi ca Tarom ar veni la Craiova sa faca acel zbor? Este acolo Wizz Air care are ceva timp berechet in anumite zile sa o faca, plus ca este si low cost. Wizz Air zboara la Valencia de la Cluj si Timisoara din cate stiu, de ce sa nu o faca si de la Craiova? Tu crezi ca Tarom ar face promotii la 2 E ca Ryanair sa umpe avionul ? :)
 
@bbx, EU IMI DORESC ACEST LUCRU !! :)
Sa sti ca, la LRCV, RYR nu a vandut bilete ieftine, cu 2 euro ;mai putin de 20 euro, eu nu am vazut bilet!
Gradul de incarcare a fost de 95-96%, asa ca, eu cred, este o paine alba de mancat pentru orice companie! My opinion, my friend! :):)
In alta ordine de idei, de ce nu, si de la Craiova sunt doritori sa zboare la Iasi, Cluj, nu ??!! :)
 
Gradul de incarcare a fost de 95-96%, asa ca, eu cred, este o paine alba de mancat pentru orice companie! My opinion, my friend! :):)
In alta ordine de idei, de ce nu, si de la Craiova sunt doritori sa zboare la Iasi, Cluj, nu ??!! :)

Factorul de incarcare nu are relevanta. Poate el sa fie si 100%, dar daca se face cu bilete fie ele si la 20 de euro nu mai jos cum spui tu, nu este profitabil pentru nimeni. Nu uita de ce Wizz Air inchide rutele acolo, din cauza asta. Degeaba se mira lumea ca au fost scoase, si ca ei vedeau avioanele pline. O companie nu zbooara de dragul de a zbura. Iar decat sa faca undeva un zbor de doua ori pe saptamana, mai bine suplimenteaza alte rute pe diverse aeroporturi care merg bine. Cat despre zborul Tarom pe intern de la Craiova catre orasele mentionate de tine, nu cred ca umple un ATR odata pe saptamana, deci se lasa pagubasi mai bine. Parerea mea :)
 
Lumea a uitat ca acum niste ani s-a incercat reluarea zborurilor CRA-OTP. Nu s-a putut umple un ATR 42 nici pentru zborul inaugural si a trebuit anulata operarea inainte sa inceapa efectiv. @bbx are perfecta dreptate, nu poti investi in rute care isi au originea in no yield zones de acest gen.
 
Lumea a uitat ca acum niste ani s-a incercat reluarea zborurilor CRA-OTP. Nu s-a putut umple un ATR 42 nici pentru zborul inaugural si a trebuit anulata operarea inainte sa inceapa efectiv. @bbx are perfecta dreptate, nu poti investi in rute care isi au originea in no yield zones de acest gen.

Pentru ca nimeni n-ar da 50 de euro minim pe un bilet pentru un asa scurt zbor de 30 de minute. Plus de asta, de 50 de euro cheama o ruda la Otopeni si baga gaz dus-intors si vin 3-4 persoane. Sa nu mai vorbesc de tren la 40-60 de lei, microbuze la 50-60 de lei din ora in ora care fac gratuit legatura catre aeroport, si nu in ultimul rand Memento bus, la care biletul dus intors costa si 10 euro. Toate metodele aplicate Craiova-Bucuresti sunt ca si durata de timp de 3 maxim 4 ore, daca mai si faci popas sa mananci ceva. Daca stam sa calculam ca la aeroport trebuie sa te prezinti cu 2 ore inainte, plus durata zborului, plecarea de la Otopeni spre Bucuresti tot cam la +3 ore ajungi.
 
Acum 10 ani, nimeni nu dadea o sansa CRA!
Astazi, am depasit 400.000 pax pe an. So, we'll see!
 
S-au depasit 400k pax cu mocangeli, sa fim seriosi. Oltenia nu este o regiune care sa sustina astfel de rute fantasmagorice.
 
E vorba de trafic etnic. Oameni plecați la muncă, domnișoare plecate la "muncă" etc. Spre București nu cred că e vorba de același volum. Greu.


Foto forum www.fotocity.ro
 
Pai, cred ca nu am fost inteles. Nu de la Bucuresti,W din alta locatie.
P.S.
Pentru ca nu imi place polemica, este ultima remarca pe care o fac.
Vom trai si vom vedea! Repet, este un vis, frumos, al meu!
 
Last edited: